eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy mogli mnie zwolnić po urlopie wychowawczym?


2014-05-29 17:19 autor: Monik_1972

2 955 odsłon

Czy mogli mnie zwolnić po urlopie wychowawczym?

Przez większość ciąży byłam na zwolnieniu lekarskim, następnie na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym (zaległym i bieżącym) bezpośrednio po nim.

Następnie przez ponad półtora roku byłam na zwolnieniach lekarskich (różne przyczyny) przeplatanych opieką nad chorymi dziećmi. Następnie do ukończenia przez córkę 4 lat - byłam na urlopie wychowawczym. Po jego zakończeniu (dwa dni temu) dostałam wypowiedzenie: zwolnienie z mojej winy (powód: długa nieobecność).

Czy pracodawca miał prawo mnie zwolnić po urlopie wychowawczym, podając taką przyczynę? Czy skoro pracodawca nie zdążył mnie zwolnić po zwolnieniach lekarskich, bo złożyłam podanie o urlop wychowawczy, to czy w  dalszym ciągu może się – w wypowiedzeniu – powoływać na nieobecności jeszcze sprzed urlopu wychowawczego?

Mam zamiar iść z tym do sądu pracy. Czy tam będę musiała opowiadać o przyczynach przedłużanych wielokrotnie zwolnień lekarskich czy obowiązuje tu tajemnica i mogę w ogóle nie odpowiadać na takie pytania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-29 18:16 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po urlopie wychowawczym pracodawca miał prawo Panią zwolnić. Od tej decyzji może się Pani odwołać do sądu w ciągu 7 dni od daty otrzymania wypowiedzenia. Przyczyny przedłużania zwolnień lekarskich sa tutaj bez znaczenia, bo pracodawca nie zwolnił Pani w okresie L-4 czy też urlopu. W sądzie będzie musiała Pani mówić o wszystkim, aby sąd miał pełny obraz sprawy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-29 21:14 autor odpowiedzi: Monik_1972

    Dziękuję za odpowiedź. Zdaje sobię sprawę, że pracodawca miał prawo mnie zwolnić, ale mój pracodawca podał za przyczynę moją długą nieobecność (wypowiedzenie z winy pracownika), która podobno dezorganizowała pracę w firmie, a przecież na urlop wychowawczy pracodawca się zgodził. Czy dla sądu argumentem na korzyść mojego pracodawcy może być to, że długo przebywałam na zwolnieniach lekarskich jeszcze przed urlopem wychowawczym? Czy dodatkowym argumentem przeciwko mnie może być to, że kolejne zwolnienia były od inyych lekarzy?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-30 09:11 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Sprawę  wyjaśni już sąd. Jeżeli stwierdzi, że pracodawca nie złamał prawa, to kwestia zwolnień bedzie drugorzędna. Na urlop wychowawczy szef musiał się zgodzić.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • emmmmmmm

    Dodano 2013-12-01 15:12 przez emmmmmmm

    Przejście z wychowawczego na L4 i chcący zwolnić pracodawca

    Dzień dobry,
    jestem na urlopie wychowawczym, na który "uciekłam", gdy pracodawca chciał rozwiązać umowę o pracę i wrócić do umowy o dzieło. W tej chwili jestem w 5. miesiącu ciąży, kondycja zdrowotna jest taka, że lekarz sugeruje zwolnienie lekarskie (praca znajduje się w mieście oddalonym o 50 km),...

  • Kadrowe

    Dodano 2017-08-13 15:00 przez Kadrowe

    Urlop wypoczynkowy po drugim urlopie macierzyńskim

    Witam,pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do lutego 2016, po czym wykorzystała należny urlop wypoczynkowy za lata 2015 oraz 2016 oraz 2 dni opieki nad dzieckiem. Po tym okresie przez dwa miesiące przebywała na urlopie wychowawczym, który odwołała i wracając do pracy przyniosła L4 ciążowe ...

  • Jenna019

    Dodano 2014-02-01 16:44 przez Jenna019

    Urlop wypoczynkowy między urlopem rodzicielskim a wychowawczym a kolejna ciąża

    Dzień dobry,
    mam pytanie odnośnie urlopu wypoczynkowego a ciąży. Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim, dowiedziałam się że od 22 lutego (gdy kończy mi się urlop rodzicielski) muszę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy.
    Troszkę się go nazbierało, bo prawie przez 2 lata nie wybrałam ani jedneg...

  • artilud

    Dodano 2014-05-11 19:05 przez artilud

    Ile należy mi się urlopu wypoczynkowego za obecny rok? Czy mam prawo do zaległego urlopu?

    Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Przez całą ciąże przebywałam na zwolnieniu lekarskim - od 01.10.2012 do 27.05.2013. Następnie przebywałam na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim. Obecnie jestem na urlopie rodzicielskim, który kończy mi się 25.05.2014.
    Po...

  • sai

    Dodano 2014-04-07 18:20 przez sai

    Ciąża na wychowawczym

    Witam,
    obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, planowany był do grudnia 2014, ale skróciłam go do końca kwietnia 2014. Wcześniej przebywałam na urlopie wypoczynkowym, urlopie macierzyńskim i zwolnieniu lekarskim w ciąży. Obecnie jestem w drugiej ciąży.
    Czy jeśli od pierwszego dnia pracy będę na z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

    Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

    Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

  • Urlopy rodzicielskie - jakie zmiany w 2022 roku?

    Urlopy rodzicielskie - jakie zmiany w 2022 roku?

    Zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym to wyzwanie, zwłaszcza dla rodziców i opiekunów. Z myślą o tej grupie pracowników w 2019 r. została uchwalona dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady, dotycząca zjawiska work-life ...

  • Przedsiębiorca na urlopie

    Przedsiębiorca na urlopie

    Urlop wypoczynkowy, macierzyński czy tzw. „chorobowe”. O ile jasne jest, że dotyczą one osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczą również osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Na ...

  • Urlop macierzyński a prawo do urlopu uzupełniającego

    Urlop macierzyński a prawo do urlopu uzupełniającego

    Jeżeli w trakcie korzystania z urlopów pracownica osiągnie 10-letni staż pracy, nabędzie prawo do urlopu w wyższym wymiarze, a w przypadku wykorzystania całego dotychczasowego urlopu - do urlopu uzupełniającego. Wówczas może po prostu ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania