eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie w trakcie urlopu wychowawczego z powodu likwidacji firmy


2014-10-02 01:22 autor: pixi

3 624 odsłon

Wypowiedzenie w trakcie urlopu wychowawczego z powodu likwidacji firmy

Pracownica na wychowawczym 25 09. otrzymała wypowiedzenie w trybie art. 186(1) par. 1 k.p. art. 36 (1) par. 1 k.p. z przyczyn nie dotyczących pracownika z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Wcześniej, bo 16 09. otrzymałam zawiadomienie, iż skraca urlop wychowawczy i domaga się powrotu na dotychczasowe stanowisko z dniem 01.10. Przy czym, było jej wiadome już w momencie odejścia na L4, potem macierzyński, że cały - 3-osobowy zespól został zwolniony, biuro zlikwidowane, a firma formalizuje proces likwidacji.

01.10 nie stawiła się jednak w "pracy" ani nie przysłała zwolnienia lekarskiego.

1. Czy to oznacza, iż mogła przyjąć wypowiedzenie i zamierza przejść na zasiłek?

2. Jak w świetle prawa rozumieć fakt przesłania pisma z datą określająca powrót do pracy po skróceniu urlopu, a następnie nie stawienie się we wskazanym przez siebie terminie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-02 07:18 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Jeśli pracownica otrzymała wypowiedzenie, to dnia odbioru biegnie termin wypowiedzenia. Ma też prawo odwołania do sądu pracy (w terminie 7 dni). Z kolei fakt nie stawienia się do pracy w dniu 1 października bez usprawiedliwienia przyczyny stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i kwalifikuje się do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-02 08:47 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli pracownica otrzymała wypowiedzenie i zostało ono skutecznie doręczone, to albo się z nim zgadza albo w ciągu 7 dni odwołuje się do sądu. Wypowiedzenie jest prawnie skuteczne. W przypadku likwidacji firmy nie obowiązują okresy ochronne pracowików. Na zasiłek może przejść jeżeli dostanie świadectwo pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-02 20:08 autor odpowiedzi: pixi

  Szanowni eksperci, dziękuję za odpowiedż. Czekam na potwierdzenie odbioru przesłanego Wypowiedzenia. 

  Tak jak napisałam w zapytaniu - pracownica nie stawiła sie w biurze w dn 01.10. Nb dawne biuro to mieszkanie prywatne, w ktorym od 1,5 roku mieszka moj syn-student.

  Dziś drogą pocztową dotarło do mnie zwolnienie lekarskie od pracownicy ze wskazaniem 2B. Zwolnienie wystawione z datą 1.10 do 31.10. 

  Czy powinnam przesłac je do ZUSu? Jak będzie wyglądała kwestia zasiłku - tzn kto go będzie placił - ja z prywatnych dochodów ( jestem wykladowca na wyższej uczelni) i likwidatorem mojej prywatnej firmy, czy ZUS ?

  Czy za tem miesięczny okres wypowiedzenia wyplacam jednomiesięczną pensię przesłana razem ze świadectwem pracy ?

  Czy wyplacam zasiłek chorobowy za okres zwolnienia lekarskiego 1.10 - 31.10?

  Jak łatwo się domyślec moja sytuacja to problem małej firmy ( reklama i PR), która zatrudniała 3 pracowników. W okresie likwidacji 2 pracownikow zwolnilam, a wspomniana pracownica wykorzystała macierzyński i przeszla na wychowawczy. Ja w tym czasie likwidowalam swoja mała, zadłużoną firmę pracujac na uczelni. We wrześniu moje wypowiedzenie i jej zawiadomienie o poerocie do pracy od 01.10 - nałożyły sie w czasie. JAK TO ROZWIKŁAĆ ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-02 20:32 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Do momentu kiedy nie zlikwiduje Pani firmy, niestety, ma Pani pracownika na stanie i ponosi wszystkie koszty z tym związane. W przypadku małych firm (do 20 osób) zasiłek i tak wypłaca ZUS. W dniu likwidacji firmy może Pani zwolnić pracownicę wydając jej świadectwo. Do czasu, kiedy firma istnieje (nawet tylko na papierze) nie może Pani nic zrobić.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-02 21:54 autor odpowiedzi: pixi

  Co to oznaczakonkretnie : mam wysłać zwolnienie do ZUS i to Zus będzie wyplacał chorobowe ? zasiłek?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-02 21:59 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  A jak robiła Pani wcześniej? Przecież juz kiedys była na zwolnieniu?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-02 22:08 autor odpowiedzi: pixi

  Wcześniej mialam firme i trzech pracownikow, z ktorych jeden zajmowal sie tymi srawami, to po pierwsze.

  Po drugie nie wiem jak zachowac sie z powodu wypowiedzenia, ktore wyslalam - wynika z niego, ze 25.10 konczy sie okres miesiecznego wypowiedzenia.

  Planowalam wyplate wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. A teraz nie wiem, czy to powinien byc zasilek chorobowy czy wynagrodzenie?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-02 22:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Wszystkie dokumenty przesyła Pani do ZUSu, to oni wypłaca zasiłek chorobowy. Pracownik ma prawo przebywać na nim nieprzerwanie do dnia porodu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-02 23:04 autor odpowiedzi: pixi

  Dziękuję. Tak się zachowam.

  Nurtuje mnie jednak kwestia wypowiedzenia, ktorego termin uplywa 25.10. Czy i jakie odszkodowanie? Co Pan o tym myśli ?

   Znalazłam min taką wskazówkę : >>  Pracownica, której okres wypowiedzenia upływa w całości podczas urlopu wychowawczego nie nabędzie prawa do odszkodowania za skrócenie tego okresu. Kwestię tę wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 lutego 1992 r. (sygn. akt I PZP 7/92, OSNC 1992/9/151). Jak czytamy w uzasadnieniu do powołanego rozstrzygnięcia, odszkodowanie nie ma charakteru abstrakcyjnego, lecz jest równe wynagrodzeniu za pracę, jakie rzeczywiście otrzymałby pracownik, gdyby pracował do końca trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Ta sama zasada obowiązuje także pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym. W typowych przypadkach skrócenia okresu wypowiedzenia pracownica nie otrzyma żadnego odszkodowania, gdyż z reguły w trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia nie otrzymywałaby wynagrodzenia. Istnieją jednak sytuacje, w których pracownica powróciłaby do pracy w tym trzymiesięcznym okresie, a więc otrzymywałaby wynagrodzenie za pracę. Wówczas wystąpi konieczność wypłaty odszkodowania przewidzianego w art. 36§ 1 K.p. za stosowny okres. Typowym takim przypadkiem jest zbieg zakończenia okresu udzielonego urlopu wychowawczego ze skróceniem okresu wypowiedzenia.<<

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-03 09:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Mamy dwie kwestie. Skrócenie urlopu i zgodnie z prawem pracownica wraca 1 pażdziernika oraz koniec okresu wypowiedzenia 25 października i rozwiązanie stosunku pracy. Okres wypowiedzenia tylko częściowo pokrywa się z urlopem wychowawczym, ale nie to jest problemem. Jeżeli do 25 .10 nie zakończy Pani DG, to będzie musiała cofnąć wypowiedzenie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-03 10:37 autor odpowiedzi: pixi

  Mam : Uchwałę o likwidacji,Protokół sporządzony przez notariusza , a firma prawno-ksiegowa sporządza bilans likwidacji mojej malej sp.zo.o .Możliwe, ze będzie gotowy do konca przyszlego tygodnia. Zaraz po tym dam ogloszenie w Monitorze. Zadłużenia,  ktorymi zostalam po zwolnieniu pracownikowkow posplacalam zaciągając prywatnie kredyt bankowy, ktory splacam z pensji na Uczelni.

  Czytałam też w GP, że proces likwidacji moze trwac kilka miesięcy, a zwolnic trzeba w trakcie likwidacji. Gdyż jak firma zakonczy proces i przestanie istniec, to nie ma pracodawcy i nie ma kto zwolnic ....

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-03 12:48 autor odpowiedzi: pixi

  Pod tym linkiem jest opisany b.podobny problem tj. pracodawca zwalnia w trakvcie likwidacji bez wyplaty odszkodowania :  http://www.porady.egospodarka.pl/Prawo-pracy/14538-Ciaza-a-likwidacja-zakladu-pracy.html

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-03 13:05 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Porusza Pani dwie sprawy. Wypłata odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia oraz oprawa związana ze wzwolnieniem pracownika. Jeżeli pracownik ma 1 miesiąc wypowiedzenia to tego okresu nie można juz skrócić. Odprawę z tytułu zwolnienia wypłaca pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 osób.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-30 05:03 autor odpowiedzi: pixi

  Pracownica na wychowawczym  otrzymała wypowiedzenie w trybie art. 186(1) par. 1 k.p. art. 36 (1) par. 1 k.p. z przyczyn nie dotyczących pracownika ( całkowita likwidacja firmy) z miesięcznym okresem wypowiedzenia, ktore upływa w dn 31.10. 
  Świadectwo Pracy zostało także przesłane listem poleconym.

   Założenie, że mogłaby pracować przez 3 miesiące w okresie wypowiedzenia i otrzymywac wynagrodzenie jest nierealne, czego zwolniona osoba ma świadomość. 

  Czy załączone orzeczenie odnosi się do opisanej sytuacji  i czy mogę podiąć decyzję o niewypłacaniu odszkodowania.
  Pracownica, której okres wypowiedzenia upływa w całości podczas urlopu wychowawczego nie nabędzie prawa do odszkodowania za skrócenie tego okresu. Kwestię tę wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 lutego 1992 r. (sygn. akt I PZP 7/92, OSNC 1992/9/151). Jak czytamy w uzasadnieniu do powołanego rozstrzygnięcia, odszkodowanie nie ma charakteru abstrakcyjnego, lecz jest równe wynagrodzeniu za pracę, jakie rzeczywiście otrzymałby pracownik, gdyby pracował do końca trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Ta sama zasada obowiązuje także pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym. W typowych przypadkach skrócenia okresu wypowiedzenia pracownica nie otrzyma żadnego odszkodowania, gdyż z reguły w trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia nie otrzymywałaby wynagrodzenia. Istnieją jednak sytuacje, w których pracownica powróciłaby do pracy w tym trzymiesięcznym okresie, a więc otrzymywałaby wynagrodzenie za pracę. Wówczas wystąpi konieczność wypłaty odszkodowania przewidzianego w art. 36§ 1 K.p. za stosowny okres. Typowym takim przypadkiem jest zbieg zakończenia okresu udzielonego urlopu wychowawczego ze skróceniem okresu wypowiedzenia.


  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Kakaka

  Dodano 2021-08-06 15:51 przez Kakaka

  Urlop wychowawczy: zwolnienie a wypłata 3 miesięcznego wypowiedzenia

  Dzień dobry,
  Od 2018 roku pozostaje na urlopie wychowawczym do października tego roku. Pracodawca nie chce mnie przyjąć do pracy, więc zamierza mnie zwolnić. Umowa jest na czas nieokreślony. Czy może mnie zwolnić wcześniej i skrócić okres urlopu wychowawczego? (Na tym mi zależy żeby nie czekać do z...

 • mamuśka83

  Dodano 2014-08-20 14:11 przez mamuśka83

  Skrócony urlop wychowawczy a zwolnienie z pracy

  Witam. Złożyłam wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego. Wracam do pracy na pełny etat - umowa na czas nieokreślony. Czy pracodawca może mnie zwolnić, a jak tak, to czy musi zachować 3 miesięczny okres wypowiedzenia? I czy za te 3 miesiące otrzymam pensję? Spodziewam się wypowiedzenia bez obowiązku...

 • ormnis

  Dodano 2014-11-10 22:11 przez ormnis

  Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania urlopu wychowawczego

  Dzień dobry,obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. Wysłałam do pracodawcy informację, że skracam urlop wychowawczy i z dniem 4.12.2014 podejmuję pracę. Po wysłaniu pisma okazało się, że jest w ciąży. Po kilku dniach otrzymałam od pracodawcy wypowiedzenia na podstawie art. 10 ust. 1 i 2 w związku...

 • Edit1987

  Dodano 2014-10-27 19:07 przez Edit1987

  Skrócenie urlopu wychowawczego, a otrzymanie wypowiedzenia z powodu likwidacji pracodawcy

  Witam,w chwili obecnej zatrudniona jestem na umowę o pracę na czas określony do dnia 14.02.2017 r. i przebywam na urlopie wychowawczym. Ostatnio dowiedziałam się, że jestem drugi raz w ciąży i wysłałam pismo zachowując 30 dni, że wracam do pracy z dniem 1.12.2014 r., tego dnia planowałam dostarczyć ...

 • nim

  Dodano 2014-10-06 15:01 przez nim

  Wypowiedzenie umowy o pracę na wychowawczym a zasiłek dla bezrobotnych

  Witam,
  czy ktoś wie czy wypowiadając umowę o pracę lub za porozumieniem stron będąc na urlopie wychowawczym (który miałby trwać jeszcze kilka miesięcy), przysługuje mi prawo do zasiłku? Sytuacja wygląda tak, że nie mam gdzie wrócić po wychowawczym, bo wszystkie punkty usługowe w moim mieście zostały...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

  Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

  Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

 • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

 • Likwidacja spółki handlowej krok po kroku

  Likwidacja spółki handlowej krok po kroku

  Nieustanne zmiany przepisów powodują, że trudno mówić o stabilności i pewności prawa. Świadomi tego przedsiębiorcy, nie chcąc paść ofiarą niekorzystnych zmian, nie przywiązują się już do wybranej formy prowadzenia działalności i ...

 • Likwidacja firmy i otwarcie nowej. A co ze starą?

  Likwidacja firmy i otwarcie nowej. A co ze starą?

  Część przedsiębiorców próbując dostosować się do nowej rzeczywistości podatkowej usankcjonowanej Polskim Ładem podjęło decyzję o zmianie formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wobec tego zamknąć dotychczasową firmę, tak ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania