eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Przeniesienie na inne stanowisko po urlopie macierzyńskim - art 183.2 kp


2012-11-27 14:51 autor: ramona

5 442 odsłon

Przeniesienie na inne stanowisko po urlopie macierzyńskim - art 183.2 kp

Moi drodzy bardzo proszę o pomoc. Chodzi o to czy mogę przenieść pracownika na inne stanowisko zgodnie z art 183.2 kp z tym że sprawa jest dość zawiła. Otóż:

Pracownikowi zakończył się macierzyński. W ostatnim dniu macierzyńskiego pracownik przysłał zwolnienie lekarskie na dziecko. Po zwolnieniu pracownik zgodnie z przepisami wykorzystywał urlop wypoczynkowy zaległy część bieżącego za 2012. Następnie znowu przedłożył zwolnienie lekarskie na dziecko. Następnie napisał wniosek o dalszą część urlopu wypoczynkowego za 2012 rok. Po tym urlopie ma powrócić do pracy.

Czy mogę jak i kiedy wręczyć mu przeniesienie na inne stanowisko zgodnie z art 183.2 kp. W jakim dniu to zrobić. No i kiedy skierować na badania (w trakcie urlopu chyba nie mogę)... czyli jak się stawi to mam nie dopuścić do pracy, zrobić nieobecność usprawiedliwioną i dać skierowanie do medycyny pracy i razem z przeniesieniem na inne stanowisko? Czy skierowanie mogę dać wcześniej?

Liczę na pomoc, bo się pogubiłam :(

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-11-27 16:35 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Szanowna Pani,

    Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 4 października 2000 r. (sygn.. akt I PKN 61/00, Pr. Pracy 2001/5/33), pod pojęciem kwalifikacji, o jakich mowa w art. 42 § 4 Kodeksu pracy, należy rozumieć nie tylko przygotowanie zawodowe pracownika - jego formalne wykształcenie, zdobyte doświadczenie zawodowe i potrzebne umiejętności - ale także właściwości psychofizyczne pracownika.

    W związku z powyższym, ma Pani prawo powierzyć w trybie art. 183 (2) praconikowi inne stanowisko. Winno to się odbyć w drodze tzw. polecenia służbowego.

    Zanim więc powierzy Pani pracownikowi pracę na innym stanowisku  trzeba go natomiast skierować na badania lekarskie. Dopuszczając do pracy pracownika bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracodawca popełnia wykroczenie zagrożone karą grzywny.

    W związku z powyższym zasadne jest wręcznie polecenie służbowego  - skierowania do pracy na określonym stanowisku wraz z jednoczesnym skierowaniem, na badania lekarskie już w pierwszym dniu obecności w pracy.

    W mojej opinii może Pani nawet skontaktować się drogą nieformalną z pracownikiem np. telefonicznie przed jego powrotem do pracy, że zostanie mu powierzona w trybie art. 183 (2) kp praca na innym stanowisku niż uprzednio zajmowane oraz ustalić termin badania lekarskiego z pracownikiem i lekarzem na pierwszy dzień obecności pracownika w pracy.

    z wyrazami najgłebszego szacunku,

    mgr Anna Wyląg

    prawnik

    Kancelaria Radcy Prawnego

    Stanisława Wyląg

    ul. Opolska 10/1

    Tarnowskie Góry


    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • BHP: badania okresowe pracowników to konieczność

    BHP: badania okresowe pracowników to konieczność

    Brak aktualnego badania okresowego uniemożliwia zatrudnionemu pójście na urlop. Niedozwolone jest także oddelegowanie do związku zawodowego pracownika bez ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do pracy. Prawne podstawy ...

  • Aktualne badania lekarskie obowiązkowe

    Aktualne badania lekarskie obowiązkowe

    Kodeks pracy nie określa, co zrobić z pracownikiem, którego nie można dopuścić do pracy ze względu na brak aktualnego orzeczenia lekarza o braku przeciwwskazań do jej wykonywania. Odmowa poddania się badaniom albo zawinione niedotrzymanie ...

  • Badania lekarskie obowiązują także wiceprezesa

    Badania lekarskie obowiązują także wiceprezesa

    Każdy pracownik, bez względu na zajmowane stanowisko, przed dopuszczeniem do pracy musi uzyskać zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na zajmowanym stanowisku, a w trakcie zatrudnienia odbywać badania ...

  • Utrata zdolności do pracy a nowe warunki zatrudnienia

    Utrata zdolności do pracy a nowe warunki zatrudnienia

    W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca nie może dopuścić ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania