eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Umowa zlecenie a ewidencja godzin


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2020-07-30 16:30 autor: Ewa4677

3 015 odsłon

Umowa zlecenie a ewidencja godzin

Dzień dobry, Moja córka została zatrudniona na umowę zlecenie w pełnym wymiarze godzinowym. W umowie wpisana jest stawka godzinowa, ale pracodawca zaproponował córce stałą kwotę miesięczną, na którą córka się zgodziła. Co miesiąc córka musi podpisać ewidencje godzin, gdzie zauważyła, że ma mniej godzin wpisanych niż rzeczywiście przepracowała np. 154 zamiast 168.

Oczywiście domyślam się, że jest to zrobione po to, aby łączna ilość godzin zgadzała się z wynagrodzeniem, na które wcześniej się umawiała, ale czy rzeczywiście tak pracodawca może postępować? 

Dziękuję z góry za odpowiedź, Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-07-31 11:04 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Z Pani pytania wnioskuję, że zostały ustalone dwie formy wynagradzania lecz tylko jedna z nich została spisana w umowie. W przypadku braku dowodów na ustalenia ustne warunków umowy, należałoby się trzymać ustaleń zawartych na piśmie (stawka godzinowa) albo zawrzeć dokument o właściwej treści (taki, w którym wskazano wynagrodzenie miesięczne). Prawo cywilne nie wymusza formy pisemnej umowy lecz ze względów dowodowych, bez świadków, trudno będzie udowodnić, że takie ustalenia (co do stawki miesięcznej) miały miejsce.

  W przypadku wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej, na cele obliczeń systemowych, zwykło się operować stawką godzinową, a nie ilością przepracowanych godzin (operowanie stawką prawdopodobnie nie było możliwe, ze względu na zapis w umowie - stała stawka godzinowa). Zmniejszanie faktycznie przepracowanej ilości godzin przez pracodawcę, to poświadczanie nieprawdy, ale jeżeli Pani córka za każdym razem potwierdzała dokumentację związaną z rejestrowaniem czasu zleceniobiorcy, byłoby trudno udowodnić, że nie zgadza się z tymi zapisami.

  Jeżeli córce zależy na jasnej sytuacji, należałoby tę kwestię uregulować w umowie. Przy obecnych ustaleniach częściowo pisemnych, a częściowo ustnych kwestie te pozostają sporne.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Czerpat

  Dodano 2022-04-10 22:57 przez Czerpat

  Wypłata wynagrodzenia z umowy zlecenie. Nie za duże składki?

  Dzień dobry. Pracowałem na umowę zlecenie od 9 lutego do 28 lutego (14 dni przepracowanych). Dobrowolne ubezpieczenie zaznaczone na "NIE", stawka 19,70 zł/h.
  Mimo mojego wieku oraz niepełnego miesiąca, potrącili mi aż ponad 400 zł z wynagrodzenia (praca w biedronce). Czy nie zabrali mi zbyt dużej s...

 • miro6363

  Dodano 2021-02-11 19:08 przez miro6363

  Naliczenie wynagrodzenia za niepełny miesiąc

  Mam pytanie dotyczące naliczania wynagrodzenia. Otóż stawkę w umowie zleceniu mam stałą za miesiąc 1665 euro. Pracę zacząłem od 15 dnia miesiąca. Jak księgowa powinna wyliczyć  wynagrodzenie? Dzielić miesiąc, czyli 1665 euro, przez 30 czy przez 31 dni?
  I bardzo proszę o podstawę  prawną.

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-22 23:24 przez konto usunięte

  Umowa zlecenia 800 PLN brutto, ile dostanę na rękę?

  Pracuję na umowę zlecenie, 800 PLN brutto. Mam 28 lat i się nie uczę. Czy może ktoś mi wyliczyć, ile powinienem dostać na rękę?
  Umowa jest zawarta na montera mebli (stolarstwo) wg potrzeb zleceniodawcy.

 • Beciak

  Dodano 2020-05-23 00:34 przez Beciak

  Najniższe wynagrodzenie netto na zleceniu za 4 godziny

  Chciałam zapytać ile wynosi najniższe wynagrodzenie netto za godzinę przy umowie zlecenie. 
  Dostałam umowę na 11 zł netto za godzinę, zlecenie... Czy to nie jest za niska kwota? Czy to zgodne z prawem? 
  Tak samo w innym przypadku: obiecanych 6 godzin dziennie, przez pięć dni w tygodniu za ogólną kwo...

 • niisiia

  Dodano 2014-08-22 11:12 przez niisiia

  Umowa o pracę a stawka godzinowa

  Pracuję w pewnej firmie już 3 miesiąc, stawka za godzinę to 6 zł netto, po 3 tygodniach proszenia się dostałam umowę zlecenia ze stawką 220 zł. Generalnie wyrabiam ok. 160 godz., czyli pełny etat.
  Od sierpnia dostałam umowę o pracę na 1/4 etatu. Na umowie widnieje kwota 420 zł, czyli generalnie za ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania