eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy umowa na okres próbny zostanie przedłużona do dnia porodu i czy dostanę urlop macierzyński?


2013-12-21 14:22 autor: martzna

3 939 odsłon

Czy umowa na okres próbny zostanie przedłużona do dnia porodu i czy dostanę urlop macierzyński?

Witam,

jestem w szóstym miesiącu ciąży i mam umowę o pracę na okres próbny trzech miesiecy. Jak to wygląda - czy przedłuży mi umowę do końca ciąży, a później mnie zwolni i nie będę mogła korzystać z urlopu macierzyńskiego?

Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-17 21:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Po porodzie przysługuje pracownicy prawo do zasiłku macierzyńskiego na czas równy okresowi urlopu macierzyńskiego.
  Nie przysługuje jej natomiast prawo do urlopu macierzyńskiego ani też prawo do urlopu wychowawczego, gdyż uprawnienia te uwarunkowane są m.in. pozostawaniem w stosunku pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-14 13:39 autor odpowiedzi: anetkap90

  Czyli po porodzie zostaje osobą bezrobotną, ale przez rok otrzymuję zasiłek macierzyński tak samo jakbym była na urlopie macierzyńskim? Różnica jest tylko taka, że w dokumentach nie jestem już pracownikiem, nie posiadam ubezpieczenia, ale pieniążki z ZUS-u i tak dostaje?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-14 15:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Tak. Nie jest Pani już pracownikiem, ale jest Pani ubezpieczona. Zasiłek wypłaca ZUS. Aby mieć prawo do bezpłatnej opieki medycznej po ustaniu zasiłku powinna się Pani zarejestrować w PUP lub gdzieś zatrudnić.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-14 17:18 autor odpowiedzi: anetkap90

  I ten zasiłek jest wypłacany przez 12 miesięcy w wysokości średniej pensji jaką otrzymywałam na okresie próbnym?

  Skoro nie jestem już pracownikiem, ale też nie jestem w okresie pobierania zasiłku zarejestrowana w PUP jako bezrobotna, nie jestem na urlopie macierzyńskim, jaki zatem jest mój status?

  Dziękuje bardzo za błyskawicznąodpowiedź.

  anetkap90 zaktualizował/a odpowiedź 2014-09-14 17:29
  Tutaj też mam pytanie dotyczące KRUSU, ponieważ posiadam 2,63ha ziemi rolnej(dodam, że weszłam w posiadanie 2ha w dniu,w którym poszłam na zwolnienie-nie wiem czy ma to jakieś znaczenie) i martwię się czy po porodzie zamiast dostawać zasiłek z ZUSU nie "przyczepi się" do mnie KRUS(skoro już pracownikiem nie jestem), żeby opłacać składki i wtedy nici z zasiłku z ZUSu. Z drugiej strony jeśli będę nadal ubezpieczona w ZUSie, KRUS nie powinien tego zrobić, ale sama nie wiem. Pytanie czy ZUS może zrezygnować z ubezpieczania mnie po porodzie z tego tytułu, że posiadam ziemie rolną powyżej 1ha i mogę się ubezpieczyć w KRUSie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-14 19:06 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zasiłek macieryński przez 52 tygodnie będzie Pani wypłacał ZUS. Jeżeli ma Pani ziemię , to po zakończeniu okresu zasiłkowego nie może się Pani zarejestrować w PUP jakp osoba bezrobotna. Trzeba będzie ubezpieczyć się obowiązkowo w KRUSie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Tomi1994

  Dodano 2021-12-16 17:40 przez Tomi1994

  Zasiłek macierzyński

  Żona dostała umowę na okres próbny 2,5 miesiąca. Chciałem zapytać na jakiej zasadzie działa zasiłek macierzyński. Żonie będzie przedłużona umowa do dnia porodu. Natomiast z dniem porodu rozwiąże się umowa. Co trzeba więc zrobić, aby dostać zasiłek macierzyński, ile można go pobierać i czy faktycznie...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-10-04 17:16 przez konto usunięte

  Przedłużenie umowy w ciąży

  Witam,pracuję od marca bez umowy. Dostałam umowę od 1 września na czas próbny 3 miesiące. W ciążę zaszłam w maju. Poród przewidziany jest na 18 lutego. Czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu? Czy może mnie zwolnić?Aktualnie jestem w 20. tygodniu ciąży i pracuję drugi miesiąc na umowę. Czy ...

 • karuzi122

  Dodano 2014-02-05 22:01 przez karuzi122

  Czy będzie przysługiwać mi urlop macierzyński?

  Dowiedziałam się, że jestem w ciąży, od lekarza dostałam zwolnienie chorobowe gdyż pracuję po 12 godz. są to godziny nocne. Umowę mam do końca czerwca 2014. Czy umowa zostanie mi przedłużona do dnia porodu (termin mam na wrzesień)?
  Czy potem będzie przysługiwał mi 20-tygodniowy urlop macierzyński, 6...

 • Malaga1991

  Dodano 2013-12-03 14:35 przez Malaga1991

  Urlop macierzyński i zasiłek

  Witam,
  mam pytanie: moja umowa została przedłużona do dnia porodu. Czy po tym czasie przysługuje mi zasiłek macierzyński i rodzicielski bodajże w okresie 52 tygodni?

 • Michał i Ania

  Dodano 2013-11-14 14:48 przez Michał i Ania

  Umowa na czas określony, ciąża a przedłużenie umowy na czas nieokreślony

  Z dniem 31.12.2013 r. kończy mi się druga umowa na czas określony, a jestem w 9. tygodniu ciąży. Wiem, że automatycznie jest ona przedłużona do dnia porodu, ale chodzi mi o to, że 31.12.2013 ona się kończy i miała być sporządzona następna umowa już na czas nieokreślony, aż tu nagle kadrowa mówi, że ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Urlop macierzyński i rodzicielski w pigułce

  Urlop macierzyński i rodzicielski w pigułce

  Od początku bieżącego roku każda świeżo upieczona mama może przez rok pozostać w domu z dzieckiem. Kobiety, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w oparciu o umowę o pracę lub same opłacają składki chorobowe, są uprawnione do ...

 • Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego ...

 • Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

  Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

  Trzeba wyjaśnić, że pracownica, która urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego nie korzysta z urlopu macierzyńskiego, bowiem nadal przebywa na urlopie wychowawczym na starsze dziecko. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania