eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Art. 53 kp a ekwiwalent za urlop


2013-04-16 16:45 autor: perse8

15 157 odsłon

Art. 53 kp a ekwiwalent za urlop

Witam, czy jeśli pracodawca rozwiąże ze mną umowę o pracę na podstawie art. 53 kp będzie mi przysługiwał ekwiwalent za urlop? Praca w firmie do czasu wypadku 7 lat, umowa na czas nieokreślony, 182 dni zwolnienia i przyznane 6 m-cy świadczenia rehabilitacyjnego. Mam zaległy urlop z zeszłego roku i parę miesięcy z tego roku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-16 17:09 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam,

     

    Zgodnie z art. 171 Kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

     

    Łączę wyrazy szacunku,

     

    Aneta Walewska-Borsuk, adwokat

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • goska3313

    Dodano 2012-10-28 17:45 przez goska3313

    Rozwiązanie umowy z art. 53 kodeksu pracy

    Czy po 3 miesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym, a następnie po przedłużeniu go o następne 4 miesiące, następuje rozwiązanie umowy z art. 53, po tych trzech miesiącach, czy pracodawca może nie rozwiązać tej umowy jeżeli świadczenie jest przedłużone o następne 4 miesiące. Jak to wygląda w świetle p...

  • goska3313

    Dodano 2012-10-26 20:28 przez goska3313

    Rozwiązanie umowy o pracę z art. 53 kp

    30 października 2012 r. kończy się 90 dniowe świadczenie rehabilitacyjne, po złożeniu wcześniej wniosku w dniu 5.10.2012 o przedłużenie tego świadczenia ZUS przedłużył mi świadczenie jeszcze na 4 miesiące, problem polega na tym, iż pracodawca poinformował mnie telefonicznie abym ostatniego dnia tj. ...

  • goska3313

    Dodano 2012-10-29 18:11 przez goska3313

    Kto odprowadza składki do ZUS na świadczeniu rehabilitacyjnym?

    Czy pracodawca po 3 miesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym nie rozwiązuje umowy z art. 53 kp, to czy nadal jest płatnikiem składek, czy ten obowiązek będzie obowiązywał ZUS?

  • konto usunięte

    Dodano 2012-06-03 09:54 przez konto usunięte

    Powrót do pracy po zasiłku rehabilitacyjnym

    Czy pracodawca powinien mnie zatrudnic ponownie?

  • polo2115

    Dodano 2014-08-18 14:11 przez polo2115

    Czy na zasiłku chorobowym pracodawca może dać wypowiedzenie?

    Witam. Jestem na zasiłku chorobowym już od ponad miesiąca i dzisiaj dostałem pisemnie rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia i bez winy pracownika z art. 53 & 1 pkt. 1 b) Kodeksu pracy. Pisze również, że zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 KP umowa o pracę rozwiązuje się z ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Długotrwała choroba pracownika a zwolnienie

    Długotrwała choroba pracownika a zwolnienie

    Choć pracownicy chorują przez cały rok, to obecny "sezon chorobowy" jest dobrą okazją, aby rozstrzygnąć najtrudniejsze dylematy, jeśli chodzi o pracownika długo chorującego. Proponujemy odpowiedzi, których nie wyczytasz wprost z ...

  • Choroba po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

    Choroba po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

    W przypadku stwierdzenia, że obecna niezdolność do pracy jest spowodowana tą samą chorobą, co poprzednia, biorąc pod uwagę, że między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy była przerwa krótsza niż 60 dni ...

  • Rozwiązanie umowy o pracę po 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego

    Rozwiązanie umowy o pracę po 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego

    Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika już po upływie 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. To, ze pracownikowi przyznano świadczenie na kolejne 3 miesiące nie ma wpływu na długość ...

  • Kiedy choroba pracownika nie chroni przed zwolnieniem?

    Kiedy choroba pracownika nie chroni przed zwolnieniem?

    W powszechnej świadomości ludzi utrwaliło się przekonanie, że chorego pracownika nie można zwolnić. To jednak nie do końca prawda. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie zawsze chroni przed utratą pracy. Sprawdź, o jakie sytuacje chodzi.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania