eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Sprzedaż darowizny przed upływem 5 lat. Od jakiej kwoty płacę podatek i do kiedy?


2013-07-15 09:44 autor: jeden

10 358 odsłon

Sprzedaż darowizny przed upływem 5 lat. Od jakiej kwoty płacę podatek i do kiedy?

W 2009 roku dostałem mieszkanie od brata w formie darowizny. Mieszkanie było warte 90 tysięcy. W 2012 ożeniłem się i teraz kupujemy większe mieszkanie. Podarowane mieszkanie sprzedałem za 100 tysięcy. Z tej kwoty 75 tysięcy chcemy przeznaczyć na nowe mieszkanie. Kredyt bierzemy na 150 tysięcy. Wartość nowego mieszkania to 225 tysięcy. Przed sprzedażą podarowanego mieszkania spisaliśmy na nowe mieszkanie umowę przedwstępną i wpłaciliśmy zadatek w wysokości 5 tysięcy zł (pożyczone od rodziców - muszę im to oddać).

Nowe mieszkanie jest wyremontowane i jedyne co zostało to dokupić sanitaria (ubikacje i umywalkę, nie wiem czy baterie łazienkowe też się odliczają, ewentualnie może farby do przemalowania, ale nie są to duże kwoty, narzędzi odliczyć nie mogę). Wiem, że umeblowania nie mogę odliczyć od ulgi mieszkaniowej niestety (musimy mieć kuchnie przecież;)

Teraz pytanie: od jakiej kwoty muszę policzyć te 19%? Ewentualnie czy mogę np. z reszty pieniędzy (z tych 25 tysięcy) zrobić babci łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych?

Pytanie jeszcze kiedy muszę zapłacić podatek? Do 30.04.2014 muszę złożyć PIT-39 i tam uwzględnić te 75 tysięcy wkładu własnego (tylko nie wiem czy te 5 tysięcy zadatku mogę policzyć) i te 19% liczę wtedy od tych 25 tysięcy. Do kiedy muszę to wpłacić? Czy mogę odliczyć pośrednika i notariusza z zakupionego mieszkania?

Jeżeli muszę ten podatek zapłacić wolałbym się na to przygotować i kwotę należną wpłacić na jakąś lokatę i choć troszkę na niej zarobić zanim ją oddam...Rozumiem czemu podatek 19% został wprowadzony, ale nie zarabiam na tym, tylko muszę urządzić mieszkanie. Moja wina, nie znałem prawa.  

Bardzo dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-04 13:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Niestety zadatku uwzględnić nie można. Tutaj w grę wchodzą tylko i wyłącznie kredyty (pożyczki) w uproszczeniu z banku.

  Remont łazienki babci - a czy babcia będzie mieszkała z wami i będzie to remont łazienki w tym nowym mieszkaniu (pieniądze trzeba przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, nie bliższej czy dalszej rodziny). Sanitaria można uwzględnić, farby też.

  Sprzedaż 2013 - PIT-39 do 30 kwietnia 2014 i w tym terminie trzeba zapłacić podatek.

  Notariusz, PCC można uwzględnić, co do pośrednika mam wątpliwości.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Wies

  Dodano 2013-02-03 23:07 przez Wies

  Jaki podatek zapłacę od sprzedaży mieszkania, które dostałem w darowiźnie od rodziców?

  Jaki podatek zapłacę jeżeli w 2011 roku sprzedałem mieszkanie, które rok wcześniej otrzymałem w darowiźnie od rodziców? Mieszkałem tam od urodzenia. Złożyłem PIT-39, a w 2012 roku kupiłem dom w Anglii. Dochód ze sprzedaży włożyłem na wpłatę depozytu (czyli wpłatę własną reszta na raty). Jak mam to z...

 • Lukasz 70

  Dodano 2014-10-03 14:29 przez Lukasz 70

  Podatek od sprzedaży mieszkania z darowizny

  Witam,
  w rodzinie mam do czynienia z bardzo ciekawym casusem:
  1. Babcia otrzymała w drodze darowizny mieszkanie od siostry (najbliższa rodzina - nabycie zwolnione z podatku dochodowego).
  2. Babcia sprzedała otrzymane mieszkanie po miesiącu za kwotę 150 000 zł.
  3. Po miesiącu Babcia kupiła za otrzyma...

 • j_s_A_o

  Dodano 2013-06-11 12:37 przez j_s_A_o

  Sprzedaż darowizny i podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

  Witam,
  Otrzymałem mieszkanie od rodziców w ramach darowizny. Chcę je sprzedać przed upływem 5 lat, a pieniądze przeznaczyć na kupno nowego. Razem z żoną staramy się o kredyt na nowe mieszkanie (100% wartości). Pytanie: Czy ma znaczenie kolejność transakcji - najpierw kupno, potem sprzedaż (ewentualn...

 • gataeu

  Dodano 2019-02-05 20:56 przez gataeu

  Rozliczenie PIT-39 - pomoc dotycząca formularza

  Cześć, chciałbym prosić o pomoc w rozliczeniu formularza PIT-39. Sytuacja wygląda następująco:Maj 2018 - otrzymanie nieruchomości w ramach darowizny w kwocie 150 tys. (od babci - zwolnione z podatku).Listopad 2018 - sprzedaż za 250 tys., koszty biura pośrednictwa: 5 tys.Styczeń 2019 - zakup nowego m...

 • mmiicchhaall

  Dodano 2013-07-21 12:56 przez mmiicchhaall

  Jak mogę uniknąć podatku 19% po sprzedaży mieszkania po babci?

  Witam,
  Po śmierci babci moja mama, na którą jest zapisane mieszkanie babci właśnie niedawno je sprzedała (przed upływem 5 lat). Pieniądze z mieszkania chce przekazać mnie - aktem darowizny. Ja z kolei mam zamiar przeznaczyć je z żoną na zakup nowego mieszkania.
  Moje pytanie dotyczy podatku od sprzed...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania