eGospodarka.pl2020-10-20 10:39 autor: lewy-10

3 962 odsłon

Praca w święta

Jestem pracownikiem stacji benzynowej Orlen na pełnym etacie. Pracuję na dwie zmiany 6-14, 14-22. Nie mam płaconych godzin za dni świąteczne ani za niedzielę, które wypadają z ustalonego grafiku, nie mam również dni wolnych za pracę w takie dni.

Chciałbym wiedzieć czy jest to zgodne z przepisami prawa pracy oraz co o tym mówi ministerstwo pracy i polityki społecznej. Czy mam prawo odmówić pracy w dni świąteczne bez dodatkowego wynagrodzenia i czy mogę ponieść z tego tytułu jakieś konsekwencje?

Moim pracodawcą jest ajent, prowadzący stację Orlen i kolejne moje pytanie brzmi czy firma Orlen płaci mu pieniądze na nasze dodatkowe wynagrodzenia? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-10-20 19:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Umowa ajenta z Orlenem to zupełnie coś innego. Pan jest zatrudniony przez konkretnego pracodawcę i Orlen nie ma nic do tego. Pana pracodawcę obowiązują przepisy Kodeksu pracy i pownien je stosować. Z tego , co Pan napisał pracodawca łamie przepisy kodeksu pracy i robi to z premedytacją, bo nie sądzę , żeby nie znał podstawowych przepisów dotyczących rozkładu pracy i godzin nadliczbowych. To jest po prostu zwykły kutas, który nie potrafi uszanować prawa swoich pracowników. Mozna to zgłosić do PIPu, można też się postawić ( wiem, że to jest trudne w małym środowisku) i pozostawić go samego w pracy. Życzę powodzenia.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2020-10-20 19:28
  Nie napisał Pan na jakiej umiwie Pan pracuje. Czy jest to umowa o pracę, umowa zlecenie czy jakaś inna z kodeksu cywilnego? To jest istotne w całej sprawie. Moja odpowiedź dotyczyła umowy o pracę.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Zbzolnowski

  Dodano 2013-11-28 15:52 przez Zbzolnowski

  System równoważny a wynagrodzenie za nadgodziny i pracę w niedzielę

  Pracuję w systemie równoważnym. Według ustalonego co miesiąc grafiku praca wypada i dni powszechne, jak też niedzielę i święta. Pytanie moje dotyczy tego, czy należy mi się wynagrodzenie za nadgodziny lub rekompensata tych niedziel w postaci wolnego?
  Z poważaniem,
  Zołnowski Zbigniew

 • Majczor

  Dodano 2021-01-05 10:45 przez Majczor

  Praca w święto

  Witam, czy pracodawca ma prawo zmusić mnie do przyjścia do pracy w święto? Wiem że może zmusić do obowiązkowych nadgodzin, jednak nie wiem jak to wygląda ze świętami.
  Pracuję na umowie o pracę przy produkcji taśm transportujących od poniedziałku do piątku w godzinach 6-14, 14-22.

 • ilka00

  Dodano 2022-04-28 10:54 przez ilka00

  Czy za pracę w niedzielę lub święto należy się dodatkowy dzień wolny ?

  Pracuję w gastronomii na pełny etat, czy w przypadku kiedy pracuję 5 dni, od środy do niedzieli, należy mi się dodatkowy dzień wolny?

 • aleksandra_ad1

  Dodano 2021-02-20 00:07 przez aleksandra_ad1

  Rekompensata za pracę w niedziele i święta

  Zamierzam podjąć pracę w systemie zmianowym. Pracodawca przed podpisaniem umowy poinformował mnie, że będę musiała odbywać 12 godzinne dyżury w niektóre weekendy (sobota niedziela, każde po 12h). Za te 24 h pracy mam mieć oddane 3 dni wolnego w dniach roboczych.
  Czy pracodawca powinien, oprócz oddan...

 • wysoka

  Dodano 2018-08-26 15:17 przez wysoka

  Praca w weekendy i święta, a umiarkowany stopień niepełnosprawności

  Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności, pracuję w ochronie przy pilnowaniu. Bardzo często pracuję 4 soboty miesięcznie i 2 niedziele, a w tygodniu mam wolne. Wolałabym weekendy mieć wolne.Czy jest na to jakiś przepis prawny i jak powinno wyglądać wynagrodzenie za pracę w weekendy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Praca w niedziele i święta - zmiany

  Praca w niedziele i święta - zmiany

  W dniu 4 marca 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 208, dalej "nowelizacja"). Głównym założeniem nowelizacji jest dostosowanie polskich przepisów prawa pracy do ...

 • Praca w niedzielę i święta: co w zamian?

  Praca w niedzielę i święta: co w zamian?

  Co do zasady, niedziele i święta, które wymienione są w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy traktowane są jako dni wolne od pracy.

 • Kiedy praca w niedziele i święta jest dopuszczalna?

  Kiedy praca w niedziele i święta jest dopuszczalna?

  Poniższa porada skierowana jest do pracodawców przede wszystkim zatrudniających pracowników na podstawie Kodeksu Pracy. Poniższe uwarunkowania nie dotyczą co do zasady osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilno-prawnych oraz osób ...

 • Praca w sobotę? Tak, ale za dodatkowe wynagrodzenie

  Praca w sobotę? Tak, ale za dodatkowe wynagrodzenie

  Czy Polacy pracują w sobotę? Okazuje się, że tak. Z badania zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad 60 procent z nas miało co najmniej jedną zajętą ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania