eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Macierzyński dla nauczyciela na zastępstwie


2014-03-11 21:27 autor: wela1

12 103 odsłon

Macierzyński dla nauczyciela na zastępstwie

Witam!

Jestem nauczycielem kontraktowym na zastępstwie za Panią na urlopie macierzyńskim. W umowie widnieje, iż jestem zatrudniona do momentu powrotu Pani XY, tj. do 1 września. Jestem w 7 tygodniu ciąży, rozwiązanie nastąpi w listopadzie, czyli po powrocie koleżanki. Czy po porodzie będzie mi przysługiwał urlop macierzyński? Czy taka umowa może być rozwiązana?

Pytanie zaktualizowano 2014-03-12 13:37

Czy jest zatem jakiś sposób, aby otrzymać zasiłek macierzyński nie będąc pracownikiem? Co z ubezpieczeniem chorobowym? Czy można je opłacać jedynie jeśli ma się zatrudnienie?

Pytanie zaktualizowano 2014-03-20 13:45

Proszę o jeszcze jedą odpowiedź, co w momencie, gdy przebywałabym na L4 lub innym zwolnieniu (bo na to się zanosi)? Czy pomimo mojej fizycznej nieobecności dyrekcja mogłaby rozwiązać ze mną umowę? Czy wtedy również nie przysługują mi żadne świadczenia po porodzie? Czy może tak się stać, że pozostanę bez środków do życia? Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-03-11 21:45 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Urlop macierzyński przysługuje osobom  zatrudnionym. W przypadku  umowy na zastępstwo nie stosuje się art. 177 § 31 Kodeksu pracy, a co za tym idzie nie ulega ona przedłużeniu do dnia porodu, jeżeli uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. W wyroku z dnia 23 października 1996 r.Sąd Najwyższy stwierdził, że dopuszczalne jest zatrudnienie nauczyciela, spełniającego wymagania, przewidziane w art. 10 ust. 2 pkt 2-4 Karty nauczyciela, na podstawie umowy o pracę na czas określony, uzasadnione potrzebą zastępstwa nieobecnego nauczyciela (I PRN 92/96 OSNAPiUS, 1997, nr 8, poz. 130).

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2014-03-12 13:40 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli umowe miałaby Pani do dnia porodu, to wtedy otrzymałaby PAni zasiłek . Ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkiwe przy umowie o pracę (moz byc na czas okreslony) lub dobrowolne, przy umowie zlecenie lub własnej DG.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-20 14:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    W przypadku umowy na zastępstwo, pracodawca nie ma obowiązku jej przedłuzenia. Do dnia porodu może Pani pobierac zasiłek chorobowy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-02 17:36 autor odpowiedzi: lena

    Witam , to co napisał   Pan Ekspert jak najbardziej jest prawdziwe, niemniej jednak nie dotyczy to nauczycieli. Albowiem Karta Nauczyciela wyrażnie mówi o tym, że jeżeli dyrektor zatrudnia nauczyciela KONTRAKTOWEGO wówczas umowa winna być zawarta na czas określony, co automatycznie daje Pani prawo do przedłużenia umowy - do dnia porodu. W wyniku czego obowiązkiem Pracodwacy jest sporządzenie aneksu do umowy o pracę.
    Byłam w identycznej sytacji jak Pani i wiem co piszę !!!!  Skontaktowano mnie z Radcą Prawnym zajmującym się sparwami oświaty, jak i z sędzią, którzy potwiedzili moje i mojej dyrekcji przypuszczenia. Umowę o pracę przedłużono mi do dnia porodu i z tego tytułu należą mi się wszystkie przywileje.

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-02 20:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pani Lena też ma rację, ale ...
    zgodnie z przepisem art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.), w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie trwania roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub nauczycielem mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy zawiera się na podstawie umowy o pracę na czas określony, to znaczy, że możliwe jest zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo.
     W wyroku z dnia 23 października 1996 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że dopuszczalne jest zatrudnienie nauczyciela, spełniającego wymagania, przewidziane w art. 10 ust. 2 pkt 2-4 Karty nauczyciela, na podstawie umowy o pracę na czas określony, uzasadnione potrzebą zastępstwa nieobecnego nauczyciela (I PRN 92/96 OSNAPiUS, 1997, nr 8, poz. 130).  Takimi potrzebami, (przyczynami) może być zwolnienie lekarskie, urlop bezpłatny, urlop dla poratowania zdrowia. W przypadku wspomnianej umowy nie stosuje się art. 177 § 31 Kodeksu pracy, a co za tym idzie nie ulega ona przedłużeniu do dnia porodu, jeżeli uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

    Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2014-12-02 20:59
    Oczywiście, wszystkie wątpliwości rozstrzygnie sąd i to on będzie miał ostatnie zdanie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • evelinka_

    Dodano 2013-12-27 18:19 przez evelinka_

    Aneks na zastępstwo do umowy o pracę a ciąża

    Witam,
    posiadam umowę o pracę zawartą do listopada 2015 roku jako zastępca kierownika, natomiast od grudnia 2013 roku dostałam aneks, który zmienia moją umowę na czas zastępswa P. X (dokładny zapis: "z dniem 10.12.2013 zmieniają na mocy aneksu wiążącą ich umowę o pracę zawartą w dniu 01.06.2012 na c...

  • madzialenka244

    Dodano 2013-10-23 13:21 przez madzialenka244

    Czy mają prawo nie przedłużyć mi umowy?

    Witam,
    31.12.2013 r. kończy mi się umowa o pracę, a na 21.01.2014 r. mam termin porodu. Firma, w ktorej pracuję, z tego co się dowiadywałam nie przedłuży ze mną umowy (byłaby to już 3. umowa), ponieważ jak to powiedziano nie preferują przedłużania umów takim osobą jak ja (chodzi o posiadanie dziecka...

  • inez1985

    Dodano 2014-10-07 15:52 przez inez1985

    Umowa na zastępstwo, rozwiązanie umowy przed porodem

    Witam,
    na początku przedstawię swoją sytuację. Pod koniec 2013 roku podpisałam umowę na zastępstwo za pracownika będącego w ciąży "na czas nieobecności z powodu długotrwałej choroby, urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.....".
    Na początku 2014 roku dowiedziałam się, że sama jestem w ciąży...

  • Baśśśka

    Dodano 2014-07-10 13:05 przez Baśśśka

    Wypowiedzenie umowy na zastępstwo kilka dni przed porodem

    Witam, 
    01.10.2012 podpisałam umowę o pracę na zastępstwo za pracownika, który jest obecnie na urlopie wychowawczym, jednak zaszłam w ciążę i z racji zawodu jaki wykonuję od 1.01.2014 jestem na zwolnieniu lekarskim.
    Data porodu jest wyznaczona na 10.08.2014, ale dzisiaj otrzymałam pismo, że z dniem ...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-03-16 15:27 przez konto usunięte

    Umowa na zastępstwo a ciąża

    Witam,
    jestem od roku zatrudniona na zastępstwo, umowa kończy się w lipcu, bo dziewczyna wraca gdzieś w październiku po wykorzystaniu urlopu z macierzyńskiego, ja jestem w 7. tygodniu ciąży. Jeszcze nic nikomu nie mówiłam, bo nie wiem czy utrzymam ciążę.
    Chciałabym wiedzieć, co mam robić dalej: czy ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Umowa o pracę na zastępstwo a ciąża pracownicy

    Umowa o pracę na zastępstwo a ciąża pracownicy

    Przepisy prawa pracy gwarantują szereg przywilejów zatrudnionej spodziewającej się potomstwa. Nieco niekorzystniej w tym zakresie kształtuje się sytuacja przyszłej matki, która pracuje w oparciu o umowę o pracę na zastępstwo. Mimo że ...

  • Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

    Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

    Rozważmy następujący przypadek: na okres nieobecności pracownika X, będącego na urlopie wychowawczym (od 1 maja 2007 r. do 31 maja 2008 r.) zatrudniliśmy pracownicę Y. Dnia 10 lutego 2008 r. okazało się, że pracownica Y jest w drugim ...

  • Naruszanie praw pracowników będzie można zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy?

    Naruszanie praw pracowników będzie można zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy?

    Projektowana ustawa ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa w miejscu pracy, która ma na celu dostosowanie do unijnej dyrektywy z 23 października 2019 r., wskazuje na Państwową Inspekcję Pracy jako na organ do udzielania informacji ...

  • Ciąża a praca: nadgodziny, delegacje, praca w nocy

    Ciąża a praca: nadgodziny, delegacje, praca w nocy

    Jakie prawa ma w pracy ciężarna kobieta? Czy szef może od niej wymagać pozostawania w pracy po godzinach lub wyjazdu w podróż służbową? Czy takie działanie pracodawcy jest dopuszczalne w świetle przepisów prawa pracy, oraz czy zgoda ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania