eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy mogą mnie zwolnić po urlopie rodzicielskim, gdy moje stanowisko pracy zostało zlikwidowane?


2015-01-12 09:06 autor: b_arbara_s

3 051 odsłon

Czy mogą mnie zwolnić po urlopie rodzicielskim, gdy moje stanowisko pracy zostało zlikwidowane?

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 1 etatu. 15 stycznia 2014 r. urodziłam dziecko i od tego momentu przebywam na rocznym urlopie macierzyńskim (tj. kolejno na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim oraz obecnie na urlopie rodzicielskim).

Stąd moje pytanie: czy bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego mogę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy i tym samym przedłużyć czas przebywania z dzieckiem? Czy pracodawca może odmówić mi udzielenia tego urlopu, jeżeli moje stanowisko pracy zostało zlikwidowane?

Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego planowałam powrót do pracy, niemniej jednak pracodawca poinformował mnie, że w dniu powrotu do pracy otrzymam wypowiedzenie umowy umotywowane likwidacją stanowiska. Jednocześnie nie przewiduje dla mnie ani stanowiska równorzędnego ani też pracy chociażby w zmniejszonym wymiarze etatu. Czy mimo to mogę domagać się dopuszczenia do pracy po zakończonym urlopie, ewentualnie zmniejszenia wymiaru etatu?

Jednocześnie pracodawca poinformował mnie, że osoba zatrudniona w czasie mojego urlopu macierzyńskiego na umowę na zastępstwo utrzyma nadal zatrudnienie w firmie (w wymiarze 0,5 etatu), ja zaś jak już opisałam wyżej zostanę zwolniona. Czy rozwiązanie takie jest dopuszczalne?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-12 09:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po urlopie macierzyńskim nie podlega Pani już ochronie bezwzględnej, więc mozliwe są różne scenariusze. Wniosek o zmniejszenie etatu też nie stanowi ochrony w przypadku zwolnień grupowych. Od decyzji pracodawcy (wypowiedzenia) zawsze może się Pani odwołać do sądu. Ma Pani na to 7 dni od daty otrzymania pisma.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-14 13:31 przez konto usunięte

  7/8 etatu a prawa pracownika

  Witam,mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Firma zatrudnia 10 osób. Niebawem wracam z urlopu macierzyńskiego i chciałabym skorzystać z niepełnego wymiaru godzin (7/8 etatu) zamiast urlopu wychowawczego. Z obniżonego etatu chciałabym skorzystać po wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego.
  Pro...

 • shoopcia

  Dodano 2015-10-01 12:38 przez shoopcia

  Zwolnienie z pracy na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim

  Witam,pracuję w dużej korporacji na stanowisku menedżera sprzedaży, do 02.12.2015 przebywam na urlopie macierzynskim. Kilka dni temu byłam na rozmowie z dyrektorem oddziału w sprawie mojego ewentualnego powrotu do pracy bądź nie i skorzystania z urlopu rodzicielskiego.Dowiedziaam się, że jeśli bym w...

 • agula16

  Dodano 2015-01-10 13:30 przez agula16

  Zwolnienie po zwolnieniu L4

  Witam,mam umowę na stałe po urodzeniu dziecka. Wykorzystałam macierzyński i zaległy urlop i poszłam na zwolnienie L4 a pracodawca powiedział mi, że mnie zwolni za to, że poszłam na L4 i że ma do tego prawo. To jak to jest, bo przecież umowę mam na czas nieokreślony. Czy pracodawca tak może?

 • EWEL3308

  Dodano 2014-05-16 17:38 przez EWEL3308

  Jak obliczyć wynagrodzenie po macierzyńskim?

  Witam,
  w dniu 24.05.2013 urodziłam dziecko skorzystałam z urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (rok). Do dnia 22.05.2014 jestem na urlopie rodzicielskim od dnia 23.05.14 odbieram zaległy urlop. Do tej pory otrzymywałam 60% wynagrodzenia zgodnie z ustawą o urlopach rodzicielskich.
  Chciałab...

 • artilud

  Dodano 2014-05-11 19:05 przez artilud

  Ile należy mi się urlopu wypoczynkowego za obecny rok? Czy mam prawo do zaległego urlopu?

  Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Przez całą ciąże przebywałam na zwolnieniu lekarskim - od 01.10.2012 do 27.05.2013. Następnie przebywałam na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim. Obecnie jestem na urlopie rodzicielskim, który kończy mi się 25.05.2014.
  Po...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Tata na urlopie macierzyńskim

  Tata na urlopie macierzyńskim

  Pojawienie się na nowego członka rodziny oznacza przeważnie, że gros obowiązków spada na świeżo upieczoną mamę, która spędza z maluchem pierwsze miesiące jego życia. W ostatnich latach coraz modniejsze staje się jednak bycie aktywnym ...

 • Urlop macierzyński i rodzicielski 2016

  Urlop macierzyński i rodzicielski 2016

  W roku 2016 wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu Pracy zmieniająca zasady urlopów dla rodziców. Bez zmian pozostanie wymiar urlopu macierzyńskiego, zniknie jednak dodatkowy urlop macierzyński. Wydłużony zostanie za to urlop rodzicielski, z ...

 • Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

  Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

  Wśród wielu zmian, którym w ostatnim czasie poddawany jest Kodeks pracy, jedną z istotniejszych jest nowelizacja z dnia 24 lipca 2015 r. wprowadzająca nowe rozwiązania w zakresie urlopów związanych z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Z ...

 • Najwyższy zasiłek macierzyński dopiero po 12 miesiącach składek

  Najwyższy zasiłek macierzyński dopiero po 12 miesiącach składek

  W dalszym ciągu trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku. Zakłada ona usunięcie tzw ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania