eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Sprzedaż gospodarstwa rolnego. Jak ominąć podatek od wzbogacenia?


2013-08-17 21:32 autor: aga82

7 321 odsłon

Sprzedaż gospodarstwa rolnego. Jak ominąć podatek od wzbogacenia?

Witam,

Proszę o poradę czy istnieje możliwość ominięcia podatku od wzbogacenia, gdy chcę sprzedać gospodarstwo rolne dane mi w darowiźnie przez moich rodziców? Nie minęło jeszcze 5 lat.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-08-18 09:00 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28) ustawy o PIT zwolnione z podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy jednak przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Należy zatem uważać na to co będzie działo się po sprzedaży gospodarstwa.

    Najpierw jednak trzeba określić co rozumie się przez gospodarstwo rolne:

    Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.

    Podobnie jak w przypadku sprzedaży innych nieruchomości, również przy sprzedaży gospodarstwa rolnego przed upływem 5 lat od daty nabycia, można skorzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym, w tej części przychodów, które zostaną wydatkowane na własnew cele miszkaniowe.

    Oceń odpowiedź 6 4

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-26 18:55 przez konto usunięte

    Co lepsze: sprzedaż czy darowizna?

    Jestem właścicielem siedliska na wsi. Otrzymałem je w drodze darowizny i spadku (swoje części przekazali na mnie brat, siostra i mama w zamian za inne części spadku po ojcu).
    Akt darowizny podpisaliśmy w sierpniu 2008 roku. Niestety, nie jestem właścicielem ziemi i podatek od tej zabudowanej nieruch...

  • jeden

    Dodano 2013-07-15 09:44 przez jeden

    Sprzedaż darowizny przed upływem 5 lat. Od jakiej kwoty płacę podatek i do kiedy?

    W 2009 roku dostałem mieszkanie od brata w formie darowizny. Mieszkanie było warte 90 tysięcy. W 2012 ożeniłem się i teraz kupujemy większe mieszkanie. Podarowane mieszkanie sprzedałem za 100 tysięcy. Z tej kwoty 75 tysięcy chcemy przeznaczyć na nowe mieszkanie. Kredyt bierzemy na 150 tysięcy. Warto...

  • Adam K.

    Dodano 2014-08-02 18:42 przez Adam K.

    Sprzedaż domu otrzymanego w darowiźnie a zakup mieszkania przed okresem 5 lat

    Witam,
    w 2009 roku jako kawaler otrzymałem od matki w darowiźnie dom, skorzystałem ze zwolnienia od podatku od darowizn.
    Chciałbym nieruchomość sprzedać przed upływem 5 lat, jednak najpierw chcę zakupić mieszkanie współnie z żoną. Czy zakup mieszkania na kredyt przed sprzedażą domu uprawnia mnie do ...

  • lagoona

    Dodano 2014-06-22 20:58 przez lagoona

    Sprzedaż darowanego mieszkania przed upływem 5 lat

    W styczniu 2014 roku otrzymałem w darowiźnie od ojca mieszkanie o wartości 200000 zł. Zamierzam je sprzedać i z części kupić mniejsze mieszkanie ( o niższej wartości)  a pozostałą kwotę przeznaczyć na spłatę kredytu gotówkowego, zaciągniętego w tym roku.
    Czy będę musiał zapłacić podatek od darowizny...

  • kas33

    Dodano 2013-06-26 18:48 przez kas33

    Spadek i darowizna. Jak uniknąć podatku dochodowego od sprzedanej współwłasności?

    Moja matka wraz z siostrą odziedziczyły po zmarłych rodzicach spadek w postaci nieruchomości rolnej (>1 ha) wraz z budynkami gospodarstwa i domem. Część mamy została przepisana mnie (córce) w formie darowizny w 2011 r.
    Obecnie chcę odsprzedać te darowiznę siostrze mamy. Nie minęło jeszcze 5 lat. Chc...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania