eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyKiedy wypowiedzenie pracy z winy pracodawcy i kiedy odprawa?


2013-04-17 14:14 autor: boguś

15 381 odsłon

Kiedy wypowiedzenie pracy z winy pracodawcy i kiedy odprawa?

Witam, jestem pracownikiem firmy, która zatrudnia 30 pracowników. Pracuję tam od 17 lat i mam umowę na czas nieokreślony.

W zakładzie jest z dnia na dzień coraz gorzej, mam aneks do umowy za każdym razem jak się zmienia minimalna krajowa, a zatem jestem na akordzie i go nie jestem w stanie wyrobić i nie zarabiam tej minimalnej. Ostatnio dostałam 900 zł na rękę. Jestem zmuszana do podpisania listy płac 1180 zł i teraz nie podpisuje list płac, biorę co mi dają, ale tak się nie da żyć.

Czy to dostateczny powód, aby udać się do PIP-u i czy mogę się zwolnić z winy pracodawcy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2013-04-28 10:00 autor odpowiedzi: YPIConsulting

    Witam,

    z opisu rozumiem, że zgodnie z listą płac podpisywaną przez Panią, „otrzymywała” Pani 1180 PLN na rękę, podczas gdy w rzeczywistości było to 900 PLN. De facto oznacza to, że nie otrzymywała Pani, w świetle prawa, pełnej zapłaty za pracę (potrzebny jakiś dowód – np. wyciąg bankowy). Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2000r. I PKN 516/99 Pani pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków z winy umyślnej. Stanowi to podstawę, zgodnie z Art. 55 § 11 Kodeksu Pracy, do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przysługującym pracownikowi prawem do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

    Radzę jednak przed podjęciem ewentualnych działań zgłosić sprawę  w Państwowej Inspekcji Pracy, gdzie doradzą jakie dokładnie kroki podjąć. W tej sytuacji PIP zapewne najpierw skontrlouje działania pracodawcy i zweryfikuje Pani skargę. Być może przyniesie to dobry skutek i wpłynie to na sytuację  Pani i innych zatrudnionych.

     

    Pozdrawiam

    Krzysztof Ilnicki

    boguś skomentował/a odpowiedź 2013-04-29 13:47

    mam jeszcze pytanie , co grozi pracodawcy jeżeli sfałszował mój podpis

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-04-29 13:44 autor odpowiedzi: boguś

    mam jeszcze pytanko co grozi pracodawcy jeżeli sfałszował mój podpis na liście płac

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-12 11:40 autor odpowiedzi: YPIConsulting

    Zgodnie z Art. 277 Kodeksu Karnego „Kto znaki graficzne niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niewidocznymi albo fałszywie wystawia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.” Takie sankcje przewiduje ustawodawca za fałszowanie znaków graficznych do których należy podpis osobisty. W Polsce sędziowie podejmują decyzje niezależnie od wyroków innych sędziów, ale w praktyce gdy osoba się przyzna do sfałszowania podpisu otrzymuje 1000 PLN grzywny, zdarzają się też wyroki 2 lat w zawieszeniu.

    Z tego krótkiego opisu sytuacji ciężko jednak ocenić jakie są szanse udowodnienia, że Pani pracodawca sfałszował Pani podpis na liście płac.

    Pozdrawiam

    Krzysztof Ilnicki

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • tuptus

    Dodano 2013-03-29 14:50 przez tuptus

    Zwolnienie indywidualne w małej firmie

    Dzień dobry,
    dostałem 3 miesięczne wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony. Pracowałem w tej firmie 8 lat byłem jej jedynym pracownikiem, czy należy mi się odprawa? Powodem wypowiedzenia była restrukturyzacja firmy.

  • tuptus

    Dodano 2013-03-29 14:48 przez tuptus

    Odprawa przy zwolnieniu indywidualnym

    Dostałem trzy miesięczne wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony. Pracowałem 11 lat, powodem zwolnienia jest restrukturyzacja firmy. Firma zatrudnia tylko jednego pracownika. Czy należy mi się odprawa?

  • dandi

    Dodano 2012-11-27 22:08 przez dandi

    Czy należy się odprawa?

    Czy należy mi się odprawa pieniężna z paragrafu kodeksu art. 36.1 (skrócony okres....); a zatrudniony jestem na czas nieokreślony (od 19.09.1994 roku). Wypowiedzenie umowy o pracę za wypowiedzeniem wygasa 30.11.2012 r. Przyczyna wypowiedzenia upadłość zakładu i likwidacja pracodawcy.
    Wypowiedzenie d...

  • Lidia

    Dodano 2012-03-30 12:59 przez Lidia

    Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nie określony

    Witam.
    Czy możecie mi powiedzieć jakie przywileje ma pracownik, który dostał trzymiesięczne wypowiedzenie umowy o prace na czas nie określony?
    Przysługuje mu jakieś odszkodowanie i odprawa?? 

  • rafal24

    Dodano 2014-09-18 20:43 przez rafal24

    Czy pracodawca może odmówić mi odprawy?

    Pracuję w firmie ponad 3 lata (umowa o pracę), mam umowę na czas nieokreślony.
    Firma wykonuje pracę dla większego kontrahenta od 7 lat, niedawno w celach oszczędności kupiła towar nielicencjonowany (nieoryginalny), narażając niechcący kontrahenta, jak się okazało na straty w jakimś stopniu. Kontrahe...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Wydarzenia ostatniego czasu prowadzą do licznych trudności w sferze pracowniczej oraz biznesowo–gospodarczej. To czas poszukiwania rozwiązań pozwalających przetrwać problemy gospodarcze wywołane pandemią. Jednym ze sposobów zmniejszenia ...

Pomimo wielu artykułów i informacji na ten temat, w dalszym ciągu problem z odprawami dla zwalnianych pracowników budzi wiele kontrowersji. Pytania komu się należy, w jakich okolicznościach jest przyznawana, czy kobiecie na urlopie ...

Wśród najczęściej budzących wątpliwości regulacji znajdują się między innymi te, dotyczące prawa pracowników do odprawy. Odprawa pieniężna przyznawana jest pracownikom zwalnianym w ramach zwolnień grupowych lub indywidualnych (na ...

Pracownik, z którym z powodu długotrwałej nieobecności w pracy wskutek choroby rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia, może być uprawniony tylko do odprawy rentowej, jeżeli po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania