eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zwrot wypłaconego wynagrodzenia za czas choroby z odsetkami. Powód - brak poinformowania pracodawcy


2014-10-05 12:00 autor: maksimilian88

2 176 odsłon

Zwrot wypłaconego wynagrodzenia za czas choroby z odsetkami. Powód - brak poinformowania pracodawcy

Witam,

mam pytanie odnośnie orzeczenia o ograniczeniu wykonywania pracy a braku wypłaty zasiłku chorobowego. Wiadomość pracodawcy:

Jeżeli Pan miał już wcześniejsze orzeczenie o ograniczeniu wykonywania pracy i nie poinformował o tym - to w tym przypadku ZUS zażąda zwrotu wszystkich zasiłków chorobowych wraz z odsetkami, a zakład pracy zwrotu wypłaconego wynagrodzenia za czas choroby również z odsetkami.

Proszę o wyjaśnienie co oznacza "orzeczenie o ograniczeniu wykonywania pracy"?

Czy jest to orzeczenie o stopniu niepełnosprawności? Jeśli tak, to co kryje się pod pojęciem ''przeciwskazania praca ciężka'' - co kryje się pod pojęciem pracy ciężkiej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-05 13:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Kto wydał Panu takie orzeczenie? Jeżeli lekarz medycyny pracy, to powinien sprecyzować dokładnie o jakie ograniczenie mu chodzi. "Praca cieżka" może mieć wiele aspektów i dla każdego może oznaczać coś innego.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-05 15:25 autor odpowiedzi: maksimilian88

  Orzeczenie o stopniu Niepełnosprawności (stopień lekki) wydał w 2012 do 2016 roku -Przewodniczący Składu Orzekającego Marek Wilk (lekarz chorób wewnetrznych,specjalista epidemiolog)

  Po prostu w 2012 roku stanałem na komisje w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.Dostałem stopień lekki Symbol przyczyny niepełnosprawności -08-T(choroby układu pokarmowego) do 2016 roku.

  Pracowałem jako -Pracownik Fizyczny,sezonowy-Prace w sadzie jabłkowym

  Nie informowałem pracodawcy że ''posiadam'' lekki stopień niepełnosprawności,ale z tego co wyczytałem to nie miałem takiego obowiązku.

  Po korespondencji z pracodawcą wnioskuje że pracodawca szuka wszystkich możliwych sposobów aby nie wypłacić mi ''wynagrodzenia chorobowego'' mało tego informuje mnie iż jego firma wystąpiła  z zapytaniem do ZUS czy mam  orzeczenie ograniczenia w wykonywaniu pracy lub zakazie wykonywania pracy.

  Stąd moje pytanie .Czy to że posiadam Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lekki) jest jednoznaczne z orzeczeniem ograniczenia w wykonywaniu pracy lub zakazie wykonywania pracy.

  Reasumujac czy przez to żę posiadam lekki stopien niepełnosprawności pracodawca a pózniej ZUS może odmówić mi wypłaty świadczeń z tytułu Zasiłku chorobowego ,a co gorsze jeśli do tego nie dojdzie(zasiłek zostanie wypłacony) to w pózniejszym czasie żadać zwrotu wypłaconych pieniędzy wraz z odsetkami.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-05 21:16 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli dostarczył Pan zwolnienie od lekarza, to pracodawca ma obowiązek wypłacić Panu wynagrodzenie chorobowe. Oczywiście, może kwestionować zasadność zwolnienia, ale ma na to odpowiednie procedury, a sam nie jest w stanie stwierdzić, w jaki sposób doszło do choroby. Problemu nie wyjaśnimy na forum, bo za mało danych, ale istotne jest to, co napisał lekarz, który orzekł, że nie może Pan pracować cieżko. Czy określił rodzaj pracy lub maksymalny, dopuszczalny ciężar jaki może Pan dzwigać?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-07 12:30 autor odpowiedzi: maksimilian88

  Na moim Orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności jest tylko

                Postanowienia

  1.Zaliczyć do stopnia niepełnosprawności-LEKKIEGO

  2.Symbol przyczyny Niepełnosprawności-08-T(choroby układu pokarmowego)

  3.Orzeczenie wydaje się do-29.02.2016

  4.Niepełnosprawność istnieje od-Dzieciństwa

  Wskazania Dotyczące

  1.Odpowiednie zatrudnienie-Przeciwskazana Praca ciężka i obciążająca psychicznie

  Wszystko inne (szkolenia,uczestnictwo w terapii,zaopatrzenia w przedmioty medyczne,wsparcie w egzystencji,koniecznosc opieki lub pomocy innej osoby)NIE WYMAGA.

  Reasumując na orzeczeniu nic nie pisze o rodzaj pracy lub maksymalnym, dopuszczalnym ciężarze jaki mogę  dzwigać-Jest tylko Przeciwskazana Praca Ciężka oraz Obciażająca psychicznie.

  Jakie jest Pana odczucie,Czy Pan w mojej sytuacji zawracał by sobie głowę tym że za parę miesięcy mogę zostać wezwany do zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego bo nie będzie to mała kwota?

  Pozdrawiam

  Paweł Guzik

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-07 12:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie sądze, aby to miało miejsce. Jeżeli był Pan chory, lekarz wystawił zwolnienie a Panu należał się zasiłek.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Anekxyz

  Dodano 2021-01-09 03:25 przez Anekxyz

  Zasiłek chorobowy a wypłata świadczenia przez pracodawcę, ZUS.

  Witam, chciałabym uzyskać informację co do otrzymanego pisma od pracodawcy poniżej jego treść:
  "W związku z zawarciem umowy o pracę w dniu 17.11.19 oraz późniejszymi zwolnieniami lekarskimi (opieka nad dzieckiem, zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży) bezpodstawnie dokonaliśmy wypłaty wynagrodzenia za...

 • Mary

  Dodano 2014-09-15 15:52 przez Mary

  Czy pracodawca może odmówić wypłaty za L4?

  Byłam zatrudniona na umowę na zastępstwo. Po przepracowaniu 25 dni zachorowałam i przyniosłam zwolnienie. Pracodawca nie chce mi wypłacić za 4 dni (dotąd do kiedy miałam umowę) twierdząc, że nie należy mi się.
  Łącznie nie miałam odprowadzanych 10 lat składki chorobowej (urlop wychowawczy nie wlicza ...

 • patra8302

  Dodano 2014-08-06 17:01 przez patra8302

  Ile otrzymam za czas choroby na umowie o pracę na cały etat z wynagrodzeniem 1680 zł brutto?

  Witam,
  jak w tytule. Ile otrzymam za czas choroby na umowie o pracę na cały etat z wynagrodzeniem 1680 zł brutto, jeśli choroba trwa od 01.08.2014 do 25.08.2014?
  Wynagrodzenie brutto i netto.
  To bardzo pilne...

 • Xayerl

  Dodano 2014-07-21 20:15 przez Xayerl

  Kto zapłaci za zwolnienie, jeśli pracuje na umowę o pracę?

  Witam,
  od 16 kwietnia pracuję przez firmę, na umowę o pracę lecz przedłużaną co 7 dni, czyli na tzw. tygodniówce... W zeszły poniedziałek bardzo źle się czułam, odesłano mnie do przychodzi okazało się, że mam zapalenie oskrzeli i dostałam zwolnienie do piątku (14-18.07).
  We wtorek zawiozłam L4 i ter...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-11-25 14:07 przez konto usunięte

  Co dalej z moim L4 jeżeli wygaśnie umowa?

  Witam,posiadam umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy, która obowiązuje od 01.09.2014 do 01.12.2014 z 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Pech tak chciał, iż w ostatnim tygodniu obowiązującej umowy musiałem udać się do lekarza, ponieważ odezwał się wyrostek, który będzie najprawdopodobniej operacyjnie l...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Choroby - najczęściej zadawane pytania

  Choroby - najczęściej zadawane pytania

  Każdemu z nas może przytrafić się choroba i wiążąca się z nią konieczność przebywania na zwolnieniu lekarskim. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w tym wypadku pytania i wątpliwości.

 • Kolejne zwolnienie lekarskie a podstawa zasiłku chorobowego

  Kolejne zwolnienie lekarskie a podstawa zasiłku chorobowego

  Podstawy wymiaru zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju (w tym wynagrodzenia chorobowego), jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była ...

 • Częste zwolnienia chorobowe pracownika

  Częste zwolnienia chorobowe pracownika

  Niezdolność do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną uprawnia pracownika do skorzystania ze świadczeń chorobowych. Na pracodawcę natomiast nakłada obowiązek ustalenia prawa do tych świadczeń i ich ...

 • Świadczenia chorobowe na przełomie roku

  Świadczenia chorobowe na przełomie roku

  Jeżeli pracownik zacznie chorować pod koniec roku i jego niezdolność do pracy trwa także w nowym roku, to przy ustalaniu, czy należy wypłacić w nowym roku kalendarzowym wynagrodzenie chorobowe, czy zasiłek chorobowy, istotne jest to, czy w ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania