eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie odmowy przyznania kontynuacji świadczenia rehabilitacyjnego


2013-10-30 13:19 autor: monika.god

44 461 odsłon

Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie odmowy przyznania kontynuacji świadczenia rehabilitacyjnego

Witam serdecznie ,

ZUS odmówił mi przedłużenia świadczenia rehabilitacyjnego na poratowanie zdrowia (wykorzystałam 6 miesięcy), mimo iż przedłożyłam zasadne dokumenty stwierdzające fakt oczekiwania na zabiegi. Lekarz prowadzący nie zakończył mi leczenia, a ZUS już mnie uzdrowił. Świadczenie mam jeszcze przyznane do 17.11.2013 r. a rehabilitacje zaczynam 18.11.2013 czyli w dzień, w którym powinnam stawić się do pracy.

Oczywiście skorzystałam z przysługującego mi prawa odwołania od decyzji, nie mniej jednak jestem zdezorientowana. Mam się stawić w pracy czy na reabilitacji? Jeśli nie stawię się do pracy w wyżej wymienionym terminie, to czy pracodawca może mnie zwolnić, jeśli zakwestionowałam wydaną przez ZUS decyzję?

Bardzo proszę o informację,

z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-30 20:20 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Sytuacja nie jest jednoznaczna. Pracodawca jeżeli by chciał to już mógł Panią zwolnić po 3 miesiącach zasiłku rehabilitacyjnego z art. 53 k.p. Jeżeli nie stawi się Pani w pracy (po mimo odwołania) to zawsze istnieje ryzyko , że pracodawca wręczy wypowiedzenie. Musi Pani wiedzieć, że po powrociedo pracy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w nowym okresie zasiłkowym, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 60 dni od zakończenia poprzedniego, a przyczyną niezdolności jest ta sama choroba. Można zachorować, ale na inną chorobę:)

  c197664 skomentował/a odpowiedź 2016-04-11 22:26

  mam podobna sytucja 20 kwietnia konczy mi sie swiadczenie (pierwsze 3 miesiace). 7 mialem komisje lekarz nie przyznal na kolejne 3 miesiace. napisalem odwolanie. w trakcie oczekiwania na komisje co mam zrobic w pracy : wrocic ni emoge stan zdrowia nie pozwala, wziac jakis urlop, wolne.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-30 22:04 autor odpowiedzi: monika.god

  Bardzo dziękuję za odpowiedź;) Jednakże zastanawiam sie nad istotnym faktem. Czy nie stanowi to przeszkody iż odwołuję się od decyzji zus w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego z tytułu niezdolności do pracy, a jednocześnie podejmuję pracę?!  (obawa przed zwolnieniem, mimo iż wedle mej oceny i lekarza leczącego mój stan zdrowia jeszcze nie pozwala na owy powrót).

  Oceń odpowiedź 1 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-31 07:06 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zgadza się, ale sama nie może się Pani pozbawic środków. Nawet po zarejestrowaniu w UP, aby dostać zasiłek musi Pani zgłosić chęć podjęcia pracy i byc zdrowa.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-17 15:30 autor odpowiedzi: monika.god

  W związku z faktem iż w dalszym ciągu nie otrzymałam od ZUS wezwania na komisję  lekarską zmuszona jestem skorzystać z bezpłatnego ZUS ZLA w okresie od 18/11/2013 do 30/11/2013.  Mam jedno pytanie, kto opłaci moje składki zdrowotne jeśli zasiłek rehabilitacyjny skończył mi się 17/11/13 ??? dodam iż nadal nie otrzymałam wypowiedzenia w związku z powyższym jestem pracownikiem firmy. Co w sytuacji gdy owe zwolnienie będę musiała przedłużyć w oczekiwaniu na komisję odwoławczą?.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-17 21:20 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Skłądki będzie opłacała firma, bo w dalszym ciągu jest Pani zatrudniona, ale zasiłku chorobowego Pani na ta chorobę Pani nie dostanie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-18 08:17 autor odpowiedzi: monika.god

  Oczywiście mam świadomość iż nie otrzymam świadczenia.  Nie mniej jednak nasuwa mi się pytanie. Czy przebywając na zwolnieniu bezpłatnym jest mi naliczany urlop wypoczynkowy jak normalnemu pracownikowi czy jest on proporcjonalnie zmniejszany jak to bywa w przypadku urlopu bezpłatnego?

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-18 08:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Przebywanie na urlopie bezpłatnym pomniejsza urlop wypoczynkowy, chyba że, urlop wypoczynkowy wykorzysta Pani wcześniej.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-18 08:32
  to tak, ale L-4 nie obniża wymiaru urlopu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-18 08:57 autor odpowiedzi: monika.god

  Bardzo dziękuję Panie Grzegorzu za odpowiedz na moje pytania. Paradoksem byłoby gdybym korzystała z urlopu wypoczynkowego i co dnia chodziła na rehabilitacje. Jeśli wszystko dobrze zinterpretowałam to mam zus zla niepłatne z dalszym naliczeniem urlopu wypoczynkowego z prawem do świadczeń zdrowotnych. Zaś w przypadku skorzystania z urlopu bezpłatnego zostałby mi zawieszony stosunek pracy bez jakichkolwiek praw. Z góry przepraszam jeśli me pytania były banalne, jednakże brak jest informacji w ZUS co robić w takiej sytuacji ale to mnie nie dziwi ...

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-18 09:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Tak. Pracownik korzystający z urlopu bezpłatnego ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia, które ustaje po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia urlopu. Po tym okresie osoby przebywające dalej na urlopie bezpłatnym muszą skorzystać z ubezpieczenia np. jako członek rodziny pod warunkiem, że mają ubezpieczonego współmałżonka lub podpisać umowę o dobrowolnym ubezpieczeniu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-02 13:15 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dzień dobry.

  Pod koniec kwietnia kończy mi się 182 dni chorobowego.

  Okazało się jednak, że na początek czerwca wyznaczony mam termin operacji kręgosłupa, potem regabilitacja i mam nadzeję wrócić do pracy już jako zdrowa i bez bólu osoba.

  Zgodnie z przepisami złożyłam do ZUS wniosek o zasiłek rehabilitacyjny, wczoraj poddana byłam już dwóm komisjom lekarskim - pierwsza u lekarza orzecznika, druga u neurologa-konsultanta ZUS.

  Ten drugi człowiek dał mi do zrozumienia, że on osobiście uważa, że moje bóle są o charakterze przewlekłym i nie operacja, a intensywna rehabilitacja i ćwiczenia tu są potrzebne.

  Zasiane zostało ziarno niepokoju, ponieważ oczekuję na decyzję z ZUS, która ma przyjść pocztą i się bardzo martwię.

  Nastawiona jestem w tej chwili na rezygnację z planowanej operacji i powrót do pracy zaraz po upływie ostatniego dnia ze 182 chorobowego, jednakże równocześnie zastanawiam się czy gdy otrzymam negatywną decyzję - nie odwoływać się, jednocześnie wracając do pracy, którą sobie cenię i której nie chcę absolutnie stracić.

  Czy mogę prosić o sugestie jak wygląda odwołanie od negatywnej decyzji ZUS w sprawie przyznania zasiłku rehabilitacyjnego? Czy mogę w takim przypadku, po 182 dniu choroby wrócić do pracy i jednocześnie pisać odwołanie? Jak wygląda takie odwołanie i co w nim ująć, gdyż nie wiem .

  Byłabym wdzięczna za odpowiedź i sugestie , gdyż ogromnie się martwię. NIe chcę przecież niczego wyłudzać, chcę wrócić do pracy i próbowałam wrócić do niej jeszcze zanim poznałam wynik rezonansu magnetycznego, ale ani lekarz medycyny pracy, ani orzecznik ZUS przy poprzednich kontrolach  nie godzili się na takie rozwiązanie, kazali czekać na wyniki. Natomiast neurochirurg po obejrzeniu przebiegu badania na nośniku jakim jest płyta CD orzekł potrzebę operacji i to w jak najszybszym terminie gdyż według niego grozi mi kalectwo z powodu ucisku na nerwy na wielu poziomach.

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

  Amelia

  Oceń odpowiedź 0 37

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-12 19:53 autor odpowiedzi: c197664

  mam podobna sytucja 20 kwietnia konczy mi sie swiadczenie (pierwsze 3 miesiace). 7 mialem komisje lekarz nie przyznal na kolejne 3 miesiace. napisalem odwolanie. w trakcie oczekiwania na komisje co mam zrobic w pracy : wrocic ni emoge stan zdrowia nie pozwala, wziac jakis urlop, wolne.

  Oceń odpowiedź 0 10

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania