eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Nierówne traktowanie w pracy


2014-12-13 07:48 autor: konto usunięte

5 071 odsłon

Nierówne traktowanie w pracy

Witam,

od 3.12.2014 roku zatrudniłam się w firmie świadczącej zlecenia jakościowe dla firm produkcyjnych, czyli w tzw. firmie zewnętrznej na podstawie umowy o pracę na czas określony gdzie norma tygodniowa wynosi 40 godz. pracy, czyli 8 godz. przez 5 dni w tygodniu.

Warunkiem obecności jest podpis na liście oraz wypełnienie raportów jakościowych itp. Są dwie przerwy 1 i 2, gdy 3 dnia mojej pracy inny pracownik zaprowadził mnie na stanowisko, na którym odbyłam szkolenie zapytałam się tej osoby, która mnie szkoliła (była to 3 zmiana, czyli nocka), na której nie było kierownika, więc zapytałam się (innego pracownika nie przełożonego), na którą przerwę mam iść usłyszałam, że na 1.

Dziś usłyszałam o to pretensje od pracownicy, że ona mi cytuje "laskę robi, że ja idę na 1 przerwę a nie na 2". Zapytałam się osoby, od której dostałam informację, dlaczego mi nie powiedzieli, że powinnam chodzić na 2 przerwę, na co w zasadzie usłyszałam pretensje, nie wiem tylko o co i tu jest moje pytanie.

Czy jeśli jest ustalona godzina "0.00", że zaczyna się ta i ta przerwa, to mogę sobie na nią spokojnie zejść, czy np. kierownik ma prawo mi przesunąć przerwę? Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia i jeszcze jedna sprawa. Nasza firma pracuje na 3 zmiany np. od 22 do 6 i na moim stanowisku muszę czekać na zmienika tzn. na osobę, która mnie zmieni, ale co np. w sytuacji gdy wybija godzina 6, czyli koniec zmiany? Czy mogę sobie iść, czy dalej mam obowiązek czekać, jak mi się zmiana skończyła a zmiennik się spóźnia?

Czy sprawiedliwe jest to, że np. ktoś wychodzi z pracy 20 minut wcześniej, gdy ja dropiero idę do szatni się przebierać i dostaję za to takie same wynagrodzenie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-06-09 20:58 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam   co roku powtarza sie ten sam problem w pracy latem na urlop idą te same osoby brygadzistka otwarcie informuje mnie ze urlopu nie dostanę  natomiast  osoby pracujące na umowie zlecenie taki urlop mają  1 dzień co miesiąc lub 4 dni latem ja jestem osobą niepełnosprawną mam 2 grupę i umowę opracę dostaję urlop w listopadzie do tego jestem poniżana przez brygadzistkę a kierownik udaje że tego nie widzi.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-21 14:20 przez konto usunięte

    Nierówne traktowanie pracowników

    Witam,
    pracuję w hotelu przy autostradzie na stanowisku recepcjonisty. Ostatnim czasem pracodawca zwolnił wielu pracowników gdyż ruch drastycznie się zmniejszył po wakacjach. Mamy teraz za mało pracowników. W związku z tym, iż na recepcji "jest nas za dużo" już 2 miesiąc jestem wysyłana do pracy na ...

  • asencja77

    Dodano 2018-11-30 07:22 przez asencja77

    Czas pracy. Przez ile dni można pracować po 12 godzin?

    Witam,pracuję w sklepie w systemie 12-godzinnym tzn. od 8.45 do 21.15 w tym 15 minut przerwy płatnej i 30 niepłatnej od poniedziałku do niedzieli. Jaka jest norma czasu pracy i ile dni z rzędu mogę pracować po 12 godzin?

  • Mattrix92

    Dodano 2018-08-15 16:48 przez Mattrix92

    Przerwa w systemie równoważnym

    Witam,w mojej pracy, kiedy przychodzę na tzw. dwunastkę do pracy, to według panujących zasad w firmie przysługuje mi godzinna przerwa lecz nie jest ona wliczana do mojego czasu pracy, czyli np. na liście obecności wpisuję, że jestem od 10 do 14. Następnie od 15 do 22, co łącznie daje mi 11 przepraco...

  • Daro526bb

    Dodano 2016-02-17 22:52 przez Daro526bb

    System czterobrygadowy

    Witam,w moim zakładzie jest system czterobrygadowy 1-2-3 pracownicy chcieli przejscia 3-2-1, to kadry stwierdziły, że się nie da, bo nie będzie zachowany 35-godzinny odpoczynek tygodniowy miedzy 2 a 1 zmianą. Czy mają rację?

  • ales

    Dodano 2014-01-22 18:20 przez ales

    Umowa cywilno-prawna a godziny pracy

    Zawarłam umowę cywilno-prawną z dawnym pracodawcą. Pracuję w systemie zmianowym jako pielęgniarka. Grafik mam z góry ustalany przez przełożonego jak pozostali pracownicy, ale nikt nie ustala ze mną dni, kiedy mogę wykonywać usługę tylko z góry narzuca.
    Jestem przypisana od początku do danej zmiany, ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Przerwa w pracy: czy szef może nią dysponować?

    Przerwa w pracy: czy szef może nią dysponować?

    Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: podczas zebrania szef ogłosił pracownikom, że podczas przysługującej im 15- minutowej przerwy nie mogą opuszczać terenu firmy. Słowa przełożonego spotkały się z ogólną dezaprobatą. Ten był ...

  • Jakie przerwy w pracy wlicza się do czasu pracy?

    Jakie przerwy w pracy wlicza się do czasu pracy?

    Na czas pracy składa się nie tylko efektywny czas pracy, ale często różnego rodzaju przerwy. Są też przerwy, które wprawdzie prawo pracy przewiduje, ale których nie wliczasz do czasu pracy. Są w końcu przerwy, których Kodeks pracy nie ...

  • Prawo pracy - rewolucyjne zmiany od 1 sierpnia 2022 r.

    Prawo pracy - rewolucyjne zmiany od 1 sierpnia 2022 r.

    Wydłużenie urlopów rodzicielskich, dodatkowe urlopy opiekuńcze, udogodnienia dla pracowników mających dzieci – to niektóre ze zmian jakie mają zostać z początkiem sierpnia wprowadzone do kodeksu pracy. Nowe regulacje nie dotyczyć jednak ...

  • Większe prawa pracownika. Prezydencki projekt ustawy

    Większe prawa pracownika. Prezydencki projekt ustawy

    2 czerwca 2017 r. do Sejmu RP wpłynął prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Inicjatywa ustawodawcza Prezydenta ma na celu wprowadzenie zmian ułatwiających pracownikom realizację uprawnień ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania