eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa o pracę czy zlecenie?


20 dni temu, 13:27 autor: ewelinas

445 odsłon

Umowa o pracę czy zlecenie?


Odbyłam staż 3 miesięczny, po którym zaproponowano mi 2 typy umów, obie są na rok czasu z okresem wypowiedzenia: miesięcznym, posiadam status studenta do 30.09.2021.

1. Umowa o pracę, na rękę: 2600 zł, 

2. Umowa zlecenie na rękę 2900 zł, w tym L4 oraz przysługujący normalnie urlop.

Jak w takim przypadku jest ze składkami na emeryturę? Pytanie czy może być zapisane na zleceniu że mam stały przychód czyli kwota brutto, czy musi być napisane że muszę przepracować tyle i tyle godzin i wtedy dostanę takie wynagrodzenie? Boję się że zmniejszą mi etat i nie będę miała pewnej kwoty co miesiąc.

Proszę o doradzanie, jaka umowa jest dla mnie korzystniejsza oraz czy po studiach liczy mi się okres do emerytury? Czy możliwa jest w każdym momencie zmiana z umowy zlecenie na umowę o pracę ewentualnie oraz czy 300 zł różnicy to nie jest zbyt mało, zastanawiam się nad zaproponowaniem umowy zlecenie za 3000 zł czyli o 400 zł więcej.

Bardzo proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 14 dni temu, 18:55 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Umowa zlecenia z osobą posiadającą status studenta do 26 roku życia nie będzie oskładkowana. Zatem nie będzie możliwości skorzystania z płatnego L4, gdyż nie będzie składki chorobowej. Do udzielenia urlopu zleceniodawca nie jest zobligowany z automatu, więc tu należałoby zadbać, by zapis o urlopie znalazł się w umowie zlecenia. Co do kwoty, w dokumencie zwykło się zawierać kwotę brutto w ujęciu miesięcznym lub godzinowym, jednak pamiętać należy, że za godzinę kwota ta nie może być niższa niż 17 zł brutto w 2020 r. zatem jeżeli kwota została wykazana w ujęciu miesięcznym, należy ją podzielić przez ilość przepracowanych godzin i sprawdzić, czy brutto za godzinę pracy jest prawidłowe.Od umowy o pracę będą odprowadzane wszystkie składki obowiązkowo, a urlop będzie się należał zgodnie z Kodeksem pracy.

  Trudno jest wskazać korzyść kiedy nie jest wiadomo, na czym Pani zależy. Czy, bez względu na wysokość wynagrodzenia, chciałaby Pani mieć:
  • płatne zwolnienie lekarskie?
  • odprowadzane składki emerytalno-rentowe? 
  • gwarantowany urlop?
  Jeżeli tak – umowa o pracę wydaje się być korzystniejsza (bazuję jedynie na kwestiach, które Pani wskazała).Przy umowie o pracę, kwota netto 2600, to około 3311,09 brutto.Przy umowie zlecenia, kwota netto 2900, to 2900 brutto.Zakładając, że jest Pani studentem do 26 roku życia (0% podatku, brak składek na zleceniu) oraz podstawowe wielkości ulgi i KUP (przy umowie o pracę), lecz nie biorąc pod uwagę PPK.
  Jeżeli natomiast ważniejsze jest dla Pani wynagrodzenie netto (na rękę) – korzystniej wypada umowa zlecenia.

  Różnic pomiędzy tymi formami zatrudnienia jest więcej, a niektóre mogą wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • karola4784

  Dodano 2020-05-24 21:17 przez karola4784

  Umowa zlecenie - jakie warunki?

  Witam,
  jakie składki odprowadza pracodawca na umowę zlecenie? Które są obowiązkowe, a które dobrowolne?
  Czy praca na umowę zlecenie wlicza się do stażu pracy? Czy składki odprowadzane obowiązkowe wliczają się do emerytury?
  Jaka jest najniższa stawka godzinowa?
  Pozdrawiam

 • magkosak

  Dodano 2013-10-07 00:50 przez magkosak

  Wybór umowy dla studenta

  Witam,
  jestem studentką i mam problem z podjęciem decyzji o wybór umowy. Skończyła mi się teraz we wrześniu umowa zlecenia i muszę zdecydować czy chcę umowę zlecenie czy umowę o pracę. Co będzie dla mnie bardziej korzystne? Czy będę musiała wypracować określoną liczbę godzin przy umowie o pracę? Jak...

 • cichy.patryk2

  Dodano 2020-10-30 17:13 przez cichy.patryk2

  Umowa o pracę na 1/2 etatu i umowa zlecenia - jakie podatki?

  Witam. Jestem zatrudniony na 1/2 etatu. Przelew który otrzymuję jako wynagrodzenie to ok 1500 zł. Chcąc zatrudnić się w drugim miejscu pracy na podstawie umowy zlecenia. Jakie i w jakiej sumie zostaną pobierane podatki?

 • ri23

  Dodano 2020-09-12 12:27 przez ri23

  PIT rozliczenie

  Jaka jest pensja netto w ujęciu miesięcznym przy rocznych dochodach wykazywanych w PIT na poziomie 78 000 PLN? Zatrudnienie na umowę o pracę?

 • Kuszka

  Dodano 2020-08-25 04:07 przez Kuszka

  Jak prawidłowo obliczyć wynagrodzenie

  Przy umowie o pracę obowiązuje stawka godzinowa w kwocie 30 zł brutto. W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za przepracowanie 168 godzin w miesiącu?
  Mnożąc kwotę brutto czyli 30*168=5040 zł brutto więc 3641 zł na rękę czy mnożąc kwotę netto za godzinę pracy czyli 25*168=4200 zł netto czyli 5831zl br...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania