eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy umowa nie zostanie uznana za pozorną?


2021-12-01 17:57 autor: Tomi1994

4 752 odsłon

Czy umowa nie zostanie uznana za pozorną?

Moja żona dowiedziała się, że jest w 10 tyg. ciąży. Jest osobą bezrobotną. Urząd Pracy znalazł jej pracę sprzątaczki, którą zamierza podjąć. Nie chciałaby informować pracodawcy o ciąży. Chciałaby popracować miesiąc czy dwa i pójść na zwolnienie. Prawdopodobnie dostanie umowę na okres próbny 3 miesięcy.

Czy gdyby poszła na zwolnienie po tym miesiącu czy 2 to ZUS mógłby podważyć umowę i uznać ją za pozorną? Mógłby odmówić wypłaty chorobowego a później zasiłku macierzyńskiego? Czy jednak można bezpiecznie postąpić tak jak wyżej napisałem i uniknąć konsekwencji?

Pytanie zaktualizowano 2021-12-02 06:33

A w takim razie czy po takim zwolnieniu będzie przysługiwał urlop macierzyński? A druga rzecz czy ZUS faktycznie nie uzna takiej umowy za pozorna? Żona będzie tam faktycznie pracować ale czy nie będzie trzeba tego potem udowadniać?

Pytanie zaktualizowano 2021-12-02 10:06

A nawet gdyby taka kontrola nastąpiła to czy są podstawy do odmówienia zasiłku chorobowego a później macierzyńskiego? Skoro żona tam faktycznie będzie pracować możliwe że nawet dłużej niż miesiąc bo jest zdecydowana żeby troszkę popracować.

Pytanie zaktualizowano 2021-12-16 14:53

Chciałem jeszcze zapytać na jakiej zasadzie działa zasiłek macierzyński. Żonie będzie przedłużona umowa do dnia porodu tak jak Pan wspomniał. Natomiast z dniem porodu rozwiąże się umowa. Co trzeba więc zrobić aby dostać zasiłek macierzyński, ile można go pobierać i czy faktycznie będzie się należał kiedy umowa zostanie rozwiązana z dniem porodu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-12-01 19:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po pierwsze ciąża to nie choroba, po drugie żona nie ma obowiązku informować pracodawcy o ciązy, ale o ciazy powinna poinformować lekarza medycyny pracy, który wystawi jej zaświadczenie o możliwości pracy na danym stanowisku. W przypadku kobiet w ciązy sa pewne ograniczenia w wykonywaniu pracy, takie jak przenoszenie ciężarów, praca w pozycji wymuszonej, w godzinach nadliczbowych czy porze nocnej. Ze strony ZUSu żona nie będzie miała komplikacji. Prawo pozwala zatrudnić kobietę w ciąży, a po miesiącu pracy może iśc na zwolnienie lekarskie, któroe będzie płatne w wysokosci 100% podstawy wynagrodzenia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2021-12-02 07:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Umowa będzie przedłużona do porodu, więc zasiłek żona dostanie. Kwestia kontroli pozostaje otwarta, ale nie powinno być problemu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2021-12-02 10:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli żona będzie faktycznie pracować ( lista obecności, świadkowie), a miedzy nią i pracodawcą nie ma żadnych koligacji rodzinnych, to nie będzie podstaw do odmowy ptrzyznania zasiłku.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • MarlenaKo

  Dodano 2022-01-18 21:02 przez MarlenaKo

  2 umowy o pracę a zwolnienie w czasie ciąży

  Jestem zatrudniona od 4 lat na umowę o pracę oraz czas nieokreślony w jednej firmie. Równocześnie zaczęłam pracę w drugiej firmie w oparciu o umowę o pracę. Pracuję w niej tydzień, a ginekolog potwierdził ciążę.
  Moje pytanie jest następujące - czy jeśli pójdę na zwolnienie przed upływem przepracowan...

 • AnnaG.P.

  Dodano 2021-07-27 18:53 przez AnnaG.P.

  Czy mogę zejść na L4 w ciąży?

  Witam, przez 3 lata byłam w ciągłości zatrudniona w jednej firmie na cały etat. Moja umowa wygasa 31.07, nową pracę podejmę od 1.09.
  Czy w momencie, jeśli w sierpniu będę zarejestrowana w urzędzie pracy a zajdę w tym czasie w ciążę, to czy we wrześniu będę mogła zejść na zwolnienie lekarskie? Mój za...

 • jablonskaanna477

  Dodano 2022-03-22 23:23 przez jablonskaanna477

  Czy ZUS może uznać za pozorną? Czy nie mam szans na zasiłek?

  Pracowałam na działalności u pracodawcy B3z. Zmieniłam w czasie trwania ciąży umowę na pracę, bo pracodawca nie chciał bym odchodziła z pracy, a w tym czasie szukam innej pracy.
  Pytanie brzmi, czy ZUS może uznać tą umowę jako zawartą dla pozoru, celem objęcia  mnie ubezpieczeniem społecznym. Inaczej...

 • Magda890

  Dodano 2020-10-20 11:10 przez Magda890

  L4 w ciąży, nowa praca

  Witam serdecznie
  Miałam półroczną przerwę w pracy. Od czterech dni pracuję w kawiarni na podstawie umowy o pracę, pełen etat. Dzisiaj dowiedziałam się że jestem w 8 tygodniu ciąży i muszę iść na zwolnienie ze względu na wadę serca.
  Wiem że idąc teraz na zwolnienie nie dostanę za to pieniędzy, ale cz...

 • Elżbieta K

  Dodano 2020-08-10 15:34 przez Elżbieta K

  Czy przysługuje mi urlop wychowawczy lub L4 w przypadku kolejnej ciąży?

  Witam, W lutym urodziłam dziecko, niestety w związku z zaistniałą sytuacją musiałam w marcu podpisać z pracodawcą rozwiązanie umowy, inaczej nie otrzymywałabym od nich przelewów. Firma nie chciała ogłosić bankructwa, zwolniła wszystkich pracowników, a zatrudnionych było powyżej 20, dlatego nie otrz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 grudnia 2022 roku prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje także płatnikom z odroczonym terminem płatności składek lub ...

 • Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

  Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

  Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany dotyczące zasiłków chorobowych. Dotyczą one m.in. wysokości świadczeń i czasu ich pobierania. Opóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego.

 • Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Wiele wątpliwości budzi fakt likwidacji firmy lub ogłoszenia upadłości a ochrony kobiet w ciąży. Pytania jakie się nasuwają, to kto zapłaci za zwolnienie chorobowe i czy kobieta w takiej sytuacji pozostaje bez środków do życia. Na ...

 • Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

  Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

  Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania