eGospodarka.pl

rozlicz swój PIT i pomóż dzieciom zapomnieć o chorobie
eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy umowa nie zostanie uznana za pozorną?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2021

2021-12-01 17:57 autor: Tomi1994

1 908 odsłon

Czy umowa nie zostanie uznana za pozorną?

Moja żona dowiedziała się, że jest w 10 tyg. ciąży. Jest osobą bezrobotną. Urząd Pracy znalazł jej pracę sprzątaczki, którą zamierza podjąć. Nie chciałaby informować pracodawcy o ciąży. Chciałaby popracować miesiąc czy dwa i pójść na zwolnienie. Prawdopodobnie dostanie umowę na okres próbny 3 miesięcy.

Czy gdyby poszła na zwolnienie po tym miesiącu czy 2 to ZUS mógłby podważyć umowę i uznać ją za pozorną? Mógłby odmówić wypłaty chorobowego a później zasiłku macierzyńskiego? Czy jednak można bezpiecznie postąpić tak jak wyżej napisałem i uniknąć konsekwencji?

Pytanie zaktualizowano 2021-12-02 06:33

A w takim razie czy po takim zwolnieniu będzie przysługiwał urlop macierzyński? A druga rzecz czy ZUS faktycznie nie uzna takiej umowy za pozorna? Żona będzie tam faktycznie pracować ale czy nie będzie trzeba tego potem udowadniać?

Pytanie zaktualizowano 2021-12-02 10:06

A nawet gdyby taka kontrola nastąpiła to czy są podstawy do odmówienia zasiłku chorobowego a później macierzyńskiego? Skoro żona tam faktycznie będzie pracować możliwe że nawet dłużej niż miesiąc bo jest zdecydowana żeby troszkę popracować.

Pytanie zaktualizowano 2021-12-16 14:53

Chciałem jeszcze zapytać na jakiej zasadzie działa zasiłek macierzyński. Żonie będzie przedłużona umowa do dnia porodu tak jak Pan wspomniał. Natomiast z dniem porodu rozwiąże się umowa. Co trzeba więc zrobić aby dostać zasiłek macierzyński, ile można go pobierać i czy faktycznie będzie się należał kiedy umowa zostanie rozwiązana z dniem porodu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-12-01 19:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po pierwsze ciąża to nie choroba, po drugie żona nie ma obowiązku informować pracodawcy o ciązy, ale o ciazy powinna poinformować lekarza medycyny pracy, który wystawi jej zaświadczenie o możliwości pracy na danym stanowisku. W przypadku kobiet w ciązy sa pewne ograniczenia w wykonywaniu pracy, takie jak przenoszenie ciężarów, praca w pozycji wymuszonej, w godzinach nadliczbowych czy porze nocnej. Ze strony ZUSu żona nie będzie miała komplikacji. Prawo pozwala zatrudnić kobietę w ciąży, a po miesiącu pracy może iśc na zwolnienie lekarskie, któroe będzie płatne w wysokosci 100% podstawy wynagrodzenia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2021-12-02 07:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Umowa będzie przedłużona do porodu, więc zasiłek żona dostanie. Kwestia kontroli pozostaje otwarta, ale nie powinno być problemu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2021-12-02 10:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli żona będzie faktycznie pracować ( lista obecności, świadkowie), a miedzy nią i pracodawcą nie ma żadnych koligacji rodzinnych, to nie będzie podstaw do odmowy ptrzyznania zasiłku.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • MarlenaKo

  Dodano 8 dni temu, 21:02 przez MarlenaKo

  2 umowy o pracę a zwolnienie w czasie ciąży

  Jestem zatrudniona od 4 lat na umowę o pracę oraz czas nieokreślony w jednej firmie. Równocześnie zaczęłam pracę w drugiej firmie w oparciu o umowę o pracę. Pracuję w niej tydzień, a ginekolog potwierdził ciążę.
  Moje pytanie jest następujące - czy jeśli pójdę na zwolnienie przed upływem przepracowan...

 • AnnaG.P.

  Dodano 2021-07-27 18:53 przez AnnaG.P.

  Czy mogę zejść na L4 w ciąży?

  Witam, przez 3 lata byłam w ciągłości zatrudniona w jednej firmie na cały etat. Moja umowa wygasa 31.07, nową pracę podejmę od 1.09.
  Czy w momencie, jeśli w sierpniu będę zarejestrowana w urzędzie pracy a zajdę w tym czasie w ciążę, to czy we wrześniu będę mogła zejść na zwolnienie lekarskie? Mój za...

 • Magda890

  Dodano 2020-10-20 11:10 przez Magda890

  L4 w ciąży, nowa praca

  Witam serdecznie
  Miałam półroczną przerwę w pracy. Od czterech dni pracuję w kawiarni na podstawie umowy o pracę, pełen etat. Dzisiaj dowiedziałam się że jestem w 8 tygodniu ciąży i muszę iść na zwolnienie ze względu na wadę serca.
  Wiem że idąc teraz na zwolnienie nie dostanę za to pieniędzy, ale cz...

 • Elżbieta K

  Dodano 2020-08-10 15:34 przez Elżbieta K

  Czy przysługuje mi urlop wychowawczy lub L4 w przypadku kolejnej ciąży?

  Witam, W lutym urodziłam dziecko, niestety w związku z zaistniałą sytuacją musiałam w marcu podpisać z pracodawcą rozwiązanie umowy, inaczej nie otrzymywałabym od nich przelewów. Firma nie chciała ogłosić bankructwa, zwolniła wszystkich pracowników, a zatrudnionych było powyżej 20, dlatego nie otrz...

 • Iga2020

  Dodano 2021-01-04 12:57 przez Iga2020

  Umowa o pracę zawarta na początku czwartego miesiąca ciąży

  Witam, na samym początku zaznaczę - nie mam szans na umowę o pracę w obecnej firmie. Czy uważają więc Państwo, że jest możliwe uzyskanie zasiłku macierzyńskiego oraz rodzicielskiego, zatrudniając się na umowie o pracę w innej, niewielkiej firmie (bez powiązań rodzinnych), będąc na początku czwartego...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

  Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

  Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany dotyczące zasiłków chorobowych. Dotyczą one m.in. wysokości świadczeń i czasu ich pobierania. Opóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego.

 • Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Wiele wątpliwości budzi fakt likwidacji firmy lub ogłoszenia upadłości a ochrony kobiet w ciąży. Pytania jakie się nasuwają, to kto zapłaci za zwolnienie chorobowe i czy kobieta w takiej sytuacji pozostaje bez środków do życia. Na ...

 • Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

  Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

  Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety ...

 • Zasiłek chorobowy i macierzyński a praca na zastępstwo

  Zasiłek chorobowy i macierzyński a praca na zastępstwo

  Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania