eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Kończąca się umowa, a powrót po macierzyńskim do pracy


2014-09-25 10:02 autor: Andzelika85

2 675 odsłon

Kończąca się umowa, a powrót po macierzyńskim do pracy

Witam,

obecnie jestem zatrudniona na drugą czasową umowę o pracę - do października 2015. Na początku stycznia 2015 urodzi się moje dziecko. Jeśli wrócę do pracy w czerwcu po półrocznym macierzyńskim i poproszę o zmniejszenie etatu do 7/8, to czy umowa kończąca się w październiku zostanie automatycznie przedłużona?

Jeśli tak, to czy będzie miała charakter umowy na czas nieokreślony - jako trzecia umowa o pracę? Czy jednocześnie ojciec dziecka może wykorzystać kolejne pół roku z dzieckiem lub czy ja mogę niedługo po tym wrócić do opieki nad dzieckiem na kolejne pół roku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-25 10:19 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Umowa nie ulegnie automatycznego przedłużeniu. Przedłużenie ma miejsce tylko w przypadku zajścia w ciążę. Z kolei wystąpienie z wnioskiem o zmniejszenie etatu w okresie, w którym przysługuje prawo do urlopu wychowawczego, daje ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem, nie zaś w przypadku zakończenia stosunku pracy ze względu na upływ czasu na jaki była zawarta.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-25 10:33 autor odpowiedzi: Andzelika85

  Dziękuję za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-25 11:20 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam, mam podobną sytuację co koleżanka z tym, że u mnie poród nastąpi z końcem kwietnia a umowa również jest do października 2015, jednak jeśli będę przebywać na urlopie macierzyńskim to mimo to umowa wygasa a firma nie ma obowiązku jej przedłużenia?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-25 11:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie ma. Umowa ulegnie rozwiązaniu z datą na niej wskazana, ale zasiłek macierzyński będzie Pani pobierała do końca.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Paulina Wrona

  Dodano 2014-09-11 10:47 przez Paulina Wrona

  Przedłużenie umowy o pracę po rocznym urlopie macierzyńskim

  Witam,
  otóż obecnie przebywam na rocznym urlopie macierzyńskim, który kończy mi się w styczniu, natomiast umowa o pracę kończy się 15 stycznia 2015 r., czyli zaraz po moim powrocie.
  Na moje miejsce została przyjęta osoba z tym, że w umowie ma wpisane inne stanowisko, bo mój etat jest na razie zajęty...

 • Marta13.10.12

  Dodano 2014-12-03 17:41 przez Marta13.10.12

  Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę po urlopie macierzyńskim

  Mój pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników. Czy złożenie wniosku o obniżenie etatu do 7/8 (w czasie kiedy przysługuje mi prawo do urlopu wychowawczego) chroni mnie zawsze przed zwolnieniem z pracy przez 12 miesięcy? Jeżeli nie, to w jakich sytuacjach nie mam tej ochrony?

 • Mała1977

  Dodano 2013-06-21 16:07 przez Mała1977

  Umowa na pół etatu, bo często biorę zwolnienie na dziecko?

  Witam,
  Mam takie pytanie dotyczące mojej pracy. Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim w marcu 2013 r., bo sytuacja materialna nie pozwoliła mi pozostać z dzieckiem na urlopie wychowawczym. Od tego momentu byłam już 3 razy na zwolnieniu na dziecko, bo często choruje.
  Z przyczyn takich, że jestem...

 • Karolina534

  Dodano 2014-12-09 13:41 przez Karolina534

  Powrót z urlopu macierzyńskiego i zmiana etatu na 7/8

  Witam,kończy mi się urlop macierzyński, następnie wykorzystam 2 miesiące zaległego urlopu wypoczynkowego i po powrocie chcę zmienić etat na 7/8.Kiedy powinnam złożyć wniosek o zmianę etatu - bedąc już na wypoczynkowym zaległym czy wcześniej? Czy od tego momentu zmiany etatu jestem chroniona i pracod...

 • magirad1985

  Dodano 2014-09-30 08:53 przez magirad1985

  Powrót po rocznym urlopie rodzicielskim

  Sprawa wygląda następująco: W październiku kończy mi się roczny urlop rodzicielski. Umowę mam na czas określony do 31.12.2014 r. Jestem już po rozmowie z pracodawcą i nie zamierza przedłużyć mi umowy. Mam wybrać zaległy urlop w wymiarze 58 dni plus 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem.
  Czego nie zdążę...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Urlop tacierzyński

  Urlop tacierzyński

  Urlop tacierzyński jest nowością w polskim prawie. Jak to z nowościami bywa: trochę się ich obawiamy i od nich stronimy. W tym wypadku warto jednak skorzystać z możliwości jakie daje nam kodeks pracy. Chwile spędzone z dzieckiem są bowiem ...

 • Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

  Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

  Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

 • Urlop macierzyński można przerwać

  Urlop macierzyński można przerwać

  Mama przebywająca na urlopie macierzyńskim może go przerwać, jeśli ona lub dziecko wymagają opieki szpitalnej - zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania