eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Rozwiązanie umowy na zastępstwo


2014-04-29 13:14 autor: bibolok

3 525 odsłon

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Firma zatrudnia pracownika na umowę na zastępstwo. Wiadomo, że rozwiązanie umowy następuje w momencie powrotu pracownika. Planowany jest powrót pracownika będącego obecnie na zwolnieniu chorobowym, ale ów pracownik chce wykorzystać jeszcze zaległy urlop z zeszłego roku. Czy w tej sytuacji można rozwiązać umowę z pracownikiem zastępującym w dniu faktycznego powrotu do pracy pracownika, tj. po urlopie?

Druga kwestia: sytuacja wymaga przeprowadzenia remanentu (sklep). Zatem obecni powinni być zarówno pracownik powracający po zwolnieniu, jak i pracownik zastępujący. Czy tak może być?

Czy to byłoby zgodne z prawem? Czy można "przeciągnąć" umowę zastępstwo na czas inwentaryzacji i wykorzystania urlopów?

Dziękuję za poradę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-04-29 13:22 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Pracownik zastępujący powinien pracować do dnia, kiedy zastepowany faktycznie wróci do pracy;zatem jeśli jest to umowa na zastępstwo za czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika XY, to może pracować podczas jego urlopu (czy innej nieobcności jak urlop bezpłatny, chorobowe, macierzyński i in.)

  bibolok skomentował/a odpowiedź 2014-04-29 13:35

  Dziękuję. A co z inwentaryzacją, na której muszą być obecni obaj pracownicy

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-29 15:40 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Nie jestem pewna, czy przy inwentaryzacji muszą być obecni wszyscy zatrudnieni, czy faktycznie pracujący w okresie, za jaki przeprowadzana jest inwentaryzacja. Jeśli zachodzi konieczność, by obaj pracownicy stawili się wówczas do pracy, proponuję przeprowadzić inwentaryzację tuż po powrocie zastępowanego pracownika; wówczas umowa z pracownikiem zastępującym się rozwiąże, a jemu na czas inwentaryzacji można zaproponować umowę zlecenie/o dzieło.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2015-08-09 19:53 przez konto usunięte

  Rozwiązanie umowy o pracę

  Witam, jako, że nigdy jeszcze nie miałem styczności z rozwiązywaniem umowy, to pozwolę się Was spytać o parę rzeczy. Na początek parę faktów: mam umowę na czas określony, która obowiązuje do 30.06.2017, jednak z pewnych przyczyn, będę zmuszony się zwolnić na początku października. W umowie widnieje,...

 • anulka_ap

  Dodano 2014-04-04 11:56 przez anulka_ap

  Umowa na zastępstwo w szkole a powrót zastępowanego pracownika. Co z wypowiedzeniem i urlopem?

  Witam,
  chciałabym się dowiedzieć czy w sytuacji kiedy z dniem 1 lipca wraca z urlopu wychowawczego koleżanka, za którą ja mam umowę na zastępstwo obowiązuje mnie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia?
  Pracuję w szkolę, obowiązuje mnie karta nauczyciela. Czy przysługuje mi w lipcu wypłata zaległego urlopu...

 • anett

  Dodano 2014-05-05 13:31 przez anett

  Likwidacja oddziału a powrót do pracy po macierzyńskim

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w firmie ponad 3 lata. Pprzez ostatni rok byłam na macierzyńskim i rodzicielskim, teraz wykorzystuje zaległy urlop wypoczynkowy.
  Oddział, w którym byłam zatrudniona został zamknięty , a pracodawca główną siedzibę ma oddaloną od mojego m...

 • pszczułka

  Dodano 2016-04-01 19:28 przez pszczułka

  Powrót do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym

  Witam,mam 4 dni urlopu wypoczynkowego za rok 2014 oraz 26 dni urlopu za rok 2015, lecz od 15 maja 2015 do 11 listopada 2015 to okres chorobowy, a od 12 listopad do 10 maja tego roku to zasiłek rehabilitacyjny. Jednocześnie nadmieniam, że od 13 kwietnia do 6 maja tego roku będę odbywał turnus rehabil...

 • anna0011

  Dodano 2015-01-20 23:09 przez anna0011

  Czy pracodawca może mi nie udzielić urlopu wychowawczego?

  Witam,co będzie jeżeli pracodawca nie podpisze mi urlopu wychowawczego do 1 lutego? Podanie złożyłam 14 stycznia. Czy będąc na wychowawczym mogę przynieść L4 przed 1 września, kiedy mi się kończy wychowawczy np. 28 sierpnia?Kiedy mogę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy za 2014 rok?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania