eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Wypowiedzenie umowy na zastępstwo kilka dni przed porodem


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2014-07-10 13:05 autor: Baśśśka

3 406 odsłon

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo kilka dni przed porodem

Witam, 

01.10.2012 podpisałam umowę o pracę na zastępstwo za pracownika, który jest obecnie na urlopie wychowawczym, jednak zaszłam w ciążę i z racji zawodu jaki wykonuję od 1.01.2014 jestem na zwolnieniu lekarskim.

Data porodu jest wyznaczona na 10.08.2014, ale dzisiaj otrzymałam pismo, że z dniem 30.07.2014 moja umowa ulegnie rozwiązaniu. Jest to na kilka dni przed wyznaczona datą porodu i stąd moje pytanie: jak teraz będzie wyglądała sytuacja z urlopem macierzyńskim? Czy należy mi się żeby ZUS mi wypłacał zasiłek macierzyński?

Jakie formalności musiałabym w takim razie załatwić? I kolejna sprawa w związku z ubezpieczeniem. W pracy mieliśmy ubezpieczenie grupowe w PZU i nie wiem jak teraz ta sprawa będzie wyglądała, bo jeśli umowa będzie rozwiązana to nie będzie ciągłości w płatności ubezpieczenia.

Teoretycznie za urodzenie dziecka należy się pewna kwota, czyli teraz nawet to mi się nie będzie należało? Czy mam się ubezpieczyć indywidualnie?

Proszę o jakąś odpowiedź, bo obawiam się, że teraz z dnia na dzień zostanę na lodzie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-10 21:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli chodzi o ubezpieczenie grupowe, to powinna Pani sprawdzic w umowie jaką Pani podpisała, gdyz w każdym zakładzie te umowy mągą byc rózne ( składki, świadczenia, kontynuacja, warianty). Jeżeli chodzi o zasiłek macierzyński, to należy się gdy kobieta urodzi w okresie ubezpiecenia. Umowa na zastępstwo może być rozwiązana w warunkach na niej wskazanych. W innym wypadku pracodawca nie może Pania zwolnić.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-12 23:25 autor odpowiedzi: Baśśśka

  A co jeśli osoba, za którą jestem na zastępstwie nie wraca, bo przedłuża urlop wychowawczy? Tzn do 30 lipca 2014 trwa obecnie jej urlop wychowawczy i złożyła już w kadrach odpowiednie pismo o przedłużenie tego urlopu i będzie go kontynuowała. Czy w takim wypadku mimo wszystko mają prawo mi rozwiązać tę umowę z dniem 30 lipca 2014? W mojej umowie jest napisane, że pracodawca zatrudnia mnie na czas nieświadczenia pracy przez XXX, której obecność jest usprawiedliwiona i wynika z faktu długotrwałej niezdolności do pracy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-14 00:18 autor odpowiedzi: Baśśśka

  Podbijam temat. Bardzo zależy mi na uzyskaniu informacji ponieważ chce porozmawiać z pracodawcą i w miarę możliwości ustalić dogodne rozwiązanie tej sytuacji. W takim razie czy jeśli pracodawca okazałby odrobine dobrej woli to jeśli osoba za którą jestem w zastępstwie przedłużyła urlop wychowawczy( a tak jest) to moja umowa mogłaby być przedłużona o te kilka dni chociaż do dnia porodu? czy to będzie duży problem dla pracodawcy i czy w ogóle można przyjąć takie rozwiązanie? Bo jakby nie patrzeć osoba która zastępowałam nie wraca narazie do pracy, więc nie ma tutaj 100% przyczyny do rozwiązania ze mną umowy. Jeśli nie ma możliwości przedłużenia tej umowy na zastępstwo o te kilka dni bo istnieją jakieś prawne przyczyny to czy możnaby podpisać nową umowę na czas określony od tego 30 lipca 2014, która trwałaby do dnia porodu? ( zaznaczam że jestem obecnie na zwolnieniu) czy w takim razie miałabym prawo ubiegać się o zasiłek macierzyński?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-14 12:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli osoba, którą Pani zastępuje nie wraca do pracy, to nie ma podstaw do tego , aby Pania zwolnić. Oczywiście, pracodawca ma Prawo podpisać z Pania umowę na czas okreslony. Jeżeli Pani urodzi będąc zatrudniona, to dostanie zasiłek macierzyński.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-06-03 13:33 przez konto usunięte

  Czy mając umowę na zastępstwo i będąc na zwolnieniu pracodawca może wypowiedzieć mi umowę?

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowę zastępstwo (z 3 dniowym okresem wypowiedzenia) i jestem w ciąży. Termin porodu mam na grudzień 2014, osoba którą zastępuje ma urlop macierzyński do 22 lipca, jednak po tym urlopie chce iść od razu na urlop wypoczynkowy a następnie do końca roku 2014 na urlop wychow...

 • karuzi122

  Dodano 2014-02-05 22:01 przez karuzi122

  Czy będzie przysługiwać mi urlop macierzyński?

  Dowiedziałam się, że jestem w ciąży, od lekarza dostałam zwolnienie chorobowe gdyż pracuję po 12 godz. są to godziny nocne. Umowę mam do końca czerwca 2014. Czy umowa zostanie mi przedłużona do dnia porodu (termin mam na wrzesień)?
  Czy potem będzie przysługiwał mi 20-tygodniowy urlop macierzyński, 6...

 • majeczka1987

  Dodano 2017-09-03 22:12 przez majeczka1987

  Nauczycielka w ciąży, dwie umowy i wypowiedzenie

  Witam,jestem nauczycielką. W ubiegłym roku szkolnym tj. 2016/2017 pracowałam w dwóch szkołach. W jednej A mój wymiar wynosił 17/18 (umowa na czas nieokreślony, w drugiej B 15/18 (umowa na zastępstwo). Ze względu na reformę w tym roku tj. 2017/2018 w jednej szkole będę miała 10/18 szkoła A (umowa na ...

 • silver_moon

  Dodano 2014-03-28 11:38 przez silver_moon

  Umowa o pracę z agencją pracy tymczasowej a macierzyński

  Witam,
  od września 2012 mam podpisywane terminowe umowy o pracę z agencją pracy tymczasowej. Od listopada 2013 jestem w ciąży i do tej pory nie miałam żadnych przerw w zatrudnieniu. Ostatnia umowa kończyła mi się z dniem 1 marca 2014 r. niestety od 24 lutego do 9 marca byłam na zwolnieniu. Nową umow...

 • wela1

  Dodano 2014-05-14 12:56 przez wela1

  Czy można wypowiedzieć pracę nauczycielowi na zwolnieniu lekarskim?

  Witam!
  Jestem w piątym miesiącu ciąży. Pracuję w szkole podstawowej na umowę na zastępstwo do czasu powrotu pani XY. Od połowy kwietnia przebywam na zwolnieniu lekarskim, gdyż byłam w szpitalu. Dziś poinformowano mnie telefonicznie, ze 23 maja moja umowa zostanie wypowiedziana.
  I tutaj moje pytanie:...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Urlop macierzyński i rodzicielski w pigułce

  Urlop macierzyński i rodzicielski w pigułce

  Od początku bieżącego roku każda świeżo upieczona mama może przez rok pozostać w domu z dzieckiem. Kobiety, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w oparciu o umowę o pracę lub same opłacają składki chorobowe, są uprawnione do ...

 • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

 • Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

  Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

  Od 19 grudnia 2006 r. wchodzą w życie nowelizacje Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowe przepisy m.in. wydłużają okres urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty ...

 • Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

  Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

  W przyszłym roku wszystkie zasiłki macierzyńskie będą już naliczane według nowych zasad. Już przy jednym dziecku można będzie pobierać świadczenie nawet przez okres 12 miesięcy.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania