eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Przywrócenie do pracy a nagroda jubileuszowa i pozostałe świadczenia.


2012-12-04 10:15 autor: Prezes 2008

5 731 odsłon

Przywrócenie do pracy a nagroda jubileuszowa i pozostałe świadczenia.

Jestem pracownikiem samorządowym. W momencie zwolnienia t.j. 01.05.2008 r. byłem zatrudniony na zasadzie mianowania. W związku z tym wypłacono mi 3 miesięczne pobory jako okres wypowiedzenia oraz 6 miesięczne wynagrodzenie z tytułu odszkodowania za zwolnienie urzędnika mianowanego.

Po ponad dwuletniej batalii sądowej zostałem przywrócony do pracy "na dotychczasowych warunkach pracy i płacy", przy czym sędzia w wyroku użył sformułowania, że zwolnienie mnie było "bezzasadne". Po powrocie do pracy otrzymałem jednomiesięczne wynagrodzenie jako odszkodowanie.

W b.r. powinienem otrzymać nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy. Jednakże odmówiono mi wypłaty tego świadczenia uzasadniając to przerwą w zatrudnieniu. I tu okazało się, że generalnie okres pozostawania bez pracy to okres bezskładkowy jeśli chodzi o okres pracy zaliczany do emerytury. W tej sytuacji to ja dziękuję za taki wyrok. Otrzymuję wynagrodzenie jakie otrzymywałem w momencie zwolnienia mnie z pracy - (obecnie sprzątaczka na 7/8 etatu otrzymuje więcej). W okresie zwolnienia mnie pracownicy otrzymywali premie, nagrody, oraz "trzynastki", generalnie swoje straty określam na kwotę ok. 50 00 zł netto, nie licząc składek na ZUS.

Moje pytanie brzmi. Czy mam szansę na drodze sądowej odzyskać w/w kwotę. Gdzie ewentualnie składać pozew - do Sądu Pracy czy też do Sadu Cywilnego. Co z moją nagrodą jubileuszową oraz co z zaliczeniem okresu pozostawania bez pracy do emerytury. Czy zakład pracy powinien "uzupełnić" składki do ZUS.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • MZ12

  Dodano 2013-01-24 09:02 przez MZ12

  W jakiej wysokości otrzymam nagrodę jubileuszową?

  Pracownik przez 28 lat był zatrudniony w wymiarze pełnego etatu. Od dwóch lat w drodze wspólnego porozumienia pracownik jest zatrudniony na podstawie 2 umów o pracę po 1/2 etatu.
  W dniu 31 grudnia 2012 r. upłynął 30 letni okres zatrudnienia i prawo do nagrody jubileuszowej za 30 lat. Na podstawie us...

 • Mariola

  Dodano 2012-11-28 22:03 przez Mariola

  Czy należy mi się nagroda jubileuszowa?

  W spółdzielni, w której pracuję, nagroda jubileuszowa należy się po 15 latach pracy ogółem i 3 latach pracy w spółdzielni. Mój staż pracy na 31.12.2012 wynosi 15 lat i 6 miesięcy ogółem, przy czym w spółdzielni 3 lata i 1 miesiąc. Pracodawca odmówił mi wypłaty nagrody jubileuszowej tłumacząc, że kie...

 • NINO

  Dodano 2012-11-15 14:00 przez NINO

  Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

  Czy praca w gospodarstwie rolnym po 16 roku życia w charakterze domownika zalicza się do stażu pracy w samorządzie i do nagrody jubileuszowej. Praca była wykonywana w latach 1978 do 1983. Dalej  praca w samorządzie.

 • ZenB

  Dodano 2012-08-31 15:19 przez ZenB

  Czy mam prawo do nagrody jubileuszowej?

  do 31.08.2012 r byłam pracownikiem samorządowym Zespołu Szkół Specjalnych  - pracownik administracji i obsługi. Od 01.09.2012 r Szkoła została przejęta przez fundację - zmiana pracodawcy.
  Będę mieć tzw. umowę zmieniającą dotychczasową.  01.11.2012 nabywam praw do wypłaty nagrody jubileuszowej - 20-l...

 • rnagda

  Dodano 2012-08-11 22:14 przez rnagda

  Czy zwolnionemu pracownikowi samorządowemu przysługuje nagroda jubileuszowa?

  Czy zwolnionemu pracownikowi samorządowemu na podstawie art. 30 §1 pkt. 2 kp przysługuje nagroda jubileuszowa w związku z przejściem na rentę w ciągu 12 miesięcy od ustania stosunku pracy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Przywrócenie do pracy na mocy wyroku

  Przywrócenie do pracy na mocy wyroku

  Pracodawca, rozwiązując umowę o pracę, której nie chce już kontynuować, musi uważać na zachowanie obowiązujących przepisów. W razie ich naruszenia powinien liczyć się z tym, że "niechciany" pracownik znowu pojawi się u niego w pracy. ...

 • Odszkodowanie za rozwiązanie umowy a odprawa rentowa

  Odszkodowanie za rozwiązanie umowy a odprawa rentowa

  Odprawa rentowa jest świadczeniem niezależnym i przyznawanym na podstawie innego przepisu niż odszkodowanie za rozwiązanie stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa.

 • Nagroda jubileuszowa a staż pracy

  Nagroda jubileuszowa a staż pracy

  Warunki nabywania prawa do nagrody jubileuszowej, w tym ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody, wysokość nagrody oraz zasady jej obliczania i wypłacania określają przepisy wewnątrzzakładowe, tj. układy zbiorowe ...

 • Wypłata nagród jubileuszowych

  Wypłata nagród jubileuszowych

  Obowiązek wypłaty nagrody jubileuszowej mają jedynie ci pracodawcy, którzy objęci są przepisami przewidującymi wypłatę nagrody.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania