eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Nauczyciel, ciąża a macierzyńskie


2014-10-02 21:34 autor: Klaudia1985

7 364 odsłon

Nauczyciel, ciąża a macierzyńskie

Witam,

jestem nauczycielem kontraktowym. Dnia 1.09.2014 podpisałam umowę na podstawie karty nauczyciela  w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Umowa na zastępstwo na czas nieobecności nauczyciela (podane jest na umowie imię i nazwisko nauczyciela, którego zastępuję) lecz nie ma daty. Zostałam tylko słownie poinformowana przez panią dyrektor, że do końca roku  szkolnego (czerwiec) 2015 r.

Mam pytanie: chcę zajść w ciążę w marcu lub kwietniu, ale umowa kończy mi się przecież w czerwcu to:

- czy szkoła ma w  obowiązku przedłużać mi umowę do dnia porodu?

- czy będzie mi się należał po urodzeniu dziecka zasiłek macierzyński ten roczny?

Dla obecnej pracy zrezygnowałam z byłej pracy (2 lata staż pracy) w poprzedniej szkole. Zrezygnowałam gdyż nie był to pełny wymiar godzin, ale mam ciągłość pracy. Czy to się jakoś liczy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-02 21:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Zgodnie z kodeksem pracodawca (szkoła) nie ma obowiązku przedłuzyc Pani umowę, jeżeli ta jest zawarta na zastępstwo. Jeżeli urodzi Pani w trakcie trwania stosunku pracy, to będzie miała pani wypłacony zasiłek macierzynski przez 52 tygodnie.

    leomart skomentował/a odpowiedź 2015-01-04 12:49

    I jeszcze jedna rzecz, do tego, co dopisałam poniżej. Jak odniósł by się Pan do takiego przypadku i tłumaczenia: "1 grudnia 2012 r. zatrudniliśmy nauczycielkę na zastępstwo nieobecnej nauczycielki na trzy miesiące. Obecnie okazało się, że jest w trzecim miesiącu ciąży, termin porodu ma przewidziany na koniec czerwca. Czy w tej sytuacji należy przedłużyć tę umowę do dnia porodu? (D.F. Kozienice) Tak, umowa terminowa, która ma się rozwiązać po trzecim miesiącu ciąży, jest przedłużana do dnia porodu. Karta Nauczyciela w art. 10 ust. 7 ustala, że w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z nauczycielem nawiązuje się stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony. Z brzmienia tego przepisu jednoznacznie wynika, że Karta Nauczyciela nie przewidziała umów na zastępstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Oznacza to, że dyrektor w razie nieobecnego nauczyciela nie zawiera umowy

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-04 12:41 autor odpowiedzi: leomart

    Chciałabym w tym samym temacie o coś dopytać. Czy Karta Nauczyciela nie reguluje, że w ramach zaistniałej potrzeby wynikającej z organizacji można zatrudnić nauczyciela na zastępstwo - na umowę o pracę na czas określony? Czy w takim wypadku umowy zawarte na skutek potrzeb w organizacji szkoły nie są rozpatrywane przez Kodeks Pracy po prostu jako umowy na czas określony?
    I jeszcze jedno pytanie: Sama mam umowę, której nagłówek brzmi "Umowa o pracę na czas okreslony" a dalej, w treści, jest dopowiedzenie, że jest to umowa na czas od...do   w zastępstwie za....Czy jest to w takim razie umowa na czas okreslony, czy przez to dopowiedzenie, na zastępstwo?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-04 19:07 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    I w tym tkwi cały problem, że K.p. i K.N się nie wykluczają a uzupełniaja. Mozna zadać sobie tylko pytanie w jakim względzie i do jakiego stopnia. Interpretacja jest w tym wypadku różna a decyzja nalezy do sądu. Prawo bowiem nie zabrania dyrektorowi szkoły zatrudnić nauczyciela na zastępstwo (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 października 1996 r. (I PRN 92/96 OSNAPiUS, 1997, nr 8, poz. 130)

    anka03-14 skomentował/a odpowiedź 2015-12-09 09:52

    Witam 1 grudnia 2015 podpisałam umowę o pracę w przedszkolu na czas określony do końca czerwca 2016. Właśnie się dowiedziałam, że jestem w ciąży - przewidywany termin porodu sierpień. Wcześniej pracowałam 5 lat w trzech różnych firmach. W związku z tym należy mi się przedłużenie umowy w przedszkolu do czasu porodu i roczny urlop macierzyński??

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • biala_90

    Dodano 2017-03-19 20:48 przez biala_90

    Umowa na zastępstwo nauczyciela, a ciąża. Czy przysługują zasiłki?

    Jestem nauczycielką z umową na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela do 31 sierpnia 2017 r., jestem w trakcie awansu zawodowego na nauczyciela kontraktowego, chcę zajść w ciążę. Mam pytania:1. Co się ze mną stanie, gdy umowa o pracę (Karta Nauczyciela) skończy się 31 sierpnia 2017 r.? 2. Co jeśli pr...

  • Klaudia1985

    Dodano 2014-11-11 20:48 przez Klaudia1985

    Zasiłek macierzyński i urlop wychowawczy a praca na umowę zastępstwo i zlecenia

    Witam,
    bardzo proszę o  informację. Chcę zajść w ciążę , a mam umowę o pracęna czas zastępstwa (w związku zzaistnieniempotrzeby wynikającej z organizacji nauczania).  Zawarłam umowę z dniem 1 września 2014 r.Dyrekcja poinformowała mnie, żedo końca roku szkolnego (czyli czerwca 2015 roku) jestem zatr...

  • matylda1987

    Dodano 2014-05-07 17:10 przez matylda1987

    Ciąża a umowa na zastępstwo w szkole

    Witam,
    od marca 2013 do czerwca 2013 oraz od września 2013 do czerwca 2014 pracuję na umowę zastępstwa w szkole podstawowej jako nauczyciel (kontraktowy). Umowa wygasa mi 27 czerwca, okazało się że jestem w 8 tygodniu ciąży. W dniu wygaśnięcia umowy będzie to 15 tydzień, czyli skończony 3 miesiąc
    Ma...

  • lenaada

    Dodano 2016-06-06 15:21 przez lenaada

    Umowa na zastępstwo a zasiłek macierzyński

    Nauczycielka, która ma umowę na zastępstwo za innego nauczyciela przebywajacego na urlopie macierzyńskim z zapisem, że umowa jest zawarta na zastępswto za XY nie dłużej niż do 31 sierpnia 2016 jest w ciąży. Rozwiązanie nastąpi w październiku.Czy zgodnie z prawem będzie, jeśli umowa będzie rozwiązana...

  • czarnula

    Dodano 2016-02-24 19:32 przez czarnula

    Zasiłek macierzyński - umowa na zastępstwo nauczyciela kontraktowego

    Witam!Jestem nauczycielem kontraktowym, mam umowę na zastępstwo za nauczycielkę X na czas jej nieobecności w pracy (czyli do końca sierpnia 2016).Jak wyglądałaby moja sytuacja, jeśli zdecydowałabym się zajść w ciążę? Czy będzie mi przysługiwało przedłużenie umowy do dnia porodu, a później zasiłek ma...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

    Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

    Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

  • Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

    Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

    Wiele wątpliwości budzi fakt likwidacji firmy lub ogłoszenia upadłości a ochrony kobiet w ciąży. Pytania jakie się nasuwają, to kto zapłaci za zwolnienie chorobowe i czy kobieta w takiej sytuacji pozostaje bez środków do życia. Na ...

  • Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

    Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

    Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego ...

  • Umowa na zastępstwo a dodatek stażowy

    Umowa na zastępstwo a dodatek stażowy

    Zatrudnienie na zastępstwo uprawnia pracownika do dodatku za wieloletnią pracę, jeśli pracownik spełnia warunek odpowiedniego stażu pracy.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania