eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie?


2014-09-11 21:54 autor: Ewa2711

2 862 odsłon

Czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie?

Witam serdecznie,

jestem zatrudniona na czas nieokreślony na stanowisku kierowniczym. Firma zatrudnia ponad 30 pracowników. Aktualnie od roku przebywam na urlopie wychowawczym i chciałabym zmniejszyć etat na 7/8. W tamtym roku firmę przejął inny właściciel wraz z cała załogą. W związku z tym po kilku miesiącach zwolnił wszystkich kierowników na tych samych stanowiskach co moja osoba. Przyczyną zwolnień była reorganizacja przedsiębiorstwa związana z likwidacją stanowiska pracy.

Ostatnio otrzymałam aneks do umowy o zmianie nazewnictwa stanowiska. Moje pytanie brzmi czy pracodawca mimo zmniejszenia etatu może mnie zwolnić? Jeśli tak, to czy na 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia obowiązywał mnie będzie ten zmniejszany etat co wiąże się z obniżonym wynagrodzeniem? Jeśli zostanę zwolniona, to czy mogę liczyć oprócz odprawy na odszkodowanie?

Pytanie zaktualizowano 2014-09-11 23:22

Witam, chodziło mi o odszkodowanie za bezprawne zwolnienie. Natomiast zwolnienia grupowe były w tamtym roku dla mnie tez było przygotowane ale uchronił mnie urlop macierzynski, czy ptacodawca teraz moze zaliczyc moja osobe do zwolnien grupowych sprzed roku? Czy po otrzymaniu wypiwiwdzenia moge wniodkowac o powtot do pełnego etatu? Czy moze lepiej zmniejszyc etat tylko na miesiąc po to zeby przez pozostałe dwa miesiace wypowiedzenia otrzymac pełne wynagrodzenie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-11 22:19 autor odpowiedzi: Aneta Zaleska - Adwokat

  Niestety, pracodawca może Panią zwolnić. Nie jest Pani bowiem chroniona, jeżeli podstawa zwolnienia są przyczyny niedotyczącye pracowniika i zwolnienie następuje na podstawie ustawy o szczegolnych zasadach rozwiazywania z pracownikami stosunkow pracy z przyczyn niedotyczacych pracowników. Wówczas powinna sie Pani należeć odprawa pieniężna zgodnie z przepisami ww ustawy. w okresie wypowiedzenia obowiązywał będzie zmniejszony etat. 

  Pozdrawiam, 

  Aneta Zaleska - Adwokat 

  695 741 301

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-11 22:21 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zmniejzenie etatu chroni Panią przez 12 miesiecy, ale nie jest to ochrona bezwzględna. Jeżeli będą zwolnienia grupowe, to pracodawca może zwolnić osobę przebywającą na urlopie wychowawczym bądź taką, która wróciła z urlopu na część etatu. Odprawę z pewnością Pani dostanie, ale nie wiem o jakim odszkodowaniu Pani myśli.

  Ewa2711 skomentował/a odpowiedź 2014-09-12 08:19

  Witam Pana.Bardzo dziękuje za szybką odpowiedz. Miałam na mysli odszkodowanie za bezprawne zwolnienie.Natomiast zwolnienia grupowe były w tamtym roku i dla mnie rowniez było przygotowane ale uchronił mnie urlop macierzynski.Czy pracodawca moze zaliczyc moją osobe do zwolnien grupowych sprzed roku? Czy po otrzymaniu wypowiedzrnia moge wnioskowac o powrot do pełnego etatu? Czy moze lepiej zmniejszyc etat na miesiac po to aby przez pozostałe dwa miesiace otrzymac pełne wynagrodzenie? Czy moze lepiej nie zmniejszac tego etatu? Chociaz wtedy pracodawca moze probowac zmienic warunki pracy i płacy jak odmowie to moge nie otrzymac odprawy?Proszę o poradę co bedzie dla mnie najlepsze?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-11 22:57 autor odpowiedzi: Ewa2711

  Witam, bardzo dziękuję za szybką odpowiedz.Miałam na mysli odzkodowanie za bezprawne zwolnienie. Zwolnienia grupowe były w tamtym roku dla mnie tez było przygotowane ale uchronił mnie urlop macierzynski.Czy pracodawca moze teraz zaliczyc moja osobe do zwolnienia grupowego sprzed roku? Czy po otrzymaniu wypowiedzenia moge zawnioskiwac o powrot do pełnego etatu na wypowiedzeniu? Czy moze lepiej wogle nie zmniejszac etatu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-12 08:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W jaki sposób chce Pani udowodnić bezprawne zwolnienie? Jeszcze nie dostała Pani wypowiedzenia. Obecnie pracodawca może zastosować zwolnienia grupowe, o ile spełnia warunki. Tamte obecnie się nie liczą

  Ewa2711 skomentował/a odpowiedź 2014-09-12 08:54

  Pana odpowiedz jest dla mnie zrozumiała ze pracodawca moze mnie zwolnic wiec nie będę ubiegac sie o odszkodowanie w razie zwolnienia. Proszę jeszcze tylko o odpowiedz czy na wypowiedzeniu moge wnioskowac o powrot do pełnego etatu? Z góry bardzo dziekuję za poswiecony czas.Pozdrawiam

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-12 09:50 autor odpowiedzi: Aneta Zaleska - Adwokat

  Wnioskować zawsze Pani może, ale na powrót do pełnego etatu pracadawca musi wyrazić zgodę.

  Pozdrawiam,

  Aneta Zaleska - Adwokat

  www.zwlegal.pl

  Ewa2711 skomentował/a odpowiedź 2014-09-12 10:19

  Witam Panią serdecznie, dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze wątpliwości czy po zmniejszeniu etatu pracodawca może wypowiedzieć mi warunki płacy i pracy? Jeśli się nie zgodzę na przyjęcie to mogę nie otrzymać odprawy? Głównie chodzi mi o to czy w ogóle zmniejszać ten etat bo jeśli tak czy tak pracodawca może mnie zwolnić to i tak nic mnie nie uchroni od wypowiedzenia. Jak Pani myśli co jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • Najlepsza odpowiedź

  2014-09-12 11:11 autor odpowiedzi: Aneta Zaleska - Adwokat

  Ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników stosuje się również do wypowiedzenia zmieniającego. Powyższe nie budzi wątpliwości zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Dyskusyjną kwestią jest natomiast zagadnienie, kiedy wypowiedzenie zmieniające jest wyłączną przyczyną rozwiązania stosunku pracy, od czego uzależnione są uprawienia pracownika do odprawy pieniężnej. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, dla oceny, czy przyczyny leżące po stronie pracodawcy stanowią wyłączny powód rozwiązania stosunku pracy w następstwie wypowiedzenia zmieniającego, a tym samym, czy pracownikowi przysługuje odprawa zgodnie z przepisami ustawy o zwolnieniach grupowych, nie są obojętne powody, dla których pracownik nie zgodził się na nowe warunki pracy lub płacy. Jeżeli bowiem pracownikowi zaproponowano odpowiednią pracę, to odmowa jej przyjęcia może być w konkretnej sytuacji potraktowana jako istotna współprzyczyna rozwiązania stosunku pracy. Natomiast odmowa przyjęcia nowych warunków pracy lub płacy noszących znamiona szykany lub wyraźnie z jakiegoś powodu niedogodnych dla pracownika nie stoi na przeszkodzie, aby uznać, że przyczyny rozwiązania stosunku pracy leżą wyłącznie po stronie pracodawcy (tak: wyrok SN z dnia 9 listopada 1990 r., I PR 335/90, OSP 1991, nr 9, poz. 212). W szczególności w wyroku z dnia 7 lipca 2000 r. (I PKN 728/99, Monitor Prawniczy 2002/8 str. 371) Sąd Najwyższy uznał, że ocena „wyłączności” przyczyny rozwiązania stosunku powinna uwzględniać, że jednym z motywów rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę jest odmowa pracownika przyjęcia proponowanych mu nowych warunków. Jeżeli odmowa nie zasługuje na aprobatę i stanowi jeden z motywów decyzji pracodawcy to przyczyna z art. 1 ust. 1 tej ustawy nie jest przyczyną wyłączną.

  Wszystko zależy więc od okliczności konkretnej sprawy.Pozdrawiam, Aneta Zaleska Adwokat, tel. 695 741 301, www.zwlegal.pl,

  Ewa2711 skomentował/a odpowiedź 2014-09-12 11:40

  Bardzo Pani dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-12 14:18 autor odpowiedzi: Aneta Zaleska - Adwokat

  Bardzo proszę. Polecam się na przyszłość. Pozdrawiam, Aneta Zaleska - Adwokat, tel. 695 471 301, www.zwlegal.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • koter

  Dodano 2014-06-11 14:39 przez koter

  Wypowiedzenie po wychowawczym, a zwolnienie lekarskie

  Przebywam do 16.06 na urlopie wychowawczym, wiem już że na pewno dostanę wypowiedzenie umowy z powodu zlikwidowania mojego stanowiska. Zatrudniona w firmie jestem ponad 10 lat na czas nieokreślony. Mam otrzymać zwolnienie z 3-miesięcznym wypowiedzeniem i 3-miesięczną odprawą.
  Niestety okazało się, ż...

 • paumus1

  Dodano 2014-11-20 10:04 przez paumus1

  Skrócenie wychowawczego z jednoczesną zmianą wymiaru etatu

  Witam,po zakończeniu urlopu macierzyńskiego złożyłam pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na miesiąc. Po powrocie z urlopu podpisaliśmy z pracodawcą (na moją ustną prośbę) porozumienie stron o zmianie warunków pracy, w którym mój pełny etat został zmniejszony do 1/2.Nie składałam ofi...

 • Mammagib

  Dodano 2014-03-06 23:56 przez Mammagib

  Wypowiedzenie umowy po urlopie wychowawczym z powodu likwidacji oddziału. Co mi się należy?

  Witam!
  W firmie (ok. 1000 osób) jestem zatrudniona od 1.10.2008 r. na czas nieokreślony, obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. W 2011 r. zlikwidowano oddział, w którym pracowałam, a wiem, że nie mogą mnie oddelegować do innego miasta także jedynym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy przez pra...

 • Sylwia5082

  Dodano 2015-12-06 16:57 przez Sylwia5082

  Likwidacja stanowiska pracy a warunki wypowiedzenia umowy

  Witam,mój pracodawca chce zlikwidować sklep. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieograniczony na pełny etat od 12 lat. Moje pytanie brzmi: jaki jest okres wypowiedzenia i czy przysługuje mi odprawa?

 • huan

  Dodano 2014-11-30 14:46 przez huan

  Czy należy mi się odprawa? Co z okresem wypowiedzenia?

  Pracuję w firmie ponad 6 lat z umową na czas nieokreślony. Firma wystąpiła do sądu o upadłość układową. Niektórzy pracownicy dostali nowe umowy przejścia do nowej firmy, gdy napisali pisma o rozwiązanie umowy ze starą firmą.Niektórzy dostali wypowiedzenia umowy z powodu likwidacji stanowiska pracy. ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania