eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Zmiana stanowiska pracy bez zgody pracownika


2013-12-19 09:33 autor: hausner

7 431 odsłon

Zmiana stanowiska pracy bez zgody pracownika

Witam,

jestem zatrudniony w firmie z branży kolejowej jako mistrz spawalnik. Stanowisko zostało utworzone niedawno ze względu na konieczność wdrożenia norm PN-EN ISO 3834-2 oraz PN-EN 15085-2. Ze wzdględu na brak konieczności załączania dokumentacji spawalniczej (jeszcze) do zamawiającego (PKP Cargo s.a.) dyrektor zakładu przeniósł mnie na inne stanowisko nie związane z pracami spawalniczymi.

Nie zmienił mi umowy ani nie obciął wynagrodzenia. Moich poprzednich obowiązków aktualnie nie wykonuje nikt.

Taki układ może ciągnąć w nieskończoność bez żadnych konsekwencji? I jakie czekają mnie konsekwencje, jeżeli postanowi mi zmienić kartę charakterystyki pracy, a ja nie wyrażę zgody na nowe obowiązki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-19 10:48 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  W 'nieskończoność' na pewno taka sytuacja trwać nie może. Jednak zgodnie z art. 42.4 KP, pracodawca może powierzyć pracownikowi obowiązki inne niż dotychczas bez uzgadniania tego na piśmie, na okres 3 m-cy w danym roku. Jeśli musi Pan pracować na nowym stanowisku dłużej, ma Pan prawo domagać się, aby zostało to uregulowane formalnie. Pracodawca zobowiązany jest podpisać stosowną umowę/aneks, skierować Pana na badania lekarskie określające Pana zdolność do pracy na nowym stanowisku, a także przeprowadzić BHP stanowiskowe.

  hausner skomentował/a odpowiedź 2013-12-19 16:30

  Dobrze, a czy po upływie ustawowych trzech miesięcy mogę zrezygnować z pełnienia zadań na nowym stanowisku i wrócić do poprzednich obowiązków jeśli dyrektor nie będzie chciał mi dać nowych "papierów"? Co jeśli zaproponuje mi nowe obowiązki, ale odmówię ich przyjęcia?

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-20 16:50 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli odmówi Pan przyjęcia nowych warunków pracy, które będą zaproponowane w wypowiedzeniu zmieniającym, może to skutkować rozwiązaniem umowy. Każde wypowiedzenie, zmieniające czy też definitywne w swoich skutkach jest ważne i tylko odwołanie do sądu może coś zmienić. Ma Pan na to 7 dni od otrzymania wypowiedzenia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-05-19 13:27 przez konto usunięte

  Dodanie obowiązków służbowych

  Witam,
  jestem w sytuacji, gdzie pracodawca chce nałożyć na mnie dodatkowe obowiązki dotychczas niezwiązane z moim zakresem obowiązków. Czy mam obowiązek się zgodzić i czy nieprzyjęcie tych nowych obowiązków skutkować będzie np. wydaleniem mnie z pracy? Nadmienię, że zajmuję się składaniem tekstów do...

 • Sheridon

  Dodano 2013-01-03 19:30 przez Sheridon

  Ustna umowa w zakresie zmiany obowiązków a wypowiedzenie

  Witam,
  Pracodawca zmienił mi zakres obowiązków na podstawie "ustnej umowy", ja w swej nieświadomości zacząłem je wykonywać nie domagając się tego zakresu na piśmie.
  W chwili obecnej dostałem wypowiedzenie mojego starego stanowiska wpisanego w umowie o pracę. Od chwili "ustnej umowy" w moich papierac...

 • onizuka81

  Dodano 2013-07-26 16:17 przez onizuka81

  Częsta zmiana stanowiska pracy. Czy można tak robić?

  Witam,
  Czy wyrywkowe zmiany stanowisk są dozwolone? Jestem uniwersalnym pracownikiem i kiedy tylko jest potrzeba (zdarza się to nazbyt często), jestem odsyłany na inne stanowiska - praca na swoim nie sprawia mi żadnych problemów tymczasem przez te drugie, po raz kolejny mam chorobowe...
  Inni pracown...

 • ANIBUS

  Dodano 2012-10-15 13:21 przez ANIBUS

  Wykonywana praca a zakres czynności i powierzenie obowiązków

  Od 10 miesięcy prowadzę dział kadr. Przez 7 miesięcy miałam zastępować kierownika kadr w związku z jego odejściem z pracy na emeryturę. W tym czasie kierownik kadr był 3/4 tego okresu pracy na wolnym od pracy z tyt. chorobowego, sanatorium, urlopu za 2 lata.
  Po odejściu kierownika kadr nic się nie z...

 • Kalite

  Dodano 2013-12-18 11:50 przez Kalite

  Zmiana stanowiska pracy. Jakie dokumenty trzeba wypełnić?

  Jaki dokument trzeba podpisać przy zmianie stanowiska pracy? Czy wystarczy aneks, gdzie jest zapis o nowej funkcji i obowiązkach bez zmian pozostałych ustaleń? Czy w związku ze zmianą stanowiska trzeba zrobić nowe badania lekarskie i szkolenia BHP?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Nowe obowiązki a rodzaj pracy w umowie

  Nowe obowiązki a rodzaj pracy w umowie

  Pracodawca powierzając pracownikowi nowe obowiązki wykraczające poza określony w umowie rodzaj pracy, może tego dokonać jedynie za zgodą pracownika. Rozszerzenie zakresu czynności nie wymaga automatycznej zmiany stanowiska pracy, jak ...

 • Projektowanie stanowisk pracy

  Projektowanie stanowisk pracy

 • Nie każde polecenie służbowe trzeba wykonać

  Nie każde polecenie służbowe trzeba wykonać

  Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest stosowanie się do poleceń służbowych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których podwładny może, a nawet powinien odmówić wykonania powierzanego mu zadania.

 • Obowiązki bhp pracodawcy wobec zleceniobiorcy

  Obowiązki bhp pracodawcy wobec zleceniobiorcy

  W pierwszej kolejności należałoby udzielić odpowiedzi, czy na przedsiębiorcy spoczywają wobec zleceniobiorcy jakiekolwiek obowiązki z zakresu bhp, a następnie – jeżeli tak jest – jakie to obowiązki, a w szczególności czy dotyczą one ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania