eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Praca w niedzielę w święta


2020-09-23 09:11 autor: konto usunięte

1 735 odsłon

Praca w niedzielę w święta

Witam. Mam pytanie odnośnie odebrania dni wolnych za przepracowane święto i niedzielę. Przykładowo jeżeli w danym miesiącu jest 21 dni pracujących i pracownik pracował w tym miesiącu 21 dni, w tym 1 niedzielę oraz w 1 święto (np. 15 sierpnia) to należą mu się 2 dni wolnego. I w związku z tym pytanie czy w takim razie są to dodatkowe 2 dni wolnego i pracownik powinien pracować 19 dni zamiast 21?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-09-23 16:09 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Sprawa jest nieco bardziej złożona.
  • Za pracę w niedzielę pracodawca zobowiązany jest do udzielenia pracownikowi dnia wolnego w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających taką niedzielę lub następujących po niej. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę w tym terminie, dzień wolny powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, a jeżeli okaże się, że nie ma możliwości odebrania dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, wówczas należy wypłacić pracownikowi dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę (100%).
  • Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Pracownikowi wykonującemu pracę w święto pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto (100%).
  Ważne jest tu pojęcie okresu rozliczeniowego, gdyż nie zawsze okres ten pokrywa się w danym zakładzie pracy z miesiącem kalendarzowym, a przekładając to na przytoczony przez Panią przykład, nie musi to oznaczać 19 dni pracy zamiast 21 w danym miesiącu (gdyż np. w Pani zakłądzie pracy okres rozliczeniowy może wynosić np. 3 miesiące i te 2 dni mogą zostać oddane w innym miesiącu). Faktem jest jednak, że za pracę w niedzielę i święto należy się pracownikowi czas wolny lub wynagrodzenie, lecz pierwszeństwo ma czas wolny.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ole

  Dodano 2020-10-29 18:08 przez ole

  Praca w święta państwowe ustawowo wolne

  Proszę o podstawy prawne decyzji prezesa. Zarządził 9-11-2020 poniedziałek jako dzień wolny (inwentaryzacja) a za ten dzień nakazuje przyjść do pracy 11-11-2020 w dzień wolny ustawowo. Nadmieniam, że firma zajmuje się naprawą i serwisem telefonów komórkowych. Czy taka decyzja jest zgodna z przepisam...

 • Kuszka

  Dodano 2020-09-23 18:23 przez Kuszka

  Odbiór dnia wolnego za niedziele

  Witam. Pracuję w laboratorium całodobowym, w którym okres rozliczeniowy wynosi miesiąc. W przypadku kiedy dzień pracy wypada w niedzielę to mamy mieć do odbioru dzień wolnego.
  W takim razie czy dobrze rozumiem, jeżeli np. mam przyjść do pracy w jedną niedziele w danym miesiącu, w którym np. ilość dn...

 • ilka00

  Dodano 2022-04-28 10:54 przez ilka00

  Czy za pracę w niedzielę lub święto należy się dodatkowy dzień wolny ?

  Pracuję w gastronomii na pełny etat, czy w przypadku kiedy pracuję 5 dni, od środy do niedzieli, należy mi się dodatkowy dzień wolny?

 • lewy-10

  Dodano 2020-10-20 10:39 przez lewy-10

  Praca w święta

  Jestem pracownikiem stacji benzynowej Orlen na pełnym etacie. Pracuję na dwie zmiany 6-14, 14-22. Nie mam płaconych godzin za dni świąteczne ani za niedzielę, które wypadają z ustalonego grafiku, nie mam również dni wolnych za pracę w takie dni.
  Chciałbym wiedzieć czy jest to zgodne z przepisami pra...

 • Marrtta7

  Dodano 2020-09-25 16:08 przez Marrtta7

  Niedziela w pracy a dzień wolny do odbioru

  Jeżeli chodzę do pracy od poniedziałku do piątku, ale zdarzyła się sytuacja że byłam w pracy w niedzielę zamiast w piątek, to czy za niedziele można odebrać dodatkowy dzień wolny czy już piątek jest liczony jako odbiór dnia wolnego za przepracowaną niedzielę?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania