eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Skrócenie wychowawczego z jednoczesną zmianą wymiaru etatu


2014-11-20 10:04 autor: paumus1

1 720 odsłon

Skrócenie wychowawczego z jednoczesną zmianą wymiaru etatu

Witam,

po zakończeniu urlopu macierzyńskiego złożyłam pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na miesiąc. Po powrocie z urlopu podpisaliśmy z pracodawcą (na moją ustną prośbę) porozumienie stron o zmianie warunków pracy, w którym mój pełny etat został zmniejszony do 1/2.

Nie składałam oficjalnego wniosku w tej sprawie (o obniżenie wymiaru etatu zamiast korzystania z urlopu wychowawczego). Ze względu na fakt, że obowiązuje mnie umowa na czas nieokreślony i ta zmiana nie miała w porozumieniu oznaczonej daty końcowej. Po dwóch miesiącach pracy na pół etatu postanowiłam wrócić na urlop wychowawaczy. Złożyłam wniosek o taki urlop (całość, która mi pozostała). Pracodawca oczywiście przyjął wniosek.

Urlop wychowawczy skończy mi się w 2016 roku zgodnie ze złożonym wnioskiem. Jednak chciałabym wrócić wcześniej i dodatkowo na pełny etat. Czy składając wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego (z zachowaniem tych 30 kodeksowych dni) mogę złożyć jednocześnie wniosek o powrotną zmianę wymiaru etatu? Czy pracodawca ze względu na braki formalne (brak pisemnego wniosku o obniżenie etatu, a zamiast tego porozumienie stron bez określonej daty zakończenia) będzie miał prawo nie zgodzić się na powrót na pełen etat?

Wiem, że na pewno musi się zgodzić na powrót na połowę etatu. Czy może lepiej by było, gdybym wniosek o powrotną zmianę wymiaru etatu złożyła dopiero jak już rozpocznę pracę? Wiem jednak, że pracodawca w pierwszym dniu po moim powrocie do pracy zlikwiduje moje stanowisko i da mi wypowiedzenie.

Jak to się wtedy będzie miało do wniosku o przywrócenie pełnego etatu i wynagrodzenia (również wysokości odprawy przy likwidacji stanowiska pracy)?

Dziękuję z góry za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania