eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Nierówne traktowanie pracowników


2014-01-21 14:20 autor: konto usunięte

8 430 odsłon

Nierówne traktowanie pracowników

Witam,

pracuję w hotelu przy autostradzie na stanowisku recepcjonisty. Ostatnim czasem pracodawca zwolnił wielu pracowników gdyż ruch drastycznie się zmniejszył po wakacjach. Mamy teraz za mało pracowników. W związku z tym, iż na recepcji "jest nas za dużo" już 2 miesiąc jestem wysyłana do pracy na restauracji jako "kasjer" (czyt. kasjer sprzątaczka) .

Problem polega na tym, iż nikt mnie o zgodę nie zapytał, mam więcej zmian jakoś kasjer (w tym miesiącu 9 niż jako recepcjonista - 4 zmiany). Reszta recepcjonistów ma max 1 zmianę (z tym, że przyjaciółka kierowniczki nie ma żadnej, żeby się nie przepracowała przypadkiem). W związku ze zmianą zmieniają mi się godziny pracy z 7-19 do 5-15 co mi kompletnie nie odpowiada. Wiem, że jest to robione mi na złość, bo kierowniczka i ja bardzo się nie lubimy. Czuję się gorzej traktowana od reszty, mam gorzej ułożony grafik, najwięcej obowiązków przy czym np. inna osoba z recepcji przychodząc na zmianę jako kasjer jest pytana czy będzie myła naczynia czy ma to robić ktoś inny, a kiedy ja jestem jako kasjer to słyszę "masz myć naczynia".

Co mogę z tym zrobić? Chcę się starać o odszkodowanie w związku z nierównym traktowaniem. Jakie mam szanse? Dodam, że nie zależy mi ani trochę na tej pracy, mogą mnie zwolnić jeśli ma to w ten sposób wyglądać. Nie zrobię tego sama z uwagi na przysługujący mi zasiłek oraz ubezpieczenie. 

Pozdrawiam,

M.B

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-21 14:55 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Niestety, sprawa jest trudna i niejednoznaczna.
  Pracodawca ma prawo skierować pracownika do zajęć innych, niż wynikające z zajmowanego stanowiska na okres do 3 mc-y w roku (art. 42.4. KP). Po tym czasie, ma Pani prawo domagać się uregulowania kwestii stanowiska i płacy na piśmie. 
  Jeśli czuje się Pani pokrzywdzona w kwestiach warunków pracy (ew. płacy), musi się Pani zwrócić do PIP właściwego sidzibie firmy lub do sądu rejonowego. W gestii stosownych organów leży rozstrzygnięcie, czy dochodzi do obiektywnych uchybień względem Pani, czy nie jest to konflikt osobisty z kierowniczką itp. Niestety, musi się Pani liczyć z tym, że jesli przełożona dowie się o skrdze, atmosfera może zrobić się jeszcze mniej przyjemna. W przypadku, gdyby zdecydowała się Pani oddać sprawę do sądu, radziłabym 1/porozmawiać z zaufanymi współpracownikami, którzy ewentualnie byliby skłonni wystąpić w charakterze świadków; 2/robić kopie grafików czasu pracy bądź innych dowodów (polecenia nadgodzin), które wskazywałyby winę pracodawcy (na wniosek sądu pracodawca powinien je udostępnić, ale z praktyki wiem, że cwaniactwo się szerzy i pracodawcy porafią nie wykazywać wszystkiego, wręcz fałszować dokumentację!).
  Powodzenia!

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-12-13 07:48 przez konto usunięte

  Nierówne traktowanie w pracy

  Witam,od 3.12.2014 roku zatrudniłam się w firmie świadczącej zlecenia jakościowe dla firm produkcyjnych, czyli w tzw. firmie zewnętrznej na podstawie umowy o pracę na czas określony gdzie norma tygodniowa wynosi 40 godz. pracy, czyli 8 godz. przez 5 dni w tygodniu. Warunkiem obecności jest podpis na...

 • ales

  Dodano 2014-01-22 18:20 przez ales

  Umowa cywilno-prawna a godziny pracy

  Zawarłam umowę cywilno-prawną z dawnym pracodawcą. Pracuję w systemie zmianowym jako pielęgniarka. Grafik mam z góry ustalany przez przełożonego jak pozostali pracownicy, ale nikt nie ustala ze mną dni, kiedy mogę wykonywać usługę tylko z góry narzuca.
  Jestem przypisana od początku do danej zmiany, ...

 • kawawaniliowa

  Dodano 2014-01-16 15:11 przez kawawaniliowa

  Zmienny grafik pracy

  Witam,
  chciałam zapytać czy mając umowę o pracę muszę mieć zakres obowiązków, bo ja nie mam. Czy mogę mieć wyznaczane godziny pracy z dnia na dzień, a ogólnie pracować w godzinach od 12-20 (na stałe mimo, że wcześnie było inaczej, a zniany w grafiku następują z dnia na dzień). Godziny pracy uniemożl...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-05-13 12:30 przez konto usunięte

  Zbyt duża liczba obowiązków. Co robić?

  Moim problemem jest to, iż mam bardzo dużo obowiązków w pracy. Nie potrafię się skupić, cały czas mam dokładane obowiązki, osoba z którą pracuje robi wszystko aby uprzykrzyć mi życie i nie przekazuje swojego stanowiska. Jestem już całkowicie wykończona.
  Co mam robić, czy zrezygnować z pracy, czy pow...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-17 19:17 przez konto usunięte

  Czy jest jakiś przepis do jakiej wysokości można zdejmować detale?

  Pracuje na stanowisku fizycznym, zdejmuje detale. One wiszą na wysokości mojej głowy a ja jestem w pozycji stojącej, więc żeby je zdiąć muszę ręce wyciągnąć ponad głowę.
  Czy jest jakiś przepis, który mówi jak wysoko mogę podnosić ręce żeby zdjąć detal? A detali jest bardzo dużo na zawieszce i tak pr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania