eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zmiana stanowiska w pracy


2022-08-23 23:39 autor: Marzam

982 odsłon

Zmiana stanowiska w pracy

Witam. Witam. Proszę o podanie paragrafów oraz wyjaśnienie kwestii zmiany stanowiska pracy. 

Obecnie jestem Elektrykiem zatrudnionym na stanowisku Elektryka. Pracodawca chce mi zmienić stanowisko na Energetyka bez żadnego aneksu do umowy. Czy może to zrobić?

I drugie pytanie. Jestem ojcem rocznego dziecka. Czy mogę nie zgodzić się na pracę w godzinach nocnych? Gdyż pracuje w systemie pracy 12h na rano od 7 do 19-stej i na następny dzień 12h na noc 19 do 7 rano. 

Jednym słowem chciałbym pozostać na swoim stanowisku, gdyż pracodawca chce zmienić mi stanowisko na postawione wyżej w zaszeregowaniu płacowym firmy bez żadnej podwyżki czy zmiany stanowiska w umowie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2022-08-24 20:00 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Zgodnie z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, czasowe powierzenie pracownikowi wykonywania innej pracy niż umówiona jest dopuszczalne w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy (1), na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym (2), jeśli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia (3) i odpowiada kwalifikacjom pracownika (4). W takiej sytuacji nie jest wymagane wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy, czyli operacja ta nie wymaga zachowania formy pisemnej. Co ważne, warunki 1, 2, 3 i 4 muszą być spełnione łącznie. Sytuacja oczywiście zależy również od tego czy zakład nie ma przestoju. Tu zalecam lekturę art. 81 § 3 Kodeksu pracy.


    Co do opieki nad dzieckiem natomiast, art. 178 § 2 Kodeksu pracy stanowi, że pracownik opiekujący się dzieckiem do lat 4 korzysta ze szczególnej ochrony zatrudnienia, która wyraża się w zakazie zatrudniania takiego pracownika bez jego zgody w nadgodzinach, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy oraz delegowania poza stałe miejsce pracy. Pracownik ma prawo wypowiedzieć się w stosunku do każdego z uprawnień jednostkowo, a więc np. nie wyrazić zgody na delegowanie poza stałe miejsce pracy, a zgodzić się na pracę w nadgodzinach i w porze nocnej.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2022-08-24 23:09 autor odpowiedzi: Marzam

    Co w przypadku gdy oddelegowanie trwa dłużej niż 3 miesiące kalendarzowe?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2022-08-29 01:13 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Taka zmiana wymaga formy pisemnej.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • tadeusz1117

    Dodano 2014-11-29 08:08 przez tadeusz1117

    Czy przyjąć angaż zmieniający wykonywany zawód?

    Jestem w wieku przedemerytalnym i zatrudniony jako elektryk (wykształcenie technik elektryk). Pracodawca chce zmienić mi angaż (za porozumieniem stron) na zawód "energetyk", który w tej małej firmie (mniej niż 20-pracowników), nie mający nic wspólnego z wytwarzaniem energii.Podejrzewam, że jest to t...

  • dziad2

    Dodano 2013-04-17 17:29 przez dziad2

    Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

    Witam,
    pracodawca na zasadzie porozumienia zmieniającego zmienił mi dotychczasowe stanowisko wydawcy magazynowego na stanowisko robotnik przy pracach prostych w magazynie.
    W związku z tym moje wynagrodzenie uległo zmianie na gorsze, natomiast wykonuję te same obowiązki co przed zmianami. Nadmieniam ...

  • konto usunięte

    Dodano 2017-10-04 20:23 przez konto usunięte

    Zakres obowiązków elektryka

    Witam,czy pracodawca może elektryka przenosić do prac fizycznych, np. kopania rowów i za chwilę do pracy przy prądzie, w rozdzielnicy?Gdzieś czytałem kiedyś, że w takiej sytuacji elektrykowi należy się przed przystąpieniem do pracy przy prądzie 3-godzinna przerwa na odpoczynek.

  • konto usunięte

    Dodano 2013-11-25 08:02 przez konto usunięte

    Stanowisko pracy a zakres obowiązków

    Witam,
    ponad rok temu dostałam pracę lecz bez zakresu obowiązków. Słownie było powiedziane, że będzie to praca biurowa - generalnie dozór. W umowie o pracę jest napisane tylko stanowisko. Dopiero teraz mam dostać zakres obowiązków, a w większości jest to praca umysłowa, ale jest tam także zawarta pr...

  • hausner

    Dodano 2013-12-19 09:33 przez hausner

    Zmiana stanowiska pracy bez zgody pracownika

    Witam,
    jestem zatrudniony w firmie z branży kolejowej jako mistrz spawalnik. Stanowisko zostało utworzone niedawno ze względu na konieczność wdrożenia norm PN-EN ISO 3834-2 oraz PN-EN 15085-2. Ze wzdględu na brak konieczności załączania dokumentacji spawalniczej (jeszcze) do zamawiającego (PKP Cargo...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

    Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

    Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

  • Powierzenie innej pracy nie zawsze dla matki

    Powierzenie innej pracy nie zawsze dla matki

    Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: ze względu na szczególne potrzeby firmy pracodawca postanowił czasowo powierzyć jednej z pracownic inne obowiązki, co łączyło się z oddelegowaniem jej poza stałe miejsce pracy. Pracownica ...

  • Nowe obowiązki a rodzaj pracy w umowie

    Nowe obowiązki a rodzaj pracy w umowie

    Pracodawca powierzając pracownikowi nowe obowiązki wykraczające poza określony w umowie rodzaj pracy, może tego dokonać jedynie za zgodą pracownika. Rozszerzenie zakresu czynności nie wymaga automatycznej zmiany stanowiska pracy, jak ...

  • Zmiana stanowiska pracy a konieczność zmiany umowy o pracę

    Zmiana stanowiska pracy a konieczność zmiany umowy o pracę

    Rozważmy następujący przypadek: zatrudniamy pracownika na umowę na czas nieokreślony na stanowisku administracyjnym. Zamierzamy zmienić pracownikowi stanowisko na pracownik ds. personalnych w celu zastępstwa osoby przebywającej na zwolnieniu ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania