eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy ZUS może uznać za pozorną? Czy nie mam szans na zasiłek?


2022-03-22 23:23 autor: jablonskaanna477

1 906 odsłon

Czy ZUS może uznać za pozorną? Czy nie mam szans na zasiłek?

Pracowałam na działalności u pracodawcy B3z. Zmieniłam w czasie trwania ciąży umowę na pracę, bo pracodawca nie chciał bym odchodziła z pracy, a w tym czasie szukam innej pracy.

Pytanie brzmi, czy ZUS może uznać tą umowę jako zawartą dla pozoru, celem objęcia  mnie ubezpieczeniem społecznym. Inaczej przeniesień kosztów na drugiego płatnika.

Czy sprawa jest przegrana, pomimo tego że ja cały czas pracuję i mam wszelkie dowody od podpisania protokołów odbioru, mail, wykazu telefonicznego którego dotrzymałam od pracodawcy, protokołów zlecanych prac.

Pracuję jako administrator nieruchomości. Od sierpnia przeszłam na umowę o pracę. A od 29.10 jestem na L4 z powodu braku możliwości kontynuacji pracy.

Dodatkowo informuję, że przeszłam badania medycyny pracy, ale nie poinformowałam o tym że wiem że jestem już w ciąży. Czy broni mnie to, że kobieta może być zatrudniona w ciąży na etat?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2022-03-23 07:40 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nic nie szkodzi, aby pracodawca zatrudnił kobiete w ciazy na umowe o pracę. W Pani przypadku ZUS może sie dopatrzyć chęci wykorzystania tej sytuacji. Spodziewał bym się jakiegoś Pisma z ZUSu, celem wyjasnienia tej sytuacji.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Tomi1994

  Dodano 2021-12-01 17:57 przez Tomi1994

  Czy umowa nie zostanie uznana za pozorną?

  Moja żona dowiedziała się, że jest w 10 tyg. ciąży. Jest osobą bezrobotną. Urząd Pracy znalazł jej pracę sprzątaczki, którą zamierza podjąć. Nie chciałaby informować pracodawcy o ciąży. Chciałaby popracować miesiąc czy dwa i pójść na zwolnienie. Prawdopodobnie dostanie umowę na okres próbny 3 miesię...

 • Magda123

  Dodano 2022-03-09 17:24 przez Magda123

  Nowa praca po chorobowym i l4 w ciąży

  Witam Pracowałam w firmie, w której dałam wypowiedzenie i poszłam na L4. Po okresie wypowiedzenia, które trwało do 30 listopada, było kontynuowane chorobowe do 31 stycznia, po tym okresie podjęłam pracę od 3 lutego i od 7 musiałam iść na L4 przez ciążę.
  Co mi przysługuje? Płatne L4 od pierwszego dni...

 • Julia112

  Dodano 2022-01-19 15:24 przez Julia112

  Zwolnienie

  Dzień dobry, pracuję w restauracji ponad 3 lata na umowie zlecenie. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży, robię umowę o pracę. Ile muszę przepracować, żeby ZUS nie miał problemu z wysyłaniem pieniędzy?

 • Julia112

  Dodano 2022-04-19 10:14 przez Julia112

  Kiedy ZUS może uznać umowę za pozorną?

  Dzień dobry. Kiedy ZUS może stwierdzić fikcyjną umowę o pracę? Czy jeśli pracuję w danej firmie 5 lat i teraz od miesiąca na umowie o pracę, po miesiącu przepracowanym idę na L4 z powodu bólów. Czy ZUS może nie wypłacać pieniędzy i stwierdzić że umowa jest pozorna?

 • Julia112

  Dodano 2022-03-30 16:41 przez Julia112

  Kiedy mogę przejść najelpiej na l4 ciążowe

  Czy jeśli jestem w ciąży i dostałam umowę o pracę i chcę iść na chorobowe L4 po 2 lub 3 miesiącach czy ZUS może stwierdzić że dla pozoru była umowa zawarta? Pomimo tego że w firmie pracuje 5 lat na umowie zlecenie.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania