eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Darowizna gospodarstwa rolnego i przekazanie go synowi. Kto zapłaci podatek?


2013-07-22 12:12 autor: emerytka3

9 980 odsłon

Darowizna gospodarstwa rolnego i przekazanie go synowi. Kto zapłaci podatek?

W 2012 r. siostra umową darowizny przekazała mi gospodarstwo rolne. Czy mogę w tym roku przepisać cześć tego gospodarstwa synowi? Co z podatkiem, skoro byłam z niego zwolniona? Zapłace go teraz czy zapłaci już mój syn?

Prosze o podpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-15 22:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zwolnienie zapewne wynikało z art. 4a ustawy o podatkach od spadków i darowizn (dla najbliższej rodziny). Jeżeli tak, to dalsza darowizna nie wywołuje skutków dla wcześniejszego zwolnienia.

  Oceń odpowiedź 6 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • gabita

  Dodano 2013-02-18 00:29 przez gabita

  Darowizna a inflacja

  8 lat temu, aktem notarialnym rodzice przekazali gospodarstwo rolne bratu (tylko bratu, nie jego żonie). Zaznaczyli w nim, że w ciągu 5 lat brat ma mi wypłacić w formie darowizny 50 000 zł z uwzględnieniem inflacji. Przez ten czas nie otrzymałam jakichkolwiek pieniędzy.
  Własnością rodziców pozostał...

 • konto usunięte

  Dodano 2012-10-23 14:02 przez konto usunięte

  Podatek od darowizny

  W 2010 roku razem z ojcem  założyliśmy wspólną lokatę przez co uzyskaliśmy lepsze warunki oprocentowania. Właścicielem lokaty jestem ja natomiast tato jest współwłaścicielem konta. W sierpniu tego roku tato oznajmił mi, że środki jego części daje mi w darowiźnie w postaci części lokaty.
  Zgłosiłem do...

 • Antonina82

  Dodano 2013-07-23 22:45 przez Antonina82

  Darowizna samochodu. Jakie czekają mnie formalności?

  Witam,
  Od okołu dwóch lat użytkuję samochód mojego taty. Teoretycznie samochód jest mój, ale w praktyce zarejestrowany jest na niego. Czy abym stała się jego właścicielem konieczna jest umowa darowizny, czy sam fakt przekazania samochodu jest wystarczający (umowa ustna)?
  Jakich dopełnić formalnośc...

 • mag2020

  Dodano 2020-10-19 08:33 przez mag2020

  Kolejna darowizna na dziecko - jaki okres

  MAM 2 CÓRKI  - pierwsza w sierpniu 2015 otrzymała mieszkanie darowizną, a teraz październik 2020 chcę budynek z działką przepisać na obie z córek po 50%. Czy mogę w tym terminie zrobić darowiznę na tą pierwszą? Czy już okres 5 lat minął?

 • Majchrzak

  Dodano 2018-07-10 11:37 przez Majchrzak

  Darowizna od męża dla żony przy rozdzielności majątkowej

  Witam. Mam takie pytanie, mąż zakupił w czerwcu samochód i chce go w formie darowizny przekazać mnie (mamy rozdzielność majątkową). Po jakim czasie może to uczynić? Czy dopiero po 6 miesiącach czy może wcześniej?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania