eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zasiłek chorobowy a wypłata świadczenia przez pracodawcę, ZUS.


2021-01-09 03:25 autor: Anekxyz

2 053 odsłon

Zasiłek chorobowy a wypłata świadczenia przez pracodawcę, ZUS.

Witam, chciałabym uzyskać informację co do otrzymanego pisma od pracodawcy poniżej jego treść:

"W związku z zawarciem umowy o pracę w dniu 17.11.19 oraz późniejszymi zwolnieniami lekarskimi (opieka nad dzieckiem, zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży) bezpodstawnie dokonaliśmy wypłaty wynagrodzenia za okres grudzień 2019 oraz styczeń i luty 2020. Bezpodstawna wypłata wynagrodzenia wynika z faktu, że we wcześniejszym okresie 2019, była już Pani na zwolnieniu lekarskim i poprzedni pracodawca wypłacił wynagrodzenie za okres choroby w wymiarze 33 dni. W związku z powyższym wypłatę wynagrodzenia za okres choroby od dnia 16 grudnia 2019 r. przejmuje ZUS. Niniejszym nie słusznie wypłacone kwoty za 3 miesiące proszę o zwrot na Firmowe konto łącznie ok. 4 zł."

Chciałabym się dowiedzieć, czy powyższą kwotę muszę zwrócić, ponieważ przelew jaki otrzymałam był zatytułowany wynagrodzenie XII; Wynagrodzenie I oraz Wynagrodzenie II. Muszę nadmienić, że nie miałam wiedzy, że te środki są mi nie słusznie przelane, ponieważ byłam pewna, że wynikają one z faktu zwolnienia lekarskiego.

Dodatkowo po weryfikacji, zwolnień w ZUS dowiedziałam się, że za okres  16.12.2019 do 02.02.2020 r. - nastąpiła odmowa wypłaty świadczenia / czyli ZUS mi za tamten okres nic nie wypłacił.

Dowiedziałam się pracodawca może wystąpić do Zusu o zwrot nadpłaconego zasiłku chorobowego na poczet składek i wówczas to będzie jakoś rozliczone. Czy faktycznie istnieje taka możliwość. Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • motek94

  Dodano 2021-01-08 12:03 przez motek94

  Chorobowe na przełomie roku

  Mam chorobowe od 9 grudnia do 10 stycznia 2021. W poniedziałek idę do lekarza i od 11 stycznia też dostanę chorobowe na miesiąc ponieważ nie jestem zdolny do pracy. Kto płaci za 2 miesiąc chorobowego? Pracodawca czy ZUS?

 • S28

  Dodano 2020-07-20 13:11 przez S28

  Drugie zwolnienie w tym roku powyżej 33 dni. Kto teraz mi płaci?

  Witam, jestem w tym roku na drugim zwolnieniu powyżej 33 dni. Przy pierwszym, które było w marcu, najpierw płacił mi pracodawca a potem po 33 dniach ZUS. Jak to będzie w tym przypadku? Czy tak samo najpierw pracodawca za pierwszy miesiąc czy od razu ZUS od początku zwolnienia?

 • natulka1

  Dodano 2016-06-03 14:37 przez natulka1

  Płatne L4 czy niepłatne po zmianie pracy?

  Mam pytanie, zwolniłam się z pracy ostatniego kwietnia, a nową pracę zaczęłam 1 maja, więc jest ciągłość. 24 maja poszłam na chorobowe i choruję do dzisiejszego dnia. Czy pracodawca mi wypłaci zasiłek chorobowy?
  Proszę o szybką odpowiedź, dziękuję

 • Aniaslom

  Dodano 2021-01-07 17:59 przez Aniaslom

  Wysokość wynagrodzenia na L4 po urlopie rodzicielskim

  Od jakiej podstawy liczone będzie L4 po urlopie rodzicielskim i wykorzystanym urlopie wypoczynkowym?

 • Cezarynka

  Dodano 2020-11-17 12:04 przez Cezarynka

  Podstawa wymiaru do wyliczenia zasiłku chorobowego

  Dzień dobry. Od września jestem na zwolnieniu chorobowym płatnym 100 procent. Za okres pierwszych 33 dni wynagrodzenie wypłaca mi pracodawca.
  Myślałam, że przy zwolnieniu płatnym 100 procent będę mieć wyliczoną średnią wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, z tego wyliczoną dniówkę i tyle. Natomiast...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania