eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Urlop macierzyński a kolejna działalność


2014-11-24 13:22 autor: Inhis

2 020 odsłon

Urlop macierzyński a kolejna działalność

Witam,

moja żona jako właścicielka spółki po urodzeniu dziecka  poszła na urlop macierzyński. Teraz po 3 miesiącach chce założyć nową działalność i być może wystąpić z wcześniejszej spółki (jest taka szansa). Oto 2 pytania:

1. Czy będąc na urlopie macierzyńskim, na który poszła jako współwłaścicielka spółki może teraz założyć nową działalność bez straty zasiłku?

2. Czy jeśli zamknie spółkę, ale wcześniej założy nową działalność, to czy nadal będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Dziękuje i pozdrawiam,
Paweł

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-12 11:44 autor odpowiedzi: ZUS

  Przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa, w przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą i osób z nimi współpracujących w żaden sposób nie ograniczają wykonywania działalności w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

  W razie zamknięcia przez Pana żonę spółki i założeniu nowej działalności nie straci ona prawa do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński nadal będzie wypłacany po ustaniu tego samego tytułu ubezpieczenia. W związku z tym, że Pana żona z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego nadal będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym finansowanym z budżetu państwa, tym samym z tytułu nowej działalności będzie podlegała jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

  Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-29 17:36 przez konto usunięte

  Obniżenie podstawy wymiaru składek ZUS do najniższej

  Moja koleżanka urodziła dziecko 30.10, firmę założyła w połowie m-ca, składki opłacane były od najwyższej podstawy wymiaru składek: na ubezpieczenie chorobowe dobrowolne zapłaciła coś ok. 3 tys., dostała decyzję z ZUS o przyznaniu zasiłku macierzyńskiego ale nie od podstawy opłaconej lecz od najniżs...

 • lukrecja85

  Dodano 2015-05-27 17:02 przez lukrecja85

  Własna działalność, urlop wychowawczy, druga ciąża. Czy należy się macierzyński?

  Witam,prowadzę własną działalność gospodarczą od 2 lat, 9 miesięcy temu urodziłam dziecko i jestem na macierzyńskim. Zamierzam również skorzystać z urlopu wychowawczego. W związku z tym mam kilka pytań:1). Czy muszę od razu wystąpić o 3 lata urlopu wychowawczego czy można wystąpić np. na rok i późni...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-26 08:58 przez konto usunięte

  Urlop wychowawczy a założenie działalności gospodarczej

  W sierpniu żona urodziła syna i przebywa obecnie na rocznym urlopie macierzyńskim (od razu zdecydowaliśmy się na tą opcję). W wolnym czasie chciałaby zająć się przygotowywaniem wniosków o dotacje unijne i w tym celu chciałaby założyć działalność gospodarczą.
  Czy fakt założenia działalności gospodarc...

 • elka26111985

  Dodano 2014-11-05 22:35 przez elka26111985

  Założenie działalności gospodarczej - prawa do świadczeń i urlopu

  Czy otwierając działalność nie stracę prawa do zasiłku macierzyńskiego będąc na urlopie macierzyńskim, bądź wychowawczego będąc na urlopie wychowawczym?Dlaczego nie otrzymam dofinansowania z PUP? Czy jest inna możliwość lub źródło otrzymania dofinansowania?

 • Allanka

  Dodano 2014-09-03 09:26 przez Allanka

  Urlop macierzyński a zmiana pracodawcy

  Witam!
  Jestem aktualnie na urlopie macierzyńskim. Do tej pory pracowałam na umowę o pracę na czas nieokreślony w przedszkolu niepublicznym, natomiast od 1 września 2014 roku zmienia ono status na publiczne.
  W związku z tym dotychczasowy pracodawca chce rozwiązać ze mną umowę i zatrudnić mnie nie jak...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zakładanie spółek ma być łatwiejsze

  Zakładanie spółek ma być łatwiejsze

  Jedno okienko wciąż pozostaje tylko ładnie brzmiąca nazwą, która niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Dotyczy to zarówno rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej, jak również spółki z o.o.

 • Zasiłek macierzyński a umowa zlecenia

  Zasiłek macierzyński a umowa zlecenia

  Czy pracownica, będąc na urlopie macierzyńskim, może wykonywać jednocześnie umowę zlecenia nie tracąc przy tym prawa do zasiłku macierzyńskiego?

 • Urodzenie dziecka na urlopie wychowawczym a składki ZUS

  Urodzenie dziecka na urlopie wychowawczym a składki ZUS

  Rozważmy następujący przypadek: nasza pracownica urodziła dziecko 12 lipca br. w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym. Rozliczałam za nią składki na ubezpieczenia z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Jak mam rozliczyć ...

 • Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka na urlopie wychowawczym

  Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka na urlopie wychowawczym

  Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko, gdy urodzenie dziecka ma miejsce w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego, ale także, gdy urodzenie dziecka nastąpi w czasie przerwy w tym ubezpieczeniu, jaką jest urlop wychowawczy. W czasie ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania