eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Koniec urlopu wychowawczego i umowy na czas określony a początek drugiej ciąży


2014-03-10 17:34 autor: malgorzata.p123

2 757 odsłon

Koniec urlopu wychowawczego i umowy na czas określony a początek drugiej ciąży

Proszę o informację. Jestem obecnie w początku 2 miesiąca ciąży, z końcem marca kończy mi się umowa, a co za tym idzie urlop wychowawczy. Wyliczyłam, że z końcem umowy będę w 10 tygodniu ciąży. Wiem, że powyżej 3 miesiąca ciąży pracodawca z mocy prawa musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu. A jeśli ciąża jest krótsza?

Jeszcze nie powiadomiłam o tym fakcie pracodawcy. Ginekolog może mi, że tak powiem nieładnie dołożyć te dwa tygodnie i wypisać zaświadczenie (trzeba się ratować).

I moje drugie pytanie: czy pracodawca może zażądać ode mnie np. wydruku z USG, który, by stwierdział wiek ciąży czy wystarczy, że zaniosę mu zaświadczenie od ginekologa? Czy on może dociekać, w którym wieku jest na prawdę ciąża? Tu chodzi o dwa tygodnie, a wiadomo co za tym idzie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-08 18:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  No cóż, może Pani blefować. W ostateczności (musi mieć Pani tego świadomość) o całości zadecyduje sąd (jeżeli któraś ze stron wniesie pozew). Decyja pracodawcy z punktu widzenia prawa bedzie ważna. Pani musi ją zakwestionować, a wtedy należy wszelkie dowody dostarczyć do sądu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-08 19:07 autor odpowiedzi: malgorzata.p123

   

  dziękuję za odpowieź. Zabrzmiała ona grożąco i nie wiem czy chciał mnie Pan przestraszyć? ale bardzo dziekuję za napisanie w mojej sprawie.

  A zdażały się takie stuacje w sądzie? bo tak na prawdę jeśli chodzi o ciąże to dwa tygodnie w tą czy w tamtą stronę to nigdy nie ma pewności. USG też na 100% nie wykaże faktycznego wieku ciąży.Czy pracodawcy wnikają, sprawdzają który to tydzień?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-08 19:14 autor odpowiedzi: malgorzata.p123

  Drugie pytanie. Jeśli pracodawca rozwiąże ze mną umowę z wiadomej powyżej przyczyny i znajdę zatrudnienie gdziekolwiek indziej, to czy w nowej firmie mogę od razu np. po jednym dniu pracy pójść na zwolnienie na ciąże?, czy musze przepracować jakiś czas? Jaka to musiałaby być umowa, żebym mogła pójść na to zwolnienie? dziękuję za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-08 19:51 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Napisałem, jak może być-nie jak będzie. Umowa jeżeli jest zawarta na dłużej niz jeden miesiąc i jej koniec przypada na 12 tydzień ciąży musi zostać przedłuzona do dnia porodu. Po podpisaniu umowy w każdej chwili może Pani iśc na L-4.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-08 19:53
  Nie może to być umowa tymczasowa ani na zastępstwo. Od umów zleceń generalnie nie są odprowadzane składki chorobowe (dobrowolne), więc też nie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-08 20:46 autor odpowiedzi: malgorzata.p123

  Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź.

  Nie wiem jeszcze co robię, ale którąś z tych opcji muszę wybrać. Niestey nie każda kobieta może sobie pozwolić na ciąże, zwłaszcza drugą bez płatnego zwolnienia a następnie macierzyńskiego.

  Myślę, że będę się bała przedstawić dotychczasowemu pracownikowi zaświadczenie o ciąży i o jej wieku i poszukam innej pracy byle gdzie, żebym tyko dostala umowę. To będzie chamskie, ale trudno.

  A jeszcze chciałam zapytać o taką rzecz.

  W firmie w której jestem obecnie zatrudniona (przypominam, że jestem na wychowawczym) jakbym przedstawiła zaświadczenie o ciąży to pracodawca płaci przez jeden miesiąc pensję, czy od razu ZUS płaci???

  dziękuję

   

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-08 20:55 autor odpowiedzi: malgorzata.p123

  Jeszcze jedno dla pewności:

  zarowno przy zatrudnieniu do dnia porodu jak i przy zatrudnieniu w nowej firmie, w  której dostanę umowę o pracę na okres dłuższy niż jeden miesiąc będę miała płatne zwolnienie na ciążę 100% a następnie będę miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, ale przez rok czy przez pół roku? bo nie wiem jak w tych moich przypadkach patrzy się na urlop/zasiłek (?) rodzicielski.

  dziękuję za odpowiedź

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-08 21:02 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Przez rok. Proszę nie mieszać urlopu wychowawczego u dotychczosawgo pracodawcy z tym, co Pani zamerza po tym czasie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-10 18:49 autor odpowiedzi: malgorzata.p123

  aha ok, dziękuję, po prostu nie za bardzo się jeszcze orientuje w tych nowych przepisach.

  Jeśli obecnie mam umowę do końca marca 2014r i pracodawca nie przedłuży mi umowy do dnia porodu to w nowej firmie, abym mogła pójść praktycznie od razu na L-4 to muszę zostać zatrudniona od 1 kwietnia czy mogę być później zatrudniona, ma to jakieś znaczenie?

  Słyszałam, że kobieta może pójść na L-4 na ciążę po przepracowaniu pół roku, ale nie wiem o co chodzi z tym pół roku, o ogólną pracę????

  Jeśli ja przez ostatnie 2 lata nie pracowałam bo byłam najpierw na macierzyńskim a potem na wychowawczym to jeśli dobrze rozumiem nie musze przepracowywać jakiegoś tam okresu tylko od razu mogę pójść na kolejne zwolnenie na ciąże nawet jak dostanę kolejną umowę np od 1 maja 2014roku?

  przepraszam za być może dla Pana powtarzające się pytania, ale musze być wszystkiego pewna na 100%. dziekuję bardzo za odpowiedzi. 

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-10 20:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Tak, ale okres po miedzy jednym zatrudnieniem a drugim nie powinien być dłuższy niz 30 dni.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-11 09:31 autor odpowiedzi: malgorzata.p123

  a jeśli nie znajdę zatrudnienia w ciągu tych 30dni i ten okres będzie dłuższy niż jden miesiąc to nic nie będzie mi się należało?

  dziękuję

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-13 17:19 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Przejrzałam wątek, bo też zamierzam zajść w ciąże na urlopie wychowawczym.

  Panie Grzegorzu a to nie jest tak, że sytuacja w której znalazła się Małgosia jest już z góry skreślona w przypadku zatrudnienia w obecnej firmie? Z racji przebywania na urlopie wychowawczym zasiłek chorobowy nie przysluguje, a co za tym idzie nie można pójśc na zolnienie lekarsie z powodu ciąży. Aby uzyskać te uprawnienia należy przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy. Urlop wychowawczy można przerwać na 30dni przed zamierzonym pójściem do pracy a z tego co tu czytam to Małgosia ma umowę do końca marca 2014 więc chyba już za późno? Chyba, że się mylę?

  Więc na Twoim miejscu Małgosiu zwolniłabym się z obecnej pracy i szukała zatrudnienia w innej firmie, bo z tego co czytam tutaj w gre wchodzą pieniądze i zależy Ci na pobieraniu pensji przez te 9 miesięcy jak i później na zasiłku macierzyńskim, ale jeszcze poczekam na wypowiedź Pana Grzegorza, bo może coś się zmieniło w tej sprawie. Ja również mam umowę na czas określony, ale kończy mi się z końcem roku więc jeszcze mam czas, nie mniej jednak warto upewnić się wszystkiego wcześniej.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-13 20:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Na pytania Pani Małgorzaty odpowiedziałem w kontekscie. Było tam poruszonych hipotetycznie wiele wątków.

  Natomiast Pani JestemEla ma rację, że w czasie wychowawczego nie przysługuje zwolnienie. Urlop należy przerwać i w pierwszym dni można dać L-4. Za porozumieniem urlop mozna przerwać w każdej chwili. Jeżeli pracodawca się nie zgadza lub "marudzi" wniosek musimy złozyć 30 dni przed powrotem. Jeżeli koniec umowy przypada na koniec urlopu macierzyńskiegi i kobieta nie będzie w 12 tygodniu ciązy, to pracodawca nie ma obowiązku jej przedłuzyć. Jeżeli się zatrudni u nowego pracodawcy a potem mu powie, że jest w ciązy, no to pozostaje w grze-o ile nie jest to umowa na zastępstwo albo tymczasowa.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-14 16:19 autor odpowiedzi: malgorzata.p123

  Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania. Faktycznie przeoczyłam fakt, że wzniosek należy złożyć na 30dni przed terminem. Moje pytania były haotyczne za co przepraszma, po prostu jestem roztargniona i chciałam od razu wiedzieć co i jak. U obecnego prcodawcy już nic nie wykombinuje, mam nadzieję, że znajdę zatrudnienie w innej firmie. Zwalniać się już nie będę bo nie ma sensu do końca miesiąca, po prostu będę szukała zatrudnienia.

  Szukanie pracy tylko po to, żeby pójść na L-4 je nie wporządku, ale u mnie się nie przelewa,  w dzisiwjszych czasach mało kogo stać na drugie dziecko i mało której kobiecie opłaci się zachodzić w ciążę bez zatrudnienia. Niestey w takim kraju żyjmy, że trzeba kombinować, bo jak nie jesteś na chorobowym to już nic nie dostajesz a na zasiłek jestem "za bogata". dziękuję za odpowiedzi.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-20 15:25 autor odpowiedzi: malgorzata.p123

  Bardzo proszę jeszcze o odpowiedź na pytanie poniżej. Już je wcześniej zadałam, ale nie dostałam odpowiedzi.

  Przypomnę tylko: z końcem marca kończy mi się umowa,  jestem na początku ciąży i szukam nowej pracy. Jeśli okres zatrudnienia między jedną firmą a drugą będzie dłuższy niż jeden miesiąc to nic nie będzie mi się należało?

  Czytałam coś o półrocznym zatrudniuniu, ale nie wiem czy w mojej stuacji, kiedy nie znalazłabym pracy w ciągu miesiąca  też musiałabym pracować te minimum pół roku żeby pójść na L-4  na ciąże?

  W jakich przypadkach pracownica musi przepracowywać pół roku, żeby mogła pójść na L-4 na ciąże?

  bardzo proszę o odpowiedź. dziękuję

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-21 07:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pracownica nie musi pracować pół roku. Maksymalny okres wyczekiwania na prawo do zasiłku w przypadku obowiązkowych składek wynosi 1 miesiąc.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Dla kogo obniżenie wymiaru czasu pracy?

  Dla kogo obniżenie wymiaru czasu pracy?

  Wortal AlterPraca.pl wyjaśnia, iż obniżenie wymiaru czasu pracy następuje z reguły w drodze porozumienia stron stosunku pracy lub też, wprowadzane jest w drodze wypowiedzenia zmieniającego przez pracodawcę. Przepisy kodeksu pracy przewidują ...

 • Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

  Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

  Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać wymiar obniżonego czasu pracy (nie mniej ...

 • Wyrejestrowanie z ubezpieczeń po urlopie wychowawczym

  Wyrejestrowanie z ubezpieczeń po urlopie wychowawczym

  Gdy po zakończeniu urlopu wychowawczego następuje rozwiązanie stosunku pracy, to oznacza, że ustaje pracowniczy tytuł ubezpieczeń i w konsekwencji pracodawca powinien wyrejestrować pracownika na formularzu ZUS ZWUA z kodem tytułu ...

 • Powrót z urlopu wychowawczego po wypowiedzenie?

  Powrót z urlopu wychowawczego po wypowiedzenie?

  Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownica stawiła się w firmie w gotowości do ponownego podjęcia pracy. Tam czekało ją jednak rozczarowanie- pracodawca wręczył jej wypowiedzenie umowy o pracę. ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania