eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Wynagrodzenie na umowie o świadczenie usług


2020-08-14 14:44 autor: wiikkaaa

1 082 odsłon

Wynagrodzenie na umowie o świadczenie usług

Jestem studentką. Mam 24 lata. Pracuję na pełny etat i mam wpisane w umówię 2200 zł brutto, czyli tyle samo netto. Po przeliczeniu wychodzi mi 13,25 zł/h.

Czy jako studentka nie powinnam mieć 17 zł? Czy się mylę? Ostatnio znalazłam artykuł gdzie napisane było, że pracując na umowę zlecenie/ świadczenie usług, po przeliczeniu stawka godzinowa powinna odpowiadać minimalnej.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-08-14 18:45 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Najniższa stawka godzinowa obowiązująca na umowie zlecenia w 2020 r. to rzeczywiście 17,00 zł brutto. Zatem, jeżeli Pani zleceniodawca stosuje niższą stawkę, winien jest wypłacić wyrównanie do minimalnej.
  Potwierdzam również, że status studenta powoduje iż brutto = netto. Wszystko zależy jednak od tego, czy zleceniodawca posiada aktualne oświadczenie o tymże statusie.
  Niższa stawka nie musi od razu oznaczać celowej nieuczciwości. Może być spowodowana np. odprowadzaniem składek, gdyż w momencie zatrudnienia mogła Pani jeszcze nie być studentką, a zatem wówczas składki należało odprowadzić. A może dokonywane są jakieś potrącenia (opieka medyczna, karta Multisport, komornik). O przyczyny uzyskania niższej stawki najlepiej dopytać w dziale odpowiedzialnym za rachubę płac w firmie, która Panią zatrudnia.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-08-17 14:15 autor odpowiedzi: wiikkaaa

  No właśnie nie mam żadnych benefitów w pracy. Na rachunku rozliczeniowym widnieja dwie pozycje gdzie jest napisana kwota inna niż 0zł: koszty uzyskania i podstawa opodatkowania
   co prawda mam napisane, ze mogę dostać prowizje, ale alurat w tej branży nie jest to możliwe. Czy w tym przypadku mogę porozmawiać z przełożonym na temat wynagrodzenia? I jeśli jeśli będzie chciał mnie zwolnić to rozumiem, ale czy to będzie zgodne z prawem mimo wszystko? Bo wtedy innej osobie będzie tyle płacić tez.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-08-17 19:48 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Zawsze może Pani rozmawiać o nieścisłościach w otrzymywanym wynagrodzeniu. Jeżeli nie sam przełożony, to dział rachuby płac jest zobowiązany, by wszystkie Pani wątpliwości wyjaśnić.
  Umowa zlecenia ma to do siebie, że nie trzeba w niej wskazywać powodów rozwiązania, a zatem nawet, gdyby przełożony zwolnił Panią z powodu prób egzekwowania przez Panią wynagrodzenia minimalnego, to powody te nie znajdą się na dokumencie rozwiązującym umowę, choć etycznie są to wysoce wątpliwe powody. Oczywiśćie zatrudnianie na podstawie umowy zlecenia za stawkę niższą niż minimalna jest nieuczciwością, jednak wierzę, że w Pani przypadku da sę to logicznie wytłumaczyć.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 28 dni temu, 11:12 autor odpowiedzi: wiikkaaa

  Czy w takim razie firma jest zobowiązana do wyrównania mi wynagrodzenia za miesiące, które przepracowałam za niższa stawkę, tj. od marca?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 28 dni temu, 17:39 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Jeżeli są ku temu przesłanki - jak najbardziej.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 6 dni temu, 14:30 autor odpowiedzi: wiikkaaa

  Dzień dobry,

  po rozmowie z pracodawca, który rozmawiał z księgowa przekazał mi, ze nie należy mi się żadne wyrównanie, ponieważ mam wpisane cała kwotę do umowy, a nie godzinowke. Powiedziałam, ze to uregulowało Państwo wiec po prostu dochodze swojego to stwierdziły, ze poszły mi na rękę i dały mi urlop. Co mam zrobić w tej sytuacji? Czy to wtedy należy zgłosić odpowiednim organom?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 3 dni temu, 14:39 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Zasadniczo minimalna stawka godzinowa nie dotyczy umów zlecenia, w których spełnione są jednocześnie 3 warunki:
  1) zleceniobiorca decyduje o miejscu wykonania zlecenia,
  2) zleceniobiorca decyduje o czasie wykonania zlecenia,
  3) przysługujące zleceniobiorcy wynagrodzenie ustalane jest w systemie prowizyjnym. 
  Jeżeli opisana sytuacja Pani nie dotyczy, obowiązują postanowienia ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wynagrodzenie za wykonanie zlecenia może być określone w stawce miesięcznej. Jednak wynagrodzenie w przeliczeniu na godzinę wykonanej pracy, nie może być niższe niż minimalna stawka godzinowa.

  Jeżeli jest Pani pewna, że pracodawca nie jest wobec Pani uczciwy, ma Pani prawo zgłosić swoje obawy do Państwowej Inspekcji Pracy.
  ______________
  Podstawa prawna:Art. 8a pkt 1 - Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracęArt. 8d pkt 1 ppkt 1 - Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
  Art. 13 pkt 5 - Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 3 dni temu, 17:20 autor odpowiedzi: wiikkaaa

  A czy ma znaczenie fakt, ze ustaliliśmy taka kwotę na rozmowie? Zaznaczając fakt, ze ja nie byłam totąpnie świadoma, ponieważ wcześniej pracowałam na umowę o prace.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2 dni temu, 10:35 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Jeżeli w przypadku umowy zlecenia powyższe 3 warunki nie zostały spełnione, a kwota jest wciąż niższa od najniższej przewidzianej przepisami, to nie ma znaczenia, że tak się Państwo umówili. Na dobrą sprawę Pani nie musi znać przepisów o minimalnym wynagrodzeniu, a zleceniodawca - jak najbardziej, co więcej musi ich bezwzględnie przestrzegać. Jeżeli zatem wypłaca wynagrodzenie niższe niż przewidziane w ustawie, zapewne bez problemu uzasadni to stosowną podstawą prawną, której ma Pani prawo się domagać :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Beciak

  Dodano 2020-05-23 00:34 przez Beciak

  Najniższe wynagrodzenie netto na zleceniu za 4 godziny

  Chciałam zapytać ile wynosi najniższe wynagrodzenie netto za godzinę przy umowie zlecenie. 
  Dostałam umowę na 11 zł netto za godzinę, zlecenie... Czy to nie jest za niska kwota? Czy to zgodne z prawem? 
  Tak samo w innym przypadku: obiecanych 6 godzin dziennie, przez pięć dni w tygodniu za ogólną kwo...

 • karola4784

  Dodano 2020-05-24 21:17 przez karola4784

  Umowa zlecenie - jakie warunki?

  Witam,
  jakie składki odprowadza pracodawca na umowę zlecenie? Które są obowiązkowe, a które dobrowolne?
  Czy praca na umowę zlecenie wlicza się do stażu pracy? Czy składki odprowadzane obowiązkowe wliczają się do emerytury?
  Jaka jest najniższa stawka godzinowa?
  Pozdrawiam

 • szebest

  Dodano 2020-08-11 22:01 przez szebest

  Czy można coś zrobić, kiedy pracodawca planuje podać fałszywe dane do PIT-u

  Jestem studentem, nie mam jeszcze 26 lat i pracuję na umowie zlecenie. Zarabiam 17 zł brutto na godzinę i też tyle według prawa powinienem dostać do ręki. W lipcu przepracowałem 160 godzin i dostałem zapłacone 1920 zł czyli 12 zł na godzinę. Spytałem się w biurze o co chodzi i dostałem odpowiedź, że...

 • Ewa4677

  Dodano 2020-07-30 16:30 przez Ewa4677

  Umowa zlecenie a ewidencja godzin

  Dzień dobry, Moja córka została zatrudniona na umowę zlecenie w pełnym wymiarze godzinowym. W umowie wpisana jest stawka godzinowa, ale pracodawca zaproponował córce stałą kwotę miesięczną, na którą córka się zgodziła. Co miesiąc córka musi podpisać ewidencje godzin, gdzie zauważyła, że ma mniej god...

 • kam1234

  Dodano 2019-11-13 10:41 przez kam1234

  Czy wynagrodzenie brutto dla studenta może być niższe niż płaca minimalna?

  Jestem studentem poniżej 26. roku, na umowie zlecenia moje wynagrodzenie brutto jest takie samo, jak wynagrodzenie netto, w związku z tym czy moja pensja może być niższa niż płaca minimalna 2250 brutto?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Minimalna stawka godzinowa 2017, czyli 13 zł nie dla każdego

  Minimalna stawka godzinowa 2017, czyli 13 zł nie dla każdego

  W 2017 r. za zlecenie przedsiębiorca będzie musiał zapłacić przynajmniej 13 zł za godzinę. Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zawiera jednak wyłączenia spod stosowania tego minimalnego limitu w przypadku specyficznych ...

 • Umowa o dzieło ze studentem a rozliczenie wynagrodzenia

  Umowa o dzieło ze studentem a rozliczenie wynagrodzenia

  Rozpatrzmy następujący przypadek: na stanowisko informatyka planujemy zatrudnić studenta - na podstawie umowy o dzieło. Jak powinna brzmieć umowa? Jakie koszty związane z zatrudnieniem ponosi pracodawca, a jakie student? Jak wygląda wówczas ...

 • Umowa zlecenia. Stawka godzinowa czy prowizyjna?

  Umowa zlecenia. Stawka godzinowa czy prowizyjna?

  Po wejściu w życie ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 17 sierpnia 2016 r. poz. 1265), wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców budzi sposób ...

 • Ewidencja czasu pracy przy umowie zlecenia

  Ewidencja czasu pracy przy umowie zlecenia

  Nowelizacja ustawy z dnia 10. października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wprowadziła istotne zmiany dla pracodawców. Począwszy od dnia 1. stycznia 2017 roku pracodawca zatrudniający pracowników na podstawie umowy zlecenia lub ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania