eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zasiłek macierzyński i urlop wychowawczy a praca na umowę zastępstwo i zlecenia


2014-11-11 20:48 autor: Klaudia1985

3 077 odsłon

Zasiłek macierzyński i urlop wychowawczy a praca na umowę zastępstwo i zlecenia

Witam,

bardzo proszę o  informację. Chcę zajść w ciążę , a mam umowę o pracęna czas zastępstwa (w związku zzaistnieniempotrzeby wynikającej z organizacji nauczania).  Zawarłam umowę z dniem 1 września 2014 r.Dyrekcja poinformowała mnie, żedo końca roku szkolnego (czyli czerwca 2015 roku) jestem zatrudniona.

Mam pytania:

1. Jeżeli zajdę w ciąże np. w styczniu to pracodawca musimi przedłużyć umowę do dnia porodu? Czyli w tym przypadku do września? Taki jest wymóg i nie ma mowy, że mnie wyrzucą?

2. Zwolnienie lekarskie mogę zanieść do szkoły po drugim miesiącu, czy muszę czekać do trzeciego miesiąca ciąży?

3. Czy po urodzeniu dziecka należy mi się zasiłek macierzyński ? i ile on będzie trwał ?

4. Gdzie mam iść żeby otrzymać zasiłek?

5. Jaką będę otrzymywała pensję będąc na zwolnieniu L4w trakcie ciąży oraz ile będzie wynosił mój zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka? Terazzarabiam 1750 zł, jak to się oblicza?

6. Nie wiem czy mam  opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe, ale chyba powinnam mieć, bo skoro to umowa o pracę to szkoła ma w obowiązku opłacać te wszystkie składki? Nie chcę pytać się księgowej, bo wiadomo powie dyrekcji.

7. Pracuję dodatkowo na umowę zlecenie na świetlicy socjoterapeutycznej (48 godzin miesięcznie to chyba jest jedna czwarta etatu), zarabiam 550 zł. Gdybym tam zleciła opłacać składkichorobowe dobrowolnie czywtedy dostanęw trakcie ciąży jakieś pieniądze będąc na L4, lub jakiś zasiłek po urodzeniu dziecka. Jeżeli nie, to czy bym mogła wrócić do pracy (tej na umowę zlecenie) będąc na zasiłku macierzyńskim? Co bym mogła pozwolić odciągnąćz pensjiksięgowej, by dostać jakiś zasiłek?

8. Po roku będąc na zasiłku jeszcze mogę skorzystać z jakiegoś zasiłku, czy już nie? albo korzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko? Skąd mam wiedzieć czy jestem do niego uprawniona?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-11 21:51 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli jest to umowa na zastępstwo , to jeżeli urodzi Pani po zakończeniu umowy (pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia jej do dnia porodu), nie dostanie Pani zasiłku macierzynskiego. Do czasu zatrudnienia zwolnienie daje Pani pracodawcy, po zwolnienie dostarcza Pani zwolnienie do najblizszego oddziału ZUS. Zasiłek chorobowy nalezy się Pani do dnia porodu. Prawo do urlopów (macierzyńskiego i wychowawczego) maja tylko osoby zatrudnione.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • biala_90

  Dodano 2017-03-19 20:48 przez biala_90

  Umowa na zastępstwo nauczyciela, a ciąża. Czy przysługują zasiłki?

  Jestem nauczycielką z umową na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela do 31 sierpnia 2017 r., jestem w trakcie awansu zawodowego na nauczyciela kontraktowego, chcę zajść w ciążę. Mam pytania:1. Co się ze mną stanie, gdy umowa o pracę (Karta Nauczyciela) skończy się 31 sierpnia 2017 r.? 2. Co jeśli pr...

 • Klaudia1985

  Dodano 2014-10-02 21:34 przez Klaudia1985

  Nauczyciel, ciąża a macierzyńskie

  Witam,
  jestem nauczycielem kontraktowym. Dnia 1.09.2014 podpisałam umowę na podstawie karty nauczyciela  w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Umowa na zastępstwo na czas nieobecności nauczyciela (podane jest na umowie imię i nazwisko nauczyciela, którego zastępuję) ...

 • sekens

  Dodano 2014-08-31 14:12 przez sekens

  Umowa o pracę na czas określony - warianty

  Witam,
  czytam te wszystkie posty i nigdzie nie jest to wszystko jasno opisane bądź odpowiedzi są bardzo ogólnikowe. Dlatego zwracam się ponownie z zapytaniem analizujacym kilka przypadków:
  1. Kobieta pracuje na umowę o pracę na czas określony do 31.12.2014 - rodzi dziecko 10.12.2014. Czy w tej sytua...

 • askaxx25

  Dodano 2014-12-02 16:12 przez askaxx25

  Zmiana umowy i późniejsze zwolnienie lekarskie. Jakie koszty ponosi pracodawca?

  Nie wiem co zrobić i jaki wariant wybrać, dlatego kombinuję i obmyślam na różne sposoby. Jest taka sytuacja - jestem na umowie zlecenie od roku, jestem w ciąży - początek. Czy jeżeli pracodawca zmieni mi teraz umowę na umowę o pracę do dnia porodu, to czy po takiej zmianie mogę od razu pójść na zwol...

 • bilardzista86

  Dodano 2014-09-03 18:13 przez bilardzista86

  Zasiłek macierzyński dla nauczyciela w zawiłej sprawie

  Witam!
  Moja żona jest nauczycielem kontraktowym w szkole. W poprzednim roku szkolnym 2013/14 posiadała umowę na czas określony od 01.09.2014 do 31.08.2014 w wymiarze 9/18 etatu, dodatkowo zostały żonie przydzielone kolejne 9/18 etatu w związku z nieobecnością innego nauczyciela od 01.09.2013 do 30.0...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania