eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu a zasiłek macierzyński


2014-03-14 12:32 autor: agnieshia

4 985 odsłon

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu a zasiłek macierzyński

Witam,

przeszukując różne fora i portale, nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie, stąd piszę tutaj. Jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim 100% (ciąża), mam umowę o pracę do dnia 5.05.2014 r. a termin porodu na 2.07.2014 r.

Z tego co wiem, to należy mi się przedłużenie umowy do dnia porodu. Umowę przedłuża pracodawca - trzeba się o to upominać, czy jest to jego obowiązek i sam powinien o tym pamiętać i poinformować?

Czy może odmówić przedłużenia umowy o prace? Jak to wygląda w określeniu do dnia porodu? Umowa jest do dnia wyznaczonego terminu przez ginekologa czy obejmuje okres całego miesiąca do przodu np. do końca lipca (w razie jakby dziecko urodziło się po terminie wyznaczonym przez lekarza)?

Drugie pytanie: czy w przypadku przedłużenia umowy do dnia porodu, to należy mi się urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński, rodzicielski i/lub wychowawczy?

Bardzo proszę o odpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-15 09:09 autor odpowiedzi: Jowita

  1. Pracodawca ma obowiązek przedłuzyć umowę do dnia porodu.

  2. Po ustaniu zatrudnienie zasiłek macierzyński będzie wypłacał ZUS. Urlop macierzyński jest uprawnieniem pracowniczym - po ustaniu zatrudnienia nie będzie przysługiwał.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 3 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania