Przebywałem na zwolnieniu lekarskim, a następnie świadczeniu rehabilitacyjnym łącznie 270 dni po czym zostałem zwolniony z dniem 30 czerwca z artykułu 53 KP. W lipcu pracodawca zlikwidował działalność. Starałem się o świadczenie przedemerytalne, spełniam wszystkie warunki prócz rozwiązania stosunku pracy z przyczyn ekonomicznych, ZUS odmówił przyznania świadczenia.
Jak potraktować odczekanie pracodawcy na zwolnienie zgodnie z KP i likwidację działalności aby uniknąć zwolnienia z przyczyn ekonomicznych? Po zwolnieniu tzn. 30 czerwca na świadczeniu rehabilitacyjnym przebywałem jeszcze do 30 sierpnia.
Nie można więc traktować mojej nieobecności w pracy jak nieusprawiedliwionej a w końcu zwolnienie nastąpiło ze strony pracodawcy.
czy mozna liczyc na odpowiedz na zadane pytanie, czy eksperci odpowiadaja wybiórczo?
2015-05-18 07:35 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP
Renata Naworol rozwiązuje problemy pracodawców, doradztwo i szkolenia BHP outsourcing kadrowo - płacowy legalizacja pracy cudzoziemców i-bhp.com.pl
Dodano 2016-07-08 10:23 przez zw1959
Rozpocząłem właśnie 4 miesiąc przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym. Po trzech miesiącach zakład pracy rozwiązał ze mną umowę bez wypowiedzenia zgodnie z Art. 53. § Czy za 3 miesiące przebywania na zwolnieniu i 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego należy mi się od firmy w sytuacji takiego...
Dodano 2016-05-08 09:09 przez pszczułka
Mam pytanie.ZUS odmówił mi przedłużenia świadczenia rehabilitacyjnego z uzasadnieniem, że nie widzą celowości udzielenia dalszego świadczenia ze względu braku poprawy zdrowia. Pytanie brzmi: czy składać wniosek o rentę do ZUS, czy bezpośrednio do sądu? Obecne świadczenie kończy się 10 maja, a 11 maj...
Dodano 2014-01-09 09:04 przez ME
Witam,
chciałabym zapytać, czy można rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 z pracownikiem, który przebywa 8 miesiąc na świadczeniu rehabilitacyjnym, ale jednocześnie posiada pracę w warunkach szczególnych 15 lat do 1998 r. i wiek 59 lat, więc jest chroniony.
Z góry dziękuję za podpowiedź,
Pozdraw...
Dodano 2016-10-13 12:45 przez karolka59
Pracownik wykorzystał zasiłek chorobowy do 182 dni. Nie otrzymał świadczenia rehabilitacyjnego, o które się starał. W jaki sposób mogę rozwiązać z nim umowę o pracę?
Dodano 2016-05-03 09:55 przez pszczułka
Mam pytanie.Ponieważ ZUS odmówił mi przedłużenia świadczenia rehabilitacyjnego z uzasadnieniem, że nie widzą celowości udzielenia dalszego świadczenia ze względu braku poprawy zdrowia. Pytanie brzmi: czy składać wniosek o rentę do ZUS, czy bezpośrednio do sądu? Obecne świadczenie kończy się 10 maja,...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Pracownik, który zachorował w okresie, gdy wygasła jego umowa o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli otrzymał eZLA wciągu 14 dni po ustaniu zatrudnienia. Powinien on jednak poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o ustaniu ...
Osoba chora, która wyczerpie limit dni na zasiłku chorobowym, a jej stan zdrowia nadal jest zły, może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego na dalsze leczenie - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to dwa różne ubezpieczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy różnią się i do czego uprawniają nas te dwa rodzaje ubezpieczeń?
1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".
2024-01-03 15:53
2023-11-25 10:49