eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zasiłek macierzyński a praca u męża


2014-12-03 13:17 autor: konto usunięte

4 870 odsłon

Zasiłek macierzyński a praca u męża

Witam,

temat był już wałkowany kilka razy, ale niestety nie potrafię tego do końca pojąć. Trzeba mi wytłumaczyć "jak krowie na rowie". Jestem zatrudniona na umowę o pracę i otrzymuję ok. 2000 netto wynagrodzenia. Mój mąż też jest zatrudniony na umowę o pracę, ale dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą i opłaca tylko składkę zdrowotną.

W przyszłym roku chcielibyśmy się starać o dziecko, ale chciałabym otrzymywać większy zasiłek. Wiem, że mąż może mnie zatrudnić jako osobę współpracującą. Moje pytanie brzmi, jak mąż mógłby mnie zatrudnić żebym z ZUS otrzymywała jeszcze dodatkowe np. 2000 zł zasiłku?

Ddziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Agnieszka

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-03 13:21 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jeśli masz umowę o pracę powyżej min. krajowej a masz z tytułu DG jeśli założysz ją sama nie otrzymasz nic. Jeśli mąż Cię zatrudni to na pewno będziecie mieć kontrolę bo teraz jest mnóstwo kontroli. Poza tym w przyszłym roku zmieniają się przepisy i nie będzie to już takie opłacalne żeby zakładać własną firmę.

  maxiaga

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-12-03 14:33

  chcąc uniknąć kontroli mąż zatrudniłby mnie już od stycznia, a w ciąży jeszcze nie jestem więc minie ładnych parę miesięcy (jak nie lat) zanim pójdę na macierzyński... może wtedy ZUS by się nie przyczepił... a jak by to było jakby przepisy zostały takie jakie są?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-03 16:55 autor odpowiedzi: konto usunięte

  ale przepisy nie zostaną takie jak są bo ustawa już była czytana. Na pewno to się zmieni ale nie wiadomo kiedy. Jeśli będzie Pani osobą współpracująca czyli nie "prawdziwym" pracownikiem to wydaje mi się że nic się Pani nie będzie należec bo ma Pani prace. Przeważnie ludzie kombinuja  z zatrudniem u meza jak nie maja pracy, bo jesli ma Pani prace to z DG od meza tez bedzie odprowadzana tylko składka zdrowotna, a zeby isc na macierzynski/choroby nalezy oplacac wszystkie skladk ktore ma Pani opłacane z etatu, lepiej zatrudnic sie u kogos na druga prace, wtedy na pewno z dwoch etatow pobiera sie zasiłek, a w tym przypadku nie jestem pewna ale wydaje mi sie ze nic nie bedzie sie nalezalo.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-03 18:47 autor odpowiedzi: korinka

  Jeżeli mąż Cię zatrudni, a pracujesz jeszcze na etacie, to zasiłek dostaniesz tylko z etatu, bo ubezpieczenie chroobowe z działalnosći jest dobrowolne.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-03 18:57 autor odpowiedzi: konto usunięte

  dziekuję za odpowiedź, Ja wiem, że jest dobrowolne. Myslałam, że jak je dobrowolnie opłace to będę mogła dostać większy zasiłek.

  korinka skomentował/a odpowiedź 2014-12-03 20:34

  Jak je dobrowolnie oplacisz to dobrowolnie oddasz kase na premie dla pracownikow zus.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-22 15:16 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,

  Jeżeli nastąpi zbieg ubezpieczeń z tytułu stosunku pracy i działalnosci gospodarczej (jako osoba współpracujaca) podstawą do obliczania zasiłku jest stosunek pracy. Dodatkowa działalność niczego nie zmieni w sysokości świadczenia (przy załozeniu, że wynagrodzenie za pracę to co najmniej najniższa krajowa)

  Pozdrawiamy,
  Zespół centrum pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania