eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa lojalnościowa a odszkodowanie dla pracownika


2015-03-20 21:56 autor: agatha

3 259 odsłon

Umowa lojalnościowa a odszkodowanie dla pracownika

Witam,

w umowie lojalnościowej nie ma żadnych informacji o odszkodowaniu dla pracownika w związku z tym, czy ta umowa jest ważna?

17 lutego ustał stosunek pracy, a 18 marca podjęłam pracę u konkurencji.

Jeśli w umowie nie ma informacji o odszkodowaniu, to czy powinnam je dostać? Jeśli tak, to którego dnia miesiąca? Dodam, że wynagrodzenie miałam każdego ostatniego dnia miesiąca.

Jeśli powinnam dostać, to czy jest wypłacane za pełny miesiąc? Czy w związku z tym, że 17. ustał stosunek pracy, to czy powinnam dostać odszkodowanie ostatniego dnia lutego?

Bardzo proszę o informację.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-03-20 22:03 autor odpowiedzi: agatha

  bardzo prosze o informacje. Pracodawca mnie straszy sądem i nie wiem co zrobic w tej  sytuacji

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-21 08:39 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Na czym polegać miała ta umowa lojalnościowa? 
  W jakim przypadku ma Pani otrzymać odszkodowanie? proszę podać więcej informacji.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-21 09:06 autor odpowiedzi: agatha

  umowa lojanosciowa mowila o zakazie konkurencji po ustatniu stosunku pracy przez 6 mcy. Wyczytalam ze powinnam odrzymywac odszkodowanie 25% wynagrodzenia, ale problem jest taki ze nie ma zadnej informacji w umowie odnosnie odszkodowania dla pracownika i chcialam sie dowiedziec czy wobec tego umowa jest niewazna?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-21 11:57 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Zgodnie z umową pracownik jest zobowiązany do naprawy szkody wyrządzonej pracodawcy w związku z naruszeniem zakazu konkurencji. Jeśli pracodawca poda Panią do sądu to wyłącznie w zakresie szkody wyrządzonej. 

  W wyroku z dnia 10 października 2003 r. I PK 528/02 Sąd Najwyższy wskazał, że zwlekanie pracodawcy z wypłatą odszkodowania nie stanowi jeszcze o zwolnieniu z obowiązku przestrzegania zakazu konkurencji. Z pewnością jednak uprawnia pracownika do naliczenia odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie, a nawet do odstąpienia od umowy.

  J. Czerniak - Swędzioł w glosie (PiZS 2005/6/37) do cytowanego wyroku Sądu Najwyższego podniósł, że "w sytuacji kiedy pracodawca nie wywiązuje się w ogóle z obowiązku zapłaty odszkodowania pracownik z mocy ustawy przestaje być zobowiązany do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej."

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-21 19:23 autor odpowiedzi: agatha

  znalazłam wlasnie umowe lojalnosciową, a własciwie aneks do umowy ze zmiana wynagrodzenia w ktorym był tylko pkt. mówiacy o zakazie konkurencji który brzmiał następująco  " wprowadza sie zapis - w przypadku rozwiazania umowy Pracownik nie moze podjąc zatrudnienia oraz nie moze prowadzic działanosci gospodarczej o takim samym lub podobnym charakterze na rzecz innych podmiotow na okres 6 miesiecy od dnia rozwiazania umowy. Pracodawca ma prawo odstapic od umowy od niniejszego wymogu w zczegolnych przypadkach". tylko taka informacja zero informacji od odszkodowaniu dla pracownika czy pracodawcy, zero paragrafów. Czy w takim razie umowe jest niewazna?? Chodzi o to ze pracodawca chce złozyc pozew do sadu i nie wiem czy mam sie martwic czy nie..

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-22 13:22 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Jeśli nie ma zapisu o odszkodowaniu to dla zachowania skuteczności umowy, odszkodowanie przysługuje w wysokości 25% wynagrodzenia otrzymywanego przed rozwiązaniem stosunku pracy. 
  Pracodawca nie wywiązuje się z umowy a chce złożyć pozew do sądu? 
  Wg mnie nie ma Pani powodów do zmartwień. Przytoczony wyżej wyrok o tym pisze.
  Proszę napisać pismo do pracodawcy, że z powodu nie wywiązywania się z umowy przez pracodawcę i braku wypłaty odszkodowania staje się ona nieważna z mocy prawa a Pani nie musi się powstrzymywać od działalności konkurencyjnej.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • AKowalska11

  Dodano 2014-10-28 18:45 przez AKowalska11

  Umowa lojalnościowa

  Witam serdecznie,podpisałam umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy z byłym pracodawcą, która nie zwiera informacji dotyczących odszkodowania dla mnie, jedynie informacje dotyczące odszkodowania dla pracodawcy. Umowę o pracę miałam na 1/2 etatu, natomiast pracowałam na cały etat. Zakoń...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-06 20:02 przez konto usunięte

  Rozwiązanie umowy lojalnościowej ostatniego dnia pracy

  Witam,
  proszę o poradę, dnia 24.05 na mocy porozumienia stron rozstałem się z pracodawcą. Na początku pracy podpisałem umowę lojalnościową zakazującą pracy u konkurencji.
  Dnia 31.05 otrzymałem awizo z listem - wypowiedzenie umowy lojalnościowej.
  Uprzejmie proszę o informację, czy znają Państwo orzec...

 • bertasoch

  Dodano 2013-12-03 13:59 przez bertasoch

  Kiedy umowa lojalnościowa jest ważna?

  Witam,
  podpisałam umowę o zakazie konkurencji obowiazującą mnie przez rok czasu po wygaśnieciu stosunku pracy. Czy jest ona ważna, jeśli były pracodawca nie zobowiązał się w niej do wypłaty odszkodowania?
  Sprawa wygląda tak, że w umowie nie ma żadnej wzmianki o jakimkolwiek odszkodowaniu. Nie pracuj...

 • Lotarius

  Dodano 2022-09-28 11:02 przez Lotarius

  Wypowiedzenie, a zobowiązania do przepracowania określonego czasu

  Szanowni chciałbym zaczerpnąć porady w konkretnym przypadku:
  Umowa o pracę na czas nieokreślony przewiduje już 3 miesięczny okres wypowiedzenia.
  Zawarta umowa lojalnościowa (szkolenie zewnętrzne) zawiera punkt: Pracownik zobowiązuje się do przepracowania u pracodawcy do dnia 13.11.
  Moje pytanie brzm...

 • Rosvel

  Dodano 2018-04-11 10:07 przez Rosvel

  Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji

  Witam,
  proszę o poradę, dnia 13.03.2018 rozstałem się z pracodawcą (dałem mu wypowiedzenie). Na początku pracy podpisałem umowę lojalnościową zakazującą pracy u konkurencji.
  Niedawno otrzymałem awizo z listem - wypowiedzenie umowy lojalnościowej zgodnie z §5.Jego treść to:
  "Pracodawca zastrzega sobi...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Utrata pracy: jak się zachować?

  Utrata pracy: jak się zachować?

  W dzisiejszych czasach nikt raczej nie liczy, a wręcz nie planuje sytuacji, w której będzie pracować przez cały czas w jednym zawodzie. Dynamika zmian rynkowych i postępujące ułatwienia w zakładaniu działalności gospodarczych powodują ...

 • Umowy lojalnościowe w polskich firmach

  Umowy lojalnościowe w polskich firmach

  Z obserwacji konsultantów Antal International wynika, że na polskim rynku pracy coraz częściej proponuje się lub wręcz stawia się wymóg zawarcia umowy lojalnościowej. Takie rozwiązania mogą być korzystne również dla pracowników ...

 • Utrata pracy i co dalej?

  Utrata pracy i co dalej?

  Strata pracy może spotkać każdego, czasami bywa tak, że nie jesteśmy bezpośrednio odpowiedzialni za to, że dostajemy wypowiedzenie. Najczęściej jednak jest tak, że mamy w tym swój udział, chodź nie zdajemy sobie z tego sprawy.

 • Zwolnienie z pracy - co dalej?

  Zwolnienie z pracy - co dalej?

  A więc ciosy zostały wymierzone. Jednego dnia użalasz się nad sobą, innego jesteś gotów do akcji. Kto wie, dokąd Cię ta droga zawiedzie? Nowe wyzwanie? Musisz się z nim zmierzyć - już dawno nie czułeś takiej mocy! A więc uwierz w ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania