eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwrot powierzonego mienia przez byłego pracownika


2013-04-29 13:20 autor: beata81g

15 093 odsłon

Zwrot powierzonego mienia przez byłego pracownika

Witam serdecznie,

Mam pytanie dotyczące zwrotu samochodu służbowego po ustaniu stosunku pracy. Nasza była pracownica (przedstawiciel handlowy) odebrała z siedziby firmy samochód służbowy, telefon i zestaw produktów do sprzedaży. Była zatrudniona na okres próbny na 3 miesiące. Jednakże praktycznie ostatni miesiąc przebywała najpierw na urlopie, a potem na L4. Podejrzewała, że nie zostanie jej przedłużona umowa, dlatego też poszła na L4 . Zwolnienie obejmowało okres do końca umowy – 17.04.2013, aż do 05.05.2013.

Samochód odebrała w centrali firmy w Krakowie a zatrudniona była w Poznaniu. Chcielibyśmy ją zobligować do zwrotu mienia i rozliczenia się z utargu, ale ona zasłania się zwolnieniem lekarskim i żąda abyśmy to my przyjechali do Poznania. W ostatniej korespondencji mailowej poinformowała nas, że nie będzie jej teraz w miejscu zamieszkania, gdyż wyjeżdża (jest na zwolnieniu lekarskim) i jak chcemy się rozliczyć to ona zostawia kluczyki i dokumenty oraz towar u sąsiadki, od której możemy to odebrać. Zaznaczyła również, iż nie bierze odpowiedzialności za samochód, który pozostawiła na parkingu niestrzeżonym na osiedlu, ponieważ nie jest już naszym pracownikiem.

Mam wielką prośbę, aby Państwo poradzili nam, jakie kroki mamy podjąć aby wyegzekwować wszystko od tej Pani. Czy ona ma obowiązek osobistego stawienia się w centrali aby się rozliczyć i czy nie będąc naszym pracownikiem ponosi nadal odpowiedzialność za powierzone mienie? Zaznaczam iż mamy protokół odbioru przez nią mienia i zasady korzystania z nich lecz nie jest tam napisana informacja, że zwrot musi być w centrali firmy. Wezwaliśmy ją już dwa razy w formie pisemnej do zwrotu – ostatni termin ustaliliśmy na 07.05.2013, czyli po zwolnieniu, ale nie jesteśmy pewni czy znowu nie przedłoży L4.

Z góry serdecznie dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • fokus

    Dodano 2013-02-15 18:50 przez fokus

    Czy firma ma prawo obciążyć mnie za szkodę samochodową po ustaniu stosunku pracy?

    Witam,
    Pracowałem w firmie, gdzie miałem przekazany samochód służbowy na podstawie regulaminu, który mówił, że za szkodę z mojej winy - mogę zostać obciążony karą umowną w wysokości 1000 zł.
    W kwietniu zlikwidowałem szkodę za pośrednictwem ubezpieczyciela i do końca lipca byłem pracownikiem firmy. O...

  • konto usunięte

    Dodano 2017-11-27 15:57 przez konto usunięte

    L4 a inwentaryzacja

    Witam,od miesiąca przybywam na L4. Zostałem poinformowany o inwentaryzacji, gdyż mam podpisaną odpowiedzialność materialną.Czy muszę wskazywać jakąś osobę, która będzie mnie reprezentować? Czy muszę odpowiadać na tego maila? Jestem po operacji i szybko do tej pracy nie wrócę :(

  • PaulinaBH

    Dodano 2013-10-09 14:25 przez PaulinaBH

    Wypowiedzenie i wniosek o zwolnienie ze świadczenia pracy wysłane mailem: brak odpowiedzi pracodawcy

    Witam serdecznie,od maja b.r. podjęłam pracę na etat na okres próbny (2 miesiące), po czym w lipcu umowa o pracę została podpisana na rok z możliwością wypowiedzenia (okres wypowiedzenia 2 tygodnie). Moja sytuacja z pracodawcą wyglądała tak, że zaledwie przez pierwsze 3 tygodnie (czyli jeszcze w okr...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-08 13:50 przez konto usunięte

    Wypowiedzenie a ciągłość chorobowego?

    Do dnia 13 kwietnia mam dwutygodniowe wypowiedzenie i do tego dnia mam chorobowe. Czy mogę mieć ciągłość chorobowego po wypowiedzeniu? Jak to wygląda i jaki byłby kolejny dzień ciągłości chorobowego, skoro ostatni dzień przypada w sobotę? PILNE.

  • lexus12

    Dodano 2013-04-03 13:45 przez lexus12

    Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

    Witam,
    Jestem na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia. Zwolnienie trwa ponad 30 dni. W jaki sposób ZUS powinien mi naliczyć zasiłek chorobowy, jeśli podstawą składki była kwota 5200 po odjęciu podatku?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Prawa i obowiązki pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

    Prawa i obowiązki pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

    W poniższej poradzie dowiesz się jak powinno wyglądać zwolnienie lekarskie pracownika, kiedy może się on nie stawić w pracy, a także czy pracownik będący na zwolnieniu lekarskim może opuszczać mieszkanie. Ponadto, w poniższym ...

  • Badania kontrolne po L4

    Badania kontrolne po L4

    Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

  • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

    Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

    Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

  • Odpowiedzialność materialna pracownika - mienie powierzone

    Odpowiedzialność materialna pracownika - mienie powierzone

    W pierwszej części niniejszej publikacji przedstawiliśmy podstawowe zasady odpowiedzialności materialnej pracowników na gruncie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.). W tej części ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania