eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Koniec umowy a urlop macierzyński


2015-12-28 14:02 autor: procumbens

1 865 odsłon

Koniec umowy a urlop macierzyński

Moja sytuacja przedstawia się następująco: jestem obecnie w 4. miesiącu ciąży i moja umowa jest do 29.02.2016 roku. Już teraz wiem, że zostanie ona przedłużona tylko do dnia porodu, jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim z uwagi na stan zdrowia i stojącą formę pracy, a pracodawca nie mógł mi zmienić stanowiska pracy.

Bardzo chciałabym skorzystać z urlopu macierzyńskiego i pracodawca mówi, że umowa zostanie znowu podpisana po porodzie (jak skończy się ta do porodu) abym mogła skorzystać z urlopu macierzyńskiego.

Czy takie rozwiązanie wchodzi w grę i jest zgodne z zasadami? Ja wolałabym mieć nową umowę podpisaną od marca, ale pracodawca mówi, że musi ona być przedłużona do dnia porodu, a ewentualnie potem podpisana po urodzeniu "na macierzyńskim" znowu.

Pytanie zaktualizowano 2015-12-28 14:04

edit: umowa jest do 29.02.2016 roku

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-12-28 15:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracodawca ma mozliwośc wyboru. Nikt nie broni mu podpisać nową umowę przed porodem. Jedynie co musi to przedłyzyc umowę do porodu.

    procumbens skomentował/a odpowiedź 2015-12-28 15:39

    tylko z tego co się dzisiaj dowiedzzłam, ta umowa podpisana by była zaraz po porodzie (jak sie skończy umowa przedłuzona do dnia poorodu), albo wręcz na zasiłku macierzyńskim... stad właśnie moje wątpliwości....

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-12-29 08:25 autor odpowiedzi: Jowita

    w przypadku gdy pracodawca nie przedłuży umowy o pracę po porodzie będzie przysługiwał zasiłek macierzyński przez pełne 52 tygodnie a urlop macierzyński juz nie.

    To pracodawca decyduje o podpisaniu kolejnej umowy o pracę.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • ZUS RCA i ZUS RSA za pracownicę na urlopie wychowawczym

    ZUS RCA i ZUS RSA za pracownicę na urlopie wychowawczym

    Pracownica, która urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu wychowawczego, nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Urlop wychowawczy będzie trwał nadal – do końca okresu, na jaki został udzielony. Natomiast okres wypłaty zasiłku ...

  • Prawo do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego

    Prawo do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego

    Warunkiem uzyskania prawa do urlopu macierzyńskiego jest urodzenie przez pracownicę dziecka w trakcie pozostawania w stosunku pracy. Dlatego pracownica - mama, która urodziła dziecko i wykonuje swoją pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o ...

  • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

    Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

    Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

  • Urlop macierzyński przed porodem możliwy

    Urlop macierzyński przed porodem możliwy

    Rozważmy następujący przypadek: Pracownica w ciąży przez ponad 3 miesiące była na zwolnieniu lekarskim. Właśnie minął jego termin, ale pracownica jeszcze nie urodziła dziecka. Zadzwoniła do działu kadr naszej firmy i twierdzi, że ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania