eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Nauczyciel po macierzyńskim wraca na 1/2 etatu


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2014-05-04 21:23 autor: skopek1

7 768 odsłon

Nauczyciel po macierzyńskim wraca na 1/2 etatu

Czy traci dotychczasowe przywileje? Jestem nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym na czas nieokreślony i do tej pory na cały etat. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim. We wrześniu wracam do pracy na pół etatu.

Dyrekcja mówiła, iż w związku ze zmniejszeniem ilości godzin tracę przywileje wynikające z mianowania (?!) i wspominała o niepłatnych wakacjach. Nie wiem gdzie mam szukać potwierdzenia w.w. opcji.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-04 21:43 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  To jakaś bzdura. KN i KP sie uzupełniają a nie wykluczają i z automatu nie może Pani straćić żadnych praw. Po urlopie macierzyńskim muszą Panią przyjąć na takich samych zasadach. Po tym czasie mogą Pani zaproponować zmniejszenie ilości godzin (pensum) maksymalnie o 1/2, lub zaproponować dopełnienie w innej placówce. Wynika to z KN. Jeżeli się Pani nie zgodzi, to dopiero wtedy może Pani dostac wypowiedzenie definitywne, od którego może się Pani odwołać do sądu. To tak ogólnie jeśli chodzi o szkoły "feryjne" i nauczycieli zatrudnionych z "mianowania".

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-04 21:45 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli zatrudnienie jest z mianowania ( a raczej tak), to obowiązuje tutaj ustawa Karta Nauczyciela, a w niej zapisane sposoby rozwiązania stosunku pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-04 22:58 autor odpowiedzi: skopek1

  czyli rozumiem iż zmniejszenie liczby godzin nie wiąże sie z utratą przywilejów wynikajacych z tytułu nauczyciela mianowanego? (Dodam, iż sama wnioskowalam o zmniejszenie pensum). Dyrekcja sugerowala mi, zebym wnoskowala o przyznanie urlopu wychowawczego, na ktorym to mialabym niby pracowac w wymiarze 1/2 etatu. Nie rozumiem tego...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-05 07:32 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Z tej odpowiedzi wynika, że nie wraca Pani z urlopu wychowawczego, tylko kontnuuje urlop i dodatkowo w trakcie tego urlopu podejmuje pracę na 1/2 etatu (tak to rozumiem). Warunki zatrudnienia pozostają bez zmian. Zmniejszy się tylko proporcjonalnie wynagrodzenie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-05 11:54 autor odpowiedzi: skopek1

  nie wiem czy jesno przedstawiłam sytuację, chcialam wrócić po (przysługującym obecnie rocznym ) urlopie macierzynskim wrcocic do pracy na mniejsza ilosc godzin. Dyrekcja sugeruje zas w zwiazku z tym zmiane warunkow umowy, jej zdaniem powinnam napisac wniosek o przedłuzenie urlopu wychowawczego, w trakcie ktorego mialabym pracowac w wymiarze 1/2 etatu...totalnie nie rozumiem takiego "zagrania", dodam tez, ze dyrekcja lubi "oszczedzac" na pracownikach, wiec pewnie wynikaja z tego dla budżetu miasta jakies oszczednosci a dla mnie jakies straty (znajac życie), chcialam sie tylko upewnic jak wyglada sprawa w świetle prawa

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-05 12:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jest drugie dno. Nie wyjaśnimy sobie w paru słowach wszystkiego na forum. Na mojej stronie internetowej znajdzie Pani numer telefonu do mnie. Jeżeli Pani chce to proszę zadzwonić.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-01 22:27 autor odpowiedzi: EwEeeeE

  Witam, proszę o pomoc. Jestem nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony, na pełen etat. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskin - teoretycznie do 30 lipca 2015.. przysługuje mi zaległy urlop, wg wyliczeń mogłabym wrócić do pracy 20 listopada. Biorąc pod uwagę moją specyfikę pracy, powrót wchodzi w grę jedynie we wrześniu. W związku z tym "skrócę" urlop rodzicielski do połowy maja i wybiorę urlop tak by 1 września wrócić do pracy. Chciałabym jednak wrócić skorzystać z urlopu wychowawczego ale jednocześnie wrócić do pracy na 1/2 etatu nie tracąc przy tym "pewności", że w następnym roku szkolnym będę miała zatrudnienie na "starych zasadach" i będę miała zapewniony pełen etat. Chodzi mi o to, czy decydując się na urlop wychowawczy i pół etatu będę miała zmienioną umowę czy będzie to jakiś aneks?? Bardzo prosze o odpowiedź. Dziękuję.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-02 13:03 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W takim przypadku sprawa nie jest jesdniznaczna, bo w grę wchodzą przepisy z K.p i K. N. Duzo zalezy od tego jaka ma Pani podpisana umowe. Czy jest to umowa o prace z K.p. czy trez umowa mianowania z K.N.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-02 14:11 autor odpowiedzi: EwEeeeE

  Witam, jest to umowa o pracę. Nie jestem jeszcze nauczycielem mianowanym.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-02 20:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W przypadku umowy o pracę mają zastosowanie przepisy K.p.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-12 17:42 autor odpowiedzi: siskra

  Witam,

  Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na umowe o prace na caly etat.
  W 2013 r i 2015 urodziam dwojke dzieci. Urlop macierzynski za drugie dziecko konczy mi sie w lutym br. Od marca do konca wrzesnia br mam do wykorzystania zalegle urlopy wypoczynkowe za dwojke dzieci. Po tym okresie planuje powrot do pracy na zmniejszonym etacie.
  Zgodnie z najnowszymi przepisami i nowelizacja ustawy ktora weszla w zycie w styczniu 2016 r. mam zapytania:
  1. Kiedy powinnam zlozyc wniosek o wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?
  2. Kiedy powinnam zlozyc wniosek o zmniejszenie etatu (biorac pod uwage rowniez fakt specyficznego trybu funkcjonowanoa placowek oswiatowych)
  3. Jak wyglada okres ochronny po zlozeniu wniosku? Od kiedy sie on liczy i ile trwa?
  4. Czy pracodawca moze odrzucic wniosek o zmniejszenie etatu?
  5. Co w sytuacji jezeli pracodawca nie dysponuje wystarczajaca liczba godzin (brak naboru do klas) i nie moze mi zaproponowac oczekiwanej przeze mnie liczby godzin w jego placwce? np. 3/4 etatu. Czy wwczas syrekcja musi mi zaproponowac dopelnienie etatu w innej szkole?

  Z gry dziekuje za odpowiedz.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-14 13:31 przez konto usunięte

  7/8 etatu a prawa pracownika

  Witam,mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Firma zatrudnia 10 osób. Niebawem wracam z urlopu macierzyńskiego i chciałabym skorzystać z niepełnego wymiaru godzin (7/8 etatu) zamiast urlopu wychowawczego. Z obniżonego etatu chciałabym skorzystać po wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego.
  Pro...

 • skybar

  Dodano 2013-12-03 12:09 przez skybar

  Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim na na pół etatu

  Witam,
  co do sytuacji: żona pracowała w firmie, która sprzedaje odzież na pełen etat. Zaszła w ciążę, urlop macierzyński, urlop wychowawczy itd. Nasza córeczka ma już prawie 2 lata i żona myśli o powrocie do pracy. Po rozmowie z pracodawcą okazało się, że nie ma wolnego pełnego etatu i proponują żon...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-02-05 12:22 przez konto usunięte

  Powrót w niepełnym wymiarze czasu pracy

  Jestem obecnie na końcówce urlopu macierzyńskiego. Spółka Skarbu Państwa w której jestem zatrudniona w okresie mojego urlopu została sprywatyzowna i przejęta przez podmiot gospodarczy, który zajmuje się zupełnie inną działalnością gospodarczą aniżeli mój dotychczasowy pracodawca.
  O tym wszystkim wie...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-28 22:51 przez konto usunięte

  Jak przejść z pełnego etatu na połówkę?

  Pracuję od 9 lat w prywatnej firmie na czas nieokreślony na pełnym etacie. Teraz chciałabym przejść na pół etatu i to jak najszybciej. Jak się za to zabrać? Czy muszę uzasadnić szefowi dlaczego chcę to zrobić? Czy może mnie zwolnić?

 • Teodor2014

  Dodano 2014-05-06 17:41 przez Teodor2014

  Likwidacja stanowiska pracy przed odejściem na L4 z powodu ciąży

  Witam!
  Pracuję w korporacji, mam umowę na czas nieokreślony. Jestem w 12 tygodniu ciąży. Niedawno dowiedziałam się o likwidacji mojego stanowiska pracy. Przełożony, nie wiedząc jeszcze, że jestem w ciąży, polecił mi "poszukać sobie" odpowiedniej dla mnie roli w innym zespole dając mi czas na decyzję...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Prawo pracy - rewolucyjne zmiany od 1 sierpnia 2022 r.

  Prawo pracy - rewolucyjne zmiany od 1 sierpnia 2022 r.

  Wydłużenie urlopów rodzicielskich, dodatkowe urlopy opiekuńcze, udogodnienia dla pracowników mających dzieci – to niektóre ze zmian jakie mają zostać z początkiem sierpnia wprowadzone do kodeksu pracy. Nowe regulacje nie dotyczyć jednak ...

 • Urlop macierzyński i rodzicielski w pigułce

  Urlop macierzyński i rodzicielski w pigułce

  Od początku bieżącego roku każda świeżo upieczona mama może przez rok pozostać w domu z dzieckiem. Kobiety, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w oparciu o umowę o pracę lub same opłacają składki chorobowe, są uprawnione do ...

 • Czytnik linii papilarnych kontra prawa pracownika

  Czytnik linii papilarnych kontra prawa pracownika

  Kontrola czasu pracy – dziś to już zdecydowanie coś więcej niż tylko codzienne podpisywanie zeszytu z listą obecności. Pracodawcy, dążąc do maksymalizowania efektywności pracowników, coraz częściej decydują się na stosowanie w ...

 • Obniżenie wymiaru czasu pracy na wniosek pracownika

  Obniżenie wymiaru czasu pracy na wniosek pracownika

  W aktach osobowych pracownika musi się znaleźć pismo pracownika wnioskującego o obniżenie wymiaru czasu jego pracy. Jeżeli pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego, może bowiem złożyć do pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie wymiaru ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania