eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Dyspozycyjność pracownika


2014-11-20 20:38 autor: konto usunięte

7 396 odsłon

Dyspozycyjność pracownika

Witam,

jestem studentką w systemie zaocznym, w mojej umowie o pracę zawarty mam wpis, iż pracę w weekendy mam dostosowaną wg planu zajęć. Mój grafik na miesiąc listopad zupełnie się z tym nie pokrywał, rozpisano mi bowiem pracujące weekendy, wtedy gdy prosiłam o wolne - ponieważ miałam zjazd.

Ponadto, mój pracodawca miał do mnie pretensje o ilość weekendów, które chciałam mieć wolne w listopadzie (na pięć weekendów prosiłam w sumie o wolne cztery, w tym jeden był kontynuacją dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego, wcześniej planowanego).

Czy pracodawca ma prawo nie stosować się do dyspozycyjności określonej w umowie? Mój pracodawca zaznaczył także, że zgodził się na dyspozycyjność wg planu zajęć, jednak w domyśle, iż nie więcej, niż dwa weekendy w miesiącu - ta wzmianka nie jest w żaden sposób zaznaczona w umowie. Jest to słowne stwierdzenie, w dodatku, o którym dowiedziałam się niedawno podczas "rozmowy wyjaśniającej" - czy w takim razie taka wzmianka z punktu widzenia prawnego powinna być brana pod uwagę? W jaki sposób mogę wyegzekwować stosowanie się do mojej umowy?

I ostatnia sprawa. W mojej pracy istniał "zwyczaj" pisania podań o dni wolne w określonym miesiącu, nie był to urlop, po prostu, jeśli ktoś miał zaplanowany dany dzień mógł poprosić o wolne w tym czasie. Pracodawca postanowił zawiesić ten, jak to określa "przywilej" i nie przyjmuje żadnych podań o wolne - tymczasem sama placówka reklamuje się jako miejsce pracy, gdzie grafik jest elastyczny i dostosowany do potrzeb pracownika[sic!] - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-28 15:22 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,
  Treść umowy o pracę jest definiowana na piśmie. Jeżeli pracodawca chciał konstruować grafik w taki sposób, że w czasie dwóch weekendów w miesiącu nie będzie świadczona praca - powinien zaznaczyć to w umowie. Optymalne rozwiązanie to przedstawienie pracdawcy grafiku na dłuższy czas (np. do końca semesrtu, roku akademickiego), żeby wiedział jaka będize dostępnośc pracownika w kolejnych mieisącach. Jezeli pracodawca okresla grafik, w którym w danym tygodniu/mieisącu pracownik ma nieregularną pracę (np. okreslona ilość dni w miesiącu, bez wskazania, jakie to dni tygodnia) to co do zasady prośba pracownika o to, żeby któryś z dni okresu rozliczeniowego nie był dniem pracy nie jest wiążąca dla pracodawcy.

  Pozdrawiamy,Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  sapientia

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-11-28 16:44

  Dziękuję za odpowiedź! :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-06 13:30 przez konto usunięte

  Praca w brw Mielec

  Witam,
  od połowy sierpnia do niemal końca 2013 r. pracowałem od poniedziałku do piątku po 12 godz. i co drugą sobotę 8 godz. (60-68 godz. w tyg). Było to za obopólną zgodą, ponieważ pracodawca płacił za godziny nadliczbowe.
  Obecnie pracodawca planuje pracę od poniedzialku do piątku po 12 godz. i w k...

 • MOLY

  Dodano 2017-05-14 10:30 przez MOLY

  Czy może mnie zmusić do pracy w soboty?

  Mam pytanie dotyczące pracy w sobotę.Pracuję na czas nieokreślony 40 godzin tygodniowo, a teraz pracodawca zapowiedział nam, że w lipcu i w sierpniu mamy pracować wszystkie soboty! Wstępnie! A do wybrania będziemy mieli dni wolne wtedy, kiedy pracodawca uzna to za stosowne!Tłumaczy się, że korzysta ...

 • iZotope

  Dodano 2015-01-30 11:26 przez iZotope

  Przymusowe dni wolne za nadgodziny

  Witam,pracuję w systemie 4-brygadowym, 7 dni z rzędu (np. 2 ranki, 2 popołudniówki, 3 nocki), potem 2 dni wolnego. Raz w miesiącu 3 dni wolnego. Do tej pory w zakładzie były nadgodziny, co więcej planowane. Teraz pracodawca stwierdził, że będzie nam wyznaczał dni wolne w taki sposób aby nadgodziny s...

 • Atria

  Dodano 2014-04-18 17:05 przez Atria

  Praca w weekendy a treść umowy o pracę

  Pracuję na 3/4 etatu, w umowie nie mam zawartej informacji, że mam pracować również w weekendy, jednocześnie nie ma też informacji, ile godzin tygodniowo pracuję i w jakie dni. Nie jest zawarta również informacja, że system pracy jest równoważny.
  Czy pracodawca może zmusić mnie do pracy w weekendy n...

 • nina07

  Dodano 2014-11-19 05:54 przez nina07

  Praca w soboty

  Witam, pracuję w 5-dniowym systemie pracy, 40 godzin tygodniowo, od poniedziałku do piątku. Ostatnio pracodawca zmusił mnie do pracy w dwie soboty za dodatkowe dni wolne. Moje pytanie: czy pracodawca ma prawo do wytypowania daty, kiedy mam go wykorzystać? Zabronił mi na chwilę obecną go użyć.Proszę ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania