eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy można nie podpisać świadectwa pracy?


2013-11-29 23:22 autor: j.m

14 868 odsłon

Czy można nie podpisać świadectwa pracy?

Jestem zatrudniona na stanowisku listonosza, chociaż moja praca w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z tym stanowiskiem. Pracuję jako asystentka. Czy w związku z tym mogę nie podpisać świadectwa pracy, jeśli nie będzie w nim uzupełnione, że wykonywałam pracę asystenki w Poczcie Polskiej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-30 06:53 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli nie zgadza się Pani z treścią świadectwa może żądać od pracodawcy sprostowania go. Jeżeli pracodawca nie zgodzi sie na sprostowanie, to wniosek o sprostowanie należy wnieść do sądu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-30 08:08 autor odpowiedzi: karolina.maciag

    Sama odmowa podpisania świadectwa niewiele Pani da; jeżeli świadectwo zostało wystawione i dostarczone, pracodawca wywiązał się z obowiązku. Pan Grzegorz słusznie radzi wystąpić o sprostowanie, aczkolwiek jeśli w umowie ma Pani wpisane jako stanowisko pracy 'listonosz', to pracodawca prawdopodobnie odmówi sprostowania dokumentu. Jeśli stosunek pracy trwa, radziłabym wystąpić o zmianę stanowiska. Pracownik nie może pracować na stanowisku innym niż w umowie!

    j.m skomentował/a odpowiedź 2013-12-01 15:25

    dziękuje Pani za odpowiedz,świadectwo jeszcze nie zostało wystawione, ponieważ umowę mam do końca grudnia,w związku z tym,że świadectwo jeszcze nie zostało wystawione,co radziłaby Pani ?

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-01 18:48 autor odpowiedzi: karolina.maciag

    Świadectwo zostanie wystawione do 7 dni po zakończonym stosunku pracy, zatem otrzyma je Pani dopiero w styczniu (lub 31.12.2013 jeśli pracodawca się'uwinie'). Zostało relatywnie mało czasu, by pracodawca przygotował ewentualny aneks ze zmianą stanowiska, ale jeśli się zogodzi i podpiszecie dokument, na świadectwie zostanie odnotowane, że pracowała Pani jako listonosz i jako asystentka. 

    Proszę zatem porozmawiać z przełożonymi/kadrami, a prośbę umotywować faktycznie pełnionymi obowiązkami.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-01 19:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    A jeżeli nic Pani nie wynegocjuje z pracodawca (nie ma obowiązku się zgodzić,  jeżeli nie było tego na umowie), a ma poczucie krzywdy i świadków, którzy będą składać zeznania zgodnie z Pani linią, to nie pozostaje nic innego jak złozyć wniosek do sądu o sprostowanie świadectwa.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-12 20:56 autor odpowiedzi: j.m

    Witam

    Dziękuje za odpowiedzi

    Dzisiaj moja przełożona powiadomiła mnie,że rozmawiała z p.kadrowa,a Ona nie chciała słuchać o sprostowaniu świadectwa pracy,proszę powiedzieć czy jest paragraf w kodeksie pracy na który mogłabym się powołać i żadać jego sprostowania.

    Dziękuję i pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-12 21:01 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Art. 97. § 21

    Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Niewiemcorobic

    Dodano 2019-03-19 19:15 przez Niewiemcorobic

    Rozwiązanie umowy z wypowiedzeniem

    Niestety znalazłam się w niezręcznej sytucji. Zostałam oskarżona o kradzież mienia znajomej z pracy w godzinach poza pracą. Dostałam wypowiedzenie przez pracodawcę z uzasadniem utraty zaufania w związku z kradzieżą mienią. Sprawa nie jest jeszcze rozwiązana, moje mieszkanie zostało przeszukane, nie ...

  • hausner

    Dodano 2013-12-19 09:33 przez hausner

    Zmiana stanowiska pracy bez zgody pracownika

    Witam,
    jestem zatrudniony w firmie z branży kolejowej jako mistrz spawalnik. Stanowisko zostało utworzone niedawno ze względu na konieczność wdrożenia norm PN-EN ISO 3834-2 oraz PN-EN 15085-2. Ze wzdględu na brak konieczności załączania dokumentacji spawalniczej (jeszcze) do zamawiającego (PKP Cargo...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-05-13 12:30 przez konto usunięte

    Zbyt duża liczba obowiązków. Co robić?

    Moim problemem jest to, iż mam bardzo dużo obowiązków w pracy. Nie potrafię się skupić, cały czas mam dokładane obowiązki, osoba z którą pracuje robi wszystko aby uprzykrzyć mi życie i nie przekazuje swojego stanowiska. Jestem już całkowicie wykończona.
    Co mam robić, czy zrezygnować z pracy, czy pow...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-21 14:20 przez konto usunięte

    Nierówne traktowanie pracowników

    Witam,
    pracuję w hotelu przy autostradzie na stanowisku recepcjonisty. Ostatnim czasem pracodawca zwolnił wielu pracowników gdyż ruch drastycznie się zmniejszył po wakacjach. Mamy teraz za mało pracowników. W związku z tym, iż na recepcji "jest nas za dużo" już 2 miesiąc jestem wysyłana do pracy na ...

  • onizuka81

    Dodano 2013-07-26 16:17 przez onizuka81

    Częsta zmiana stanowiska pracy. Czy można tak robić?

    Witam,
    Czy wyrywkowe zmiany stanowisk są dozwolone? Jestem uniwersalnym pracownikiem i kiedy tylko jest potrzeba (zdarza się to nazbyt często), jestem odsyłany na inne stanowiska - praca na swoim nie sprawia mi żadnych problemów tymczasem przez te drugie, po raz kolejny mam chorobowe...
    Inni pracown...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania