eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do porodu, przy ciąży i umowie zlecenie?


2014-06-23 00:20 autor: maga

4 847 odsłon

Czy pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do porodu, przy ciąży i umowie zlecenie?

Jestem w ciąży. Pracuję w tej samej firmie od maja 2013 roku, cały czas na umowie zlecenie. W tym czasie miałam trzy umowy zlecenia na czas określony, była ich kontynuacja. Od samego początku ubezpieczam się dobrowolnie w ZUS. Okresy obowiązywania umów:I okres od maja do końca grudnia 2013, II od stycznia do końca marca 2014, III - aktualna, od kwietnia do końca roku 2014.

Czy pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do porodu? Martwię się, że pracodawca po zakończeniu aktualnej umowy, może mnie zwolnić. Czy jeżeli umowa zlecenie wygasa na 2 miesiące przed porodem przysługuje mi urlop macierzyński z umowy zlecenie? Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński? Czy muszę spełnić jakieś określone warunki, by móc skorzystać z urlopu i zasiłku macierzyńskiego? Co jeśli będę musiała wziąć zwolnienie lekarskie na cały okres ciąży z powodu przewlekłej choroby? Kto wypłaca zasiłek macierzyński od umowy zlecenia pracodawca czy ZUS? Proszę o szybką odpowiedz, nie wiem jak wygląda moja sytuacja.

Martwię się, że nawet zasiłek dla bezrobotnych nie będzie mi przysługiwać, bo ww. okresach przez okres 3 miesięcy (od stycznia do marca) pracowałam za wynagrodzenie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (w tym czasie miałam też 2 zlecenie ale ich łączna kwota brutto i tak była niższa niż 1650 zł/m).

Pytanie zaktualizowano 2014-06-23 00:31

Czy w tej sytuacji pracodawca może zwolnić w momencie,gdy dowie się o ciąży?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-23 07:56 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Przy umowie zlecenie pracodawca nie ma obowiązku przedłużać umowy. Jeśli podpisze z Panią umowę do dnia porodu (lub dłużej), zasiłek macirzyński będzie przysługiwał.

  Zwolnienie lekarskie Pani przysługuje.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-23 10:51 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Umowa nie musi byc wydłużona do dnia porodu a zasiłek należy się Pani w sytuacji kiedy podlegała Pani pod ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli nawet zakończy się umowa a podlega Pani pod chorobowe to zasilek wyplaci Pani ZUS.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-23 11:20 autor odpowiedzi: maga

  Podlegam pod ubezpieczenie chorobowe.Czyli jak zakończy się umowa w grudniu a urodzę w marcu,to ZUS wypłaci zasiłek macierzyński?

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-31 08:51 autor odpowiedzi: Jowita

  Nie nabędzie Pani prawa do zasiłku macierzyńskiego.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • karuzi122

  Dodano 2014-02-05 22:01 przez karuzi122

  Czy będzie przysługiwać mi urlop macierzyński?

  Dowiedziałam się, że jestem w ciąży, od lekarza dostałam zwolnienie chorobowe gdyż pracuję po 12 godz. są to godziny nocne. Umowę mam do końca czerwca 2014. Czy umowa zostanie mi przedłużona do dnia porodu (termin mam na wrzesień)?
  Czy potem będzie przysługiwał mi 20-tygodniowy urlop macierzyński, 6...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-19 00:05 przez konto usunięte

  Trzy lata urlopu wychowawczego i ciąża. Co mi przysługuje?

  Witam!
  Obecnie jestem 3 rok na urlopie wychowawczym bezpłatnym, który kończy się 5.01.2014 r. Umowę o pracę na czas określony mam do 23.02.2014 r. Jestem w 2 miesiącu ciąży. Czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu i czy mogę iść na L4 i po porodzie potem należy się roczny macierzyński? Jeże...

 • pasadena

  Dodano 2014-11-09 11:05 przez pasadena

  Urlop macierzyński i zasiłek macierzyński po zmianach w 2015 roku

  Dzień dobry,z dniem 1 października zaczęłam pracę w nowej firmie, właśnie dowiedziałam się, iż jestem w ciąży. Jeśli po 3 miesiącach moja umowa zostanie przedłużona na czas nieokreślony, a ja np. po 6 miesiącu pójdę na L4, to czy będę otrzymywać równowartość pełnego wynagrodzenia na L4 do momentu ur...

 • JuliaM90

  Dodano 2014-10-10 11:48 przez JuliaM90

  Umowa zlecenie a urlop macierzyński

  Witam!
  Pracowałam na umowę zlecenie, która przedłużana była co miesiąc. Miałam opłacane wszystkie składki i dlatego obecnie od 10.08. br. jestem na płatnym zwolnieniu chorobowym. Termin porodu mam na 21.11 br.
  Moje pytanie brzmi, czy po urodzeniu dziecka przysługuje mi płatny urlop macierzyński? Dow...

 • adzia1989

  Dodano 2014-08-09 12:32 przez adzia1989

  Macierzyński, wychowawczy, kolejna ciąża. Co mi się należy?

  Witam serdecznie, piszę z takim zapytaniem, w listopadzie 2013 roku urodziłam synka. Moja umowa o pracę trwała tylko do rozwiązania. Obecnie do końca października jestem na urlopie macierzyńskim.
  I teraz moje pytania: 
  Czy w przypadku zajścia w ciążę na urlopie macierzyńskim należą mi się świadczeni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek macierzyński a umowa zlecenia

  Zasiłek macierzyński a umowa zlecenia

  Czy pracownica, będąc na urlopie macierzyńskim, może wykonywać jednocześnie umowę zlecenia nie tracąc przy tym prawa do zasiłku macierzyńskiego?

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego ...

 • ZUS RCA i ZUS RSA za pracownicę na urlopie wychowawczym

  ZUS RCA i ZUS RSA za pracownicę na urlopie wychowawczym

  Pracownica, która urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu wychowawczego, nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Urlop wychowawczy będzie trwał nadal – do końca okresu, na jaki został udzielony. Natomiast okres wypłaty zasiłku ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania