eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy osoba prywatna może wystawić rachunek?


2014-04-26 01:29 autor: alaa.94

167 300 odsłon

Czy osoba prywatna może wystawić rachunek?

Witam, 

jestem osobą prywatną, która chce dorobić sobie wykonując zdjęcia. Nie robię tego w sposób ciągły (dopiero pierwszy raz się za to zabrałam), więc nie jestem zobligowana rozpocząć działalności, ale czy w takim przypadku mogę wystawić rachunek firmie, dla której wykonywałam zdjęcia? Dodam, że podpisaliśmy wcześniej umowę na wykonanie zdjęć.

Jeżeli tak, to jak powinien on wyglądać? Co powinnam zrobić później? Czy jeżeli mówimy o kwocie 450 zł to czy muszę się z niej jakoś rozliczać z VAT-u?

Dodam, że jako chodzi o zdjęcia to całość trwa kilka godzin, więc wydaje mi się, że ubezpieczeń też chyba nie powinnam płacić.

DZIĘKUJĘ za odpowiedź!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

 • 2014-04-26 23:05 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  osoba fizyczna może wykonywać usługi  podpisując umowę o dzieło lub zlecenia  z firmą . Wówczas wystawia rachunek do powyższej umowy .Jest to przychód z dzialalności wykonywanej  osobiście ( art 13 ust u.p.d.o.f.)  ). Nie stanowi to wówczas dzialaności gospodarczej aVat nie wystąpi

  Oceń odpowiedź 0 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-26 23:09 autor odpowiedzi: alaa.94

  Czyli wystarczy, że po wystawieniu rachunku zapłacę podatek 18% od wynagrodzenia?

  Oceń odpowiedź 3 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-29 19:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie do końca. Jeżeli zawieramy ową umowę z firmą - to występuje tutaj tzw. płatnik - a więc firma, która zleca wykonanie określonych prac. To ona z wypłacanego wynagrodzenia powinna obliczyć, potrącić oraz przekazać do fiskusa zaliczkę na podatek dochodowy.

  PaulinaK2 skomentował/a odpowiedź 2017-03-24 05:45

  Witam, A jeśli płatnik to w tej sytuacji firma zagraniczna? W jaki sposób ma sie rozliczyć z polskim FISKUSEM? Czy Zleceniobiorca nie może tego zrobić? pozdrawiam, Paulina

  Oceń odpowiedź 1 19

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-05 14:03 autor odpowiedzi: agawe

  Witam. Chciałbym podpiąc się pod wątek :)

  A jak sprawa wygląda jeśli tą umowę o dzieło zawierają dwie osoby fizyczne (np. o wykonanie jakiegoś przedmiotu)? Czy jest mozliwość wystawienia jakiegoś rachunku przez osobę bez działalności? Jak takie coś rozliczyć?

  Oceń odpowiedź 8 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-06 20:33 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Nie ma przeszkód aby dwie osoby zawarły taką umowę  . Wówczas nie ma potrzeby wystawiania  rachunku  a dowodem jest  to umowa ,Opodatkowania musi dokonać wykonawca dzieła . W tym celu w składanym przez siebie zeznaniu rocznym PIT-36 powinien on do pozostałych przychodów, do których ma zastosowanie skala podatkowa, dodać przychody osiągnięte z tytułu umowy zlecenia (o dzieło) zawartej z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej i od łącznej kwoty obliczyć podatek. Na zleceniodawcy (zamawiającym dzieło) nie ciążą obowiązki płatnika.

  Oceń odpowiedź 2 21

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-06 19:41 autor odpowiedzi: zebtan

  a jeśli ja wynajmujac mieszkanie firmie oprocz kwoty najmu , od ktorej place podatek wystawiam im rachunek na kwotę miesiecznych opłat (czynsz, prad itp), na tej podstawie pokrywaja poniesione przeze mnie koszty. Jak taki rachunek powinien wyglądać, czy te pieniądze tez gdzies wykazuję, np w dochodzie , place od nich jakis podatek?

  Oceń odpowiedź 1 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-20 20:35 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Wszystko zależy od postanowień umowy. Coraz częściej spotykamy zapisy, że wydatki związane z mediami obciążają najemcę lokalu, przy czym w samej zapłacie może pośredniczyć wynajmujący. Wtedy kwoty odpowiadające wartościom zużytych mediów nie są przychodem.

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-25 09:10 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam. Jestem osobą prywatną, wykonałam wraz z mężem ( który jest płatnikiem KRUS) usługę osobie prywatnej (było to wyczyszczenie placu pod budowę) i w ramach zapłaty mieliśmy zabrać rośliny tam rosnące (niewiele warte - krzaki czarnej porzeczki ok 5 letnie), teraz ten Pan domaga się zapłaty za owe krzaki gdzie wcześniej nie było o tym mowy. Co mogę zrrobić w tej sprawie? Czy mogę mu wystawić jakiś rachunek lub fakturę?

  Oceń odpowiedź 0 18

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-05 19:18 autor odpowiedzi: Etnostrefa

  Również mam pytanie w tej kwestji... Jestem osobą fizyczną, wykonuje różne akcje- zabawy dla dzieci. Do tej pory dostawałam umowę o dzieło lub zlecenie, ale dzisiaj zadzwoniła do mnie kbieta ze spółdzielni by zorganizować zajęcia dla dzieci na półkoloniach w doku kultóry i mówi mi że ona żadnej umowy o dzieło i zlecenie nie wystawi, ja mam jej wystawić rachunek. W jakiej formie? Mogę to jakoś zrobić nie zakladając firmy? Jak ona mi nie wystawia umowy o dzieło to ja mam jej taką wystawić? Czy do tego jakiś osobny rachunek?

  Oceń odpowiedź 9 18

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-07 00:30 autor odpowiedzi: Nemhain

  Dzień dobry,

  również podłączam się do tematu. Jestem w trochę INNEJ sytuacji. Jako studentka chcę sprzedać swoje prace (ceramika, obrazy), ale chcę to zrobić całkowiecie legalnie, ale nie mam założonej działalności gospodarczej. Czy mam wystawiać rachunki? Czy jeśli suma nie przekroczy kwoty zwolnionej z podatku nie muszę niczego robić? Będę wdzieczna za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 3 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-11 08:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Etnosterefa - tutaj zalecam dokładne wyjaśnienie kwestii. Spółdzielnia bowiem i tak będzie płatnikiem, jeżeli Ty nie prowadzisz firmy, a co za tym idzie, będzie na niej spoczywał obowiązek rozliczenia ewentualnych składek i zaliczki na podatek. Stąd pytanie, czy ich nie interesuje osoba z działalnością gospodarczą?
  Nemhain rachunki nie są konieczne. Niemniej pytanie, czy nie spełni Pani tutaj definicji działalności gospodarczej. Jeżeli będzie to sporadyczne i w niewielkich kwotach - to wszystko gra. Jeżeli jednak stanie się to stałym źródłem dochodu, organy podatkowego mogą wskazywać na prowadzenie firmy w tym zakresie.

  Nemhain skomentował/a odpowiedź 2015-05-11 19:00

  Serdecznie dziękuję za odpowiedź! Byłaby to jednorazowa, może tygodniowa sprzedaż, która może powtórzy się za rok. Zastanawiam się tylko co stałoby się, gdyby łączna cena moich prac przekroczyłaby kwotę zwolnioną z podatku. Będę wdzięczna za jeszcze tę jedną radę.

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-21 06:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nemhain - rozliczyć z uzyskanych pieniędzy należałoby się tak czy inaczej (bez względu na to, czy dochód będzie poniożej czy powyże kwoty wolnej). Jeżeli uzyskane dochody przekroczą kwotę wolną, trzeba będzie po prostu zapłacić podatek. Właściwy jest tutaj formularz PIT-36.

  Anika2001 skomentował/a odpowiedź 2016-03-15 20:23

  Mam pytanie - nie prowadzę działalności gospodarczej, jestem artysta muzykiem zatrudnionym na etacie i zdarza mi się wykonywać dzieło (recital). Ostatnio zlecona praca została przeze mnie wykonana (są dowody umawiana się na koncert - kilkadziesiąt stron korespondencji plus dokumentacja filmowa i fotograficzna z koncertu), ale mam trudność z wyegzekwowaniem należności (kwota jest w korespondencji). Firma windykacyjna zaproponowała mi rozwiązanie w formie wystawienia rachunku - nie ma fizycznie podpisanej umowy i mogę dochodzić roszczenia na drodze sądowej, ale można to skrócić rachunkiem. Stąd moje pytanie - mogę w takim wypadku wystawić rachunek jednorazowo? Anika

  Oceń odpowiedź 2 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-08 11:29 autor odpowiedzi: KatarzynaHelena

  Dobrze, że tutaj trafiłam. Znalazłam to czego potrzebowałam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-26 10:22 autor odpowiedzi: edyta91

  Mam pytanie czy jako osoba fizyczna, którą nie prowadzi działalności gospodarczej moge wystawić rachunek ? Jeżeli nie to w jaki inny sposób mogę rozliczyć się z firmą ?

  Oceń odpowiedź 10 34

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-06-13 11:41 autor odpowiedzi: misie.nico

  Jestem osobą prywatną i dla prywatnej osoby wykonałam usługę artystyczmo bidowlaną. Teraz ta osoba rzada odemnie rachunku- czy mogę? i jak go wystawić? Czy do usług jest doliczany podatek?

  Doleo skomentował/a odpowiedź 2016-08-29 10:24

  Podlaczam sie do pytania, jestem osoba fizyczná, firma chce podpisac ze mna umowe o dzielo i ja mialabym im wystawic rachunek, w umowie jest zapis ze moj zysk bedzie pomnijszony o podatek dochodowy, czy to znaczy ze ona odprowadza podatek? rozumie ze na moje imie? Ja bede musiala sie potem z tego rozliczyc ale bedzie to juz przez nich zgloszone czy tak?

  Oceń odpowiedź 7 17

  skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • marcin84

  Dodano 2013-03-11 18:05 przez marcin84

  Jaką umowę sporządzić?

  Witam, chcę wykonać usługę i osoba prowadząca przedszkole chce uzyskać rachunek uproszczony. Jaką umowę powinienem zawrzeć i jaki rachunek wystawić, jeżeli nie prowadzę działalności gospodarczej? I co z podatkiem? Proszę o pomoc.

 • henryk137

  Dodano 2013-12-30 17:15 przez henryk137

  Czy w 2014 roku zamiast rachunków trzeba wystawiać faktury?

  Jestem zwolniony z VAT ze względu na to, że prowadzę ośrodek szkolenia kierowców. Do tej pory wystawiałem rachunki dla firm. Słyszałem że od 1.01.2014 zamiast rachunków należy wystawiać faktury. Czy to prawda?

 • konto usunięte

  Dodano 2016-02-03 20:00 przez konto usunięte

  Rachunek za zajęcia w przedszkolu

  Witam!
  Mam pytanie, prowadzę od czasu do czasu zajęcia jednorazowe w różnych przedszkolach. Nie prowadzę działalności gospodarczej. A na codzień mam umowę o pracę na cały etat.
  Czy mogę wystawiać rachunek dla takiej pracówki? Czy muszę podpisywać z nimi mowę o dzieło czy zlecenie? Czy może to być um...

 • Zuza102

  Dodano 2014-02-26 11:10 przez Zuza102

  Rachunek uproszczony bez działalności i umowy?

  Na jakich zasadach można wystawiać rachunek uproszczony oraz czy może to zrobić osoba fizyczna, nie prowadząca działalności gospodarczej? Chodzi o usługę przygotowania materiałów na imprezę firmową. Zleceniodawca nie chce zatrudnić mnie na umowę zlecenie i jednocześnie pyta o rachunek uproszczony.
  N...

 • Afra

  Dodano 2013-06-23 20:10 przez Afra

  Rachunek do umowy czy rachunek z działalności gospodarczej

  Dzień dobry,
  W marcu podpisałam umowę o działo autorskie, w czerwcu umowę zlecenie. Nie otrzymałam jeszcze wynagrodzeń za tych umów. Od 1 lipca będę miała zarejestrowaną działalność gospodarczą, gdzie PKD pokrywa się z tym co robiłam na umowę o dzieło i zlecenie. Wypłaty otrzymam w lipcu, czyli już ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania