eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › L4 w ciąży a nowa praca


2014-03-15 10:02 autor: konto usunięte

3 856 odsłon

L4 w ciąży a nowa praca

Witam potrzebuję porady,

przez 5 lat pracowałam na umowie o pracę, zwolnili mnie. Od 6 miesięcy jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, który właśnie mi upływa. Przez cały ten okres poszukiwałam pracy rozsyłając CV i odbywając rozmowy kwalifikacyjne z marnym skutkiem.

Obecnie jestem w 12. tygodniu ciąży. Tydzień temu dostałam telefon, że zwolniło się miejsce, na które aplikowałam i byłam na wstępnych rozmowach. Byłam druga w kolejce.

Pierwsza dziewczyna zrezygnowała. Praca ta jest zbyt ciężka, jak dla kobiety w ciąży. Noszenie ciężkich rzeczy, praca w nocy, długogodzinne stanie. Ponieważ jestem sama (bez partnera) muszę z czegoś żyć oraz zapewnić dziecku minimum potrzeb. Na rodziców nie mam co liczyć.

Moje pytanie brzmi: po jakim czasie, ilu przepracowanych dniach od momentu podpisania umowy o pracę (na 3 miesiące), mogę iść na L4? 

Pozdrawiam,

Marika

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-15 13:45 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli nie ma pani wcześniejszego 10 letniego okresu ubezpieczenia, to obowiązuje okres wyczekiwania wynosi on 30 dni. Oznacza to, że po 30 dniach pracy można przejść na "płatne" L-4.

  morpheusgirl skomentował/a odpowiedź 2016-01-20 21:32

  Czyli jeśli ktoś przepracował nieco ponad tydzień, poszedł na L4 z powodu problemów z ciążą to przez całą ciążę (L-4 do końca) nie dostanie wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego, tak?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kara2302

  Dodano 2013-10-13 19:54 przez kara2302

  Kiedy mogę iść na L4 będąc w ciąży?

  Witam,
  od 14.05.2013 roku do 31.07.2013 pracowałam na umowę o pracę na pełny etat. Potem od 1.08-26.09.2013 roku byłam na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji po ustaniu zatrudnienia. Zwolnienie było do 02.09, ale miałam wezwanie na komisję lekarską i lekarz stwierdził, że jestem zdrowa choć dalej...

 • martynaw85

  Dodano 2014-09-10 09:29 przez martynaw85

  Zwolnienie z pracy w ciąży

  Witam serdecznie,
  mam pytanie: od czerwca 2014 roku byłam zatrudniona w firmie. Umowa była przedłużana co miesiąc aż do 31.08.2014 r. Od 5.08.2014 jestem na zwolnieniu lekarskim, ponieważ jestem w ciąży.
  Ciąża jest zagrożona, więc bez L4 się nie obejdzie. Rozmawiając z szefową poinformowała mnie, że...

 • dzi3ek

  Dodano 2014-01-07 16:50 przez dzi3ek

  Zatrudnienie przez agencję pracy i koniec umowy. Jakie świadczenia do końca ciąży i co robić dalej?

  Witam,
  jak już mi wiadomo firma, w której pracuję przez agencję pracy ze względu na moją ciążę nie zamierza mi przedłużyć dalej umowy. Wiem, że idąc na L4 mam prawo do zasiłku chorobowego do końca trwania ciąży, ale co dalej?!
  Co mogę teraz zrobić? Zostałam pozbawiona prawa do zasiłku macierzyńskieg...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-12 18:18 przez konto usunięte

  Czy należy się zasiłek, jeśli mąż ma pole o powierzchni 2 ha przeliczeniowego?

  Witam,
  czy należy mi się cokolwiek z urzędu pracy, jeśli zwolni mnie pracodawca, po powrocie z urlopu wychowawczego (3-letniego)? Umowę mam na czas nieokreślony, miałam minimalne wynagrodzenie.
  Problemem jest to, że wyłącznie na męża jest ziemia, ok. 5 ha przeliczeniowego. Czy w związku z tym, muszę...

 • elaszczyp

  Dodano 2014-07-21 16:59 przez elaszczyp

  Ciąża 12 tydzień. Jak zdobyć prawo do macierzyńskiego?

  Witam,
  jestem w 12. tygodniu ciąży i jestem zarejestrowana na bezrobociu, ale nie pobieram żadnego zasilku.
  Czy jeżeli zdecyduję się na pracę na pełny etat, to mogę iść na L4? Będzie mi przysługiwać macierzyński i nie będę mieć problemów z ZUS-em?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

  Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

  Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z ...

 • Jak zacząć szukać nowej pracy po zwolnieniu?

  Jak zacząć szukać nowej pracy po zwolnieniu?

  „Utrata pracy wiąże się z wejściem naszej psychiki w kilka faz. Najwięcej siły i optymizmu mamy do trzech miesięcy po zwolnieniu. To czas, w którym trzeba szukać bardzo intensywnie nowego pracodawcy” – zaleca Aleksandra Pocheć ...

 • Czas na zmianę pracy? 10 sygnałów, których nie należy lekceważyć

  Czas na zmianę pracy? 10 sygnałów, których nie należy lekceważyć

  „Są ludzie, którzy chętnie chodzą do pracy, lubią to, co robią i dobrze zarabiają. Jeśli nas to dziwi, to pierwszy sygnał, że przyzwyczailiśmy się do zawodowej bylejakości” – mówi Aleksandra Pocheć, ekspertka serwisu ...

 • 3 oznaki, że grozi Ci zwolnienie z pracy

  3 oznaki, że grozi Ci zwolnienie z pracy

  Nawet jeśli ludzie zwykle mówią, że "spodziewałem się tego", to komunikat o utracie pracy jest na ogół naprawdę niemiłym zaskoczeniem. Oczywiście poza zapowiadanymi z dużym wyprzedzeniem restrukturyzacjami obejmującymi likwidację ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania