eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Pazerny pracodawca. Jak rozwiązać umowę z jego winy?


2016-10-04 16:44 autor: konto usunięte

1 668 odsłon

Pazerny pracodawca. Jak rozwiązać umowę z jego winy?

Witam serdecznie!

Na początku lipca znalazłam ofertę pracy w pewnej firmie, której głównym zadaniem jest handel obwoźny. Od razu zajęłam się badaniami do celów sanitarno-epidemologicznych, gdyż taki był wymóg konieczny. Odbiór badań nastąpił 28.07.2016 i tego samego dnia udałam się do lekarza medycyny pracy, który stwierdził brak przeciwwskazań.

Nawet po załatwieniu przeze mnie książeczki zdrowia i przeprowadzeniu badań, "pracodawca" unikał pisemnego zawarcia umowy. Po wielu rozmowach udało mi się wywalczyć umowę zlecenie, która została podpisana 03.08.2016.

Jak się później okazało (przypadkowo) pracodawca nie opłacał składek ZUS przez okres umowy. Gdy się o tym dowiedziałam, zażądałam umowę o pracę i opłacanie składek. Podpisanie umowy o pracę miało miejsce 14.09.2016 u księgowej "pracodawcy". Jednak umowę zobaczyłam dopiero prawie dwa tygodnie po tym terminie. Nie otrzymałam jej do ręki, gdyż "pracodawca" stwierdził, że musi podbić pieczątkę i nie może w tej chwili tego zrobić.

Do tej pory (po oddaniu przeze mnie innych potrzebnych dokumentów), nie otrzymałam umowy. Każdego dnia "pracodawca" wywiera na mnie presję przez ciągłe wysyłanie wiadomości: "jak idzie?", "ile już masz?", "tysiąc to takie minimum...", itp. Żyję w ciągłym stresie i staram się zrobić dane "minimum". Gdy udało mi się zrobić o wiele większy utarg przez cały tydzień poprosiłam o podwyżkę, na co uzyskałam odpowiedź, że musi widzieć, że dobrze mi idzie i ma zysk. Ciągle słyszę, że idzie coraz gorzej, a ja nie mam wpływu na sprzedaż.

Czy to podchodzi pod mobbing? Czasami muszę też wykonywać zadania, które wykraczają poza zakres obowiązków. Na umowie mam pół etatu (5 godz. dziennie), dojeżdżam do pracy na 5 rano, a przyjeżdżam na zakład średnio koło 13. Po przeliczeniu przeze mnie godzin pracy usłyszałam, że za dużo sobie policzyłam, że on płaci mi tylko za czas sprzedaży a nie dojazd.

Czy może tak robić? Dojeżdżam sama w obie strony służbowym samochodem dostawczym. Chciałabym rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, gdyż narusza on podstawowe obowiązki. Oprócz wspomnianego mobbingu, otrzymuję niepełne wynagrodzenie, często po terminie. Pomimo uzgodnień 100 zł/dzień "otrzymuję" 85 zł/dzień. Jednak w praktyce jest 80 zł/dzień. Czasami mniej.

Co mogę zrobić? Co napisać w tym rozwiązaniu umowy? Czy należy mi się odszkodowanie? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Praca pod taką presją odbija się na moim zdrowiu.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-10-04 17:17 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Z tego co Pani napisała nie jest Pani pracownikiem, tylko zleceniobiorcą, więc zleceniodawcę nie obowiązuję przepisy K.p tylko umowa cywilna. Na umowie powinna Pani mieć zapis o możliwości rozwiązania jej. Wszelkie roszczenia wobec zleceniodawcy rozstrzyga sąd cywilny. Tam nalezy złozyć pozew i dochodzić swoich praw.

  Asia123

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-10-04 18:54

  Od 14.09.2016 obowiązuje umowa o pracę więc nie wiem jak to już jest.... mogę rozwiązać tą umowę z winy pracodawcy? I co mam wpisać na tym dokumencie?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mimbli

  Dodano 2014-06-20 23:51 przez mimbli

  Dostałam umowę o dzieło. A może o pracę?

  Przez ponad 3 tygodnie współpracowałam z firmą na podstawie umowy o dzieło, której nie mogłam się doprosić formalnie. Otrzymałam jedynie jej proponowany wzór. Zamawiający nie dał mi jej podpisanej, również po moich prośbach. W treści tejże umowy zapisano, że dzieło to:
  Stworzenie baz danych dla XYZ...

 • szukamcnicku

  Dodano 2018-03-27 18:27 przez szukamcnicku

  Nadgodziny, ekwiwalent i wypłata pod stołem

  Hej, sprawa wygląda tak: od roku pracowałam za minimalną, z tym że po 9 godzin dziennie, 1 sobotę w miesiącu, pracodawca oprócz tego poniżał mnie przy każdej możliwej okazji, oskarżał o wszystkie pomyłki lub uszczerbki towarów nawet, jeśli nie było mnie na danym dziale tego dnia. Mniejsza o to.Wypła...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-12-13 07:48 przez konto usunięte

  Nierówne traktowanie w pracy

  Witam,od 3.12.2014 roku zatrudniłam się w firmie świadczącej zlecenia jakościowe dla firm produkcyjnych, czyli w tzw. firmie zewnętrznej na podstawie umowy o pracę na czas określony gdzie norma tygodniowa wynosi 40 godz. pracy, czyli 8 godz. przez 5 dni w tygodniu. Warunkiem obecności jest podpis na...

 • amorki241

  Dodano 2019-01-20 13:57 przez amorki241

  Pytanie o prawa w ciąży na umowie próbnej zawartej na 3 miesiące

  Witam, 7 stycznia zaczęłam nową pracę. Dostałam umowę na okres próbny 3 miesiące. Wczoraj okazało się, że jestem w 11. tygodniu ciąży. Kiedy mogłabym iść na L4 i czy przysługuje mi ochrona w pracy, jako kobiecie w ciąży.
  Zostałam zatrudniona jako kasjerka, a wykonuję ciężką pracę ponieważ stawiają ...

 • lejo2

  Dodano 2018-04-22 21:03 przez lejo2

  Skrócenie okresu wypowiedzenia

  Witam,okres wypowiedzenia umowy w firmie, w której pracuję wynosi 3 miesiące. Ze względu na zmęczenie psychiczne i przeciążenie obowiązkami chciałabym skrócić ten czas do miesiąca. Rozwiązanie na podstawie porozumienia stron nie wchodzi w grę, ze względu na złośliwe nastawienie ze strony pracodawcy....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Czy dojazd do pracy stanowi każdorazowo czas pracy?

  Czy dojazd do pracy stanowi każdorazowo czas pracy?

  Duże poruszenie w mediach branżowych, ale i wśród praktyków prawa pracy, wzbudził wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydany w dniu 10 września 2015 roku w sprawie Tyco (C-266/14).

 • Czas pracy: czy to już nadgodziny?

  Czas pracy: czy to już nadgodziny?

  Kończy się czas pracy, wszyscy wychodzą, a jeden pracownik nadal robi swoje. Czy to już oznacza nadgodziny? To zależy... Zobaczmy co podpowiedział nam Sąd Najwyższy i co zrobić, aby nie okazało się, że pracownik "kolekcjonuje ...

 • Praca zmianowa a system czasu pracy

  Praca zmianowa a system czasu pracy

  Praca zmianowa nie jest systemem czasu pracy, a jedynie rodzajem organizacji pracy w różnych systemach, przewidującym zmianę pory świadczenia pracy co pewien okres. W praktyce pracę zmianową możesz zastosować zarówno w podstawowym ...

 • Praca zmianowa a rozkład czasu pracy

  Praca zmianowa a rozkład czasu pracy

  Pracodawca jest zobowiązany określić w regulaminie pracy m.in. rozkład czasu pracy, czyli dokonać zapisu przewidującego możliwość pracy zmianowej. Nie ma jednak konieczności konkretnego określania godzin pracy.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania