eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciąża i umowa na czas określony. Jakie mam prawa?


2013-02-25 23:05 autor: komarek31

5 124 odsłon

Ciąża i umowa na czas określony. Jakie mam prawa?

Witam,

Jestem zatrudniona na czas określony do 28.02.2013. Okazało się, że jestem w ciąży (12 tydzień). Wiem, że pracodawca musi mi przedłużyć umowę do czasu porodu.

Zarabiam najniższą krajową -1600 brutto. Nie chcę po porodzie zostać bez środków do życia. Czy muszę się zgłosić do Urzędu Pracy po zasiłek dla bezrobotnych, czy może mam prawo do zasiłku macierzyńskiego (i ewentualnie w jakiej on jest wysokości).

Pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-02-26 09:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Szanowna Pani,

    zasiłek macierzyński będzie Pani przysługiwał przez 140 dni od dnia porodu w razie urodzenia jednego dziecka. Wyskość zasiłku macierzyńskiego to 100% wynagrodzenia.

    z wyrazami szacunku

    Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Wyląg Spółka Partnerska

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-02-26 11:18 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Po zaprzestaniu pobierania zasiłku macierzyńskiego ma Pani prawo do rejestracji w urzędzie pracy. Przy przyznawaniu prawa do zasiłku urząd sprawdza 18 miesięcy wstecz od daty rejestracji i czy w tym okresie dana osoba przepracowała 365 dni i uzyskiwała co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Zasiłek macierzyński również wlicza się do okresu 365 dni uprawniających do zasiłku, ważne aby podstawą wymiaru świadczenia było co najmniej minimalne wynagrodzenie. Z informacji podanych wynika, iż najprawdopodobniej zasiłek dla osób bezrobotnych będzie Pani przysługiwał.

    Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

    Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

    Niebawem zlikwidowana zostanie luka prawna, która dotychczas pozwalała "przedsiębiorczym" przyszłym mamom w łatwy sposób uzyskać bardzo wysoki zasiłek macierzyński. Niestety okazało się, że potrzebne zmiany uderzyły również w osoby ...

  • Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

    Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

    Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (także po ustaniu zatrudnienia) jest okresem składkowym - ponieważ od zasiłku macierzyńskiego naliczane są składki na fundusz emerytalny (i rentowy).

  • Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

    Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

    Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

  • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

    Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

    Gdy kobieta dowie się, że zostanie mamą, jest zwykle bardzo szczęśliwa. Dopiero po pewnym czasie, kiedy emocje opadną, zaczyna wszystko na spokojnie analizować. Pojawienie się potomka wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością. Każdy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania