eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zaświadczenie o zamiarze nie korzystania z 2 dni opieki nad dzieckiem


2014-06-15 17:31 autor: bercik12345

6 327 odsłon

Zaświadczenie o zamiarze nie korzystania z 2 dni opieki nad dzieckiem

Witam,

w 2010 r. zatrudniono mnie na okres 2 lat. Musiałam podpisać zaświadczenie, że nie będę korzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem. W 2012 roku podpisałam kolejną umowę na okres 3 lat i przy tej umowie nie podpisywałam takiego zaświadczenia. Obecnie sytuacja się zmieniła, jestem na urlopie macierzyńskim. Mam zamiar iść na urlop wypoczynkowy i chciałabym jeszcze skorzystać z tych 2 dni opieki nad dzieckiem.

Moje pytanie brzmi: czy mam do tego prawo? Czy podpisując przy 1 umowie takie zaświadczenie dotyczy one też czasu podczas trwania kolejnej umowy? A może takie zaświadczenie dotyczy tylko roku, w którym podpisywałam takie zaświadczenie?

Bardzo proszę o pomoc i dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-06-16 05:30 autor odpowiedzi: Jowita

    Złożone raz oświadczenie może zostać odwołane pod warunkiem, że w tym samym roku z uprawnienia nie skorzysta najpierw ojciec dziecka potem matka dziecka. Dwa dni opieki przysługują łącznie na wszystkie dzieci i na obydwoje rodziców/opiekunów dziecka.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Monik_1972

    Dodano 2014-05-29 17:19 przez Monik_1972

    Czy mogli mnie zwolnić po urlopie wychowawczym?

    Przez większość ciąży byłam na zwolnieniu lekarskim, następnie na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym (zaległym i bieżącym) bezpośrednio po nim.
    Następnie przez ponad półtora roku byłam na zwolnieniach lekarskich (różne przyczyny) przeplatanych opieką nad chorymi dziećmi. Następnie do ukończenia p...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-04-23 19:26 przez konto usunięte

    Urlop wychowawczy po macierzyńskim - umowa na czas określony

    Chciałabym się dowiedzieć czy przy umowie na czas określony tj. do 15.02.2016 będę mogła skorzystać z urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem bezpośrednio po wykorzystaniu rocznego urlopu macierzyńskiego?
    Termin porodu to 3 września 2014. Kiedy i jakie wnioski należy z...

  • jola010

    Dodano 2015-02-13 16:28 przez jola010

    Przedłużenie umowy o pracę a prawa do świadczeń i urlopów

    Witam,moja umowa o pracę zakończyła się 07.02.2015, a nową umowę podpisuję dopiero 16.02.2015.Czy ma to jakiś wpływ na moją przyszłą kuroniówkę, ewentualny urlop macierzyński lub wychowawczy?Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • magzet1

    Dodano 2014-06-13 17:26 przez magzet1

    Kiedy mogę podjąć pracę?

    Jestem na urlopie macierzyńskim,ale niedługo będę na urlopie wychowawczym. Dostałam propozycję pracy u innego pracodawcy na 1/2 etatu lub cały etat (umowa o pracę).
    Nie wiem czy mogę i kiedy z niej skorzystać żebym nic nie straciła?
    Prosze o informację.

  • artilud

    Dodano 2014-05-11 19:05 przez artilud

    Ile należy mi się urlopu wypoczynkowego za obecny rok? Czy mam prawo do zaległego urlopu?

    Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Przez całą ciąże przebywałam na zwolnieniu lekarskim - od 01.10.2012 do 27.05.2013. Następnie przebywałam na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim. Obecnie jestem na urlopie rodzicielskim, który kończy mi się 25.05.2014.
    Po...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

    Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

    Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

  • Urlopy rodzicielskie - jakie zmiany w 2022 roku?

    Urlopy rodzicielskie - jakie zmiany w 2022 roku?

    Zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym to wyzwanie, zwłaszcza dla rodziców i opiekunów. Z myślą o tej grupie pracowników w 2019 r. została uchwalona dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady, dotycząca zjawiska work-life ...

  • Urlop rodzicielski oczami matek Polek i ich partnerów

    Urlop rodzicielski oczami matek Polek i ich partnerów

    Od 7 kwietnia br. zaczną swoje obowiązywanie znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, na mocy których ojcowie będą mogli skorzystać z wydłużonego, bo trwającego aż 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Serwis Pracuj.pl postanowił przyjrzeć ...

  • Urlop rodzicielski na nowo. Jak oceniamy zmiany w Kodeksie pracy?

    Urlop rodzicielski na nowo. Jak oceniamy zmiany w Kodeksie pracy?

    Przed nami kolejne zmiany w Kodeksie pracy w zakresie uprawnień przysługujących pracownikom z tytułu rodzicielstwa. Wynikają one z implementacji unijnej dyrektywy work-life balance, na mocy której ojcowie zdobędą uprawnienie do trwającego 9 ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania